L® 3® sü Kroniek over ruim tachtig jaar uitgeverij Gottmer /L www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2020 29 Inge de Wilde Op het eerste gezicht een echt Haarlems bedrijf, dat echter de langste tijd van zijn bestaan gehuisvest was aan de Professor Van Vlotenweg in Bloemendaal. In 1950 kocht Gottmer daar de voormalige stoomblekerij en -wasserij met hoge schoorsteen van de firma Bijvoet, die het in 1891 had laten bouwen. In de oorlog was het pand gevorderd door de Duitsers en sindsdien stond het leeg. Boven was het kantoor, beneden de drukkerij, die echter in 1985 werd afgestoten omdat het goedkoper was drukwerk uit te besteden. De persen gingen naar Turkije. In 2000 verkocht Gottmer het pand aan een projectontwikkelaar van wie het nog twee jaar gehuurd werd. Uiteindelijk ging de uitgeverij in 2002 weer terug naar Haarlem. In het gebouw aan de Van Vlotenweg kwam in het bestaande casco een aantal woonhuizen, De schoorsteen bleef staan als herinnering aan de stoomblekerij. Huidige vestiging van 'Gottmer Uitgevers Groep’ Zijlweg 308, Haarlem. Streekromans en reisgidsen Bij verschillende gelegenheden is er in de afgelopen decennia over de uitgeverij geschreven, onder andere in 2002 en 2016 in Ons Bloemendaal, maar nu publiceert Gottmer zelf een kloek en rijk geïllustreerd boek - een kroniek noemt de uitgeverij het - waarin de bedrijfsgeschiedenis in detail wordt geschetst met de successen en tegenslagen, de overnames, directiewisselingen en beschrijving van de moeilijke oorlogsjaren. In 1956 kwam Hens Gottmer, dochter van Jan, in dienst, in 1962 haar broer Peter. De naam Gottmer is vooral verbonden met streekromans, kinderboeken, catholica en vanaf eind jaren zestig natuurlijk met de befaamde reisgidsen van Jo Dominicus. In 1986 nam Gottmer de in 1892 opgerichte uitgeverij H.J.W. Becht over en daarmee kwamen spirituele boeken en het etiquetteboek Hoe hoort het eigenlijk? van Amy Groskamp ten Have in het fonds. Rond 2000 vond nog de overname plaats van de Het pand aan de Professor Van Vlotenweg, waar Gottmer van 1950 tot 2002 was gevestigd. Voor geïnteresseerden Het 120 pagina's tellende boek verscheen in een beperkte oplage van vijfhonderd exemplaren. Het is bedoeld voor nauw betrokkenen, auteurs, bevriende boekverkopers en relaties en niet in de handel, maar oud- directeur Cees van Wijk deelde ons mee dat eventuele belangstellenden bij hem kunnen informeren naar de beschikbaarheid van een exemplaar: emailadres cvw@gottmer.nl. uitgeverijen Altamira en Hollandia en in recentere jaren waren er nog enkele kleinere acquisities. Onlangs werden het nautische tijdschrift Zeilen en de Haarlemse kinderboekenuitgeverij 'Big Balloon' aan het fonds toegevoegd. Het bedrijf noemt zich nu de 'Gottmer Uitgevers Groep'. Literatuur Christel Jansen, Kroniek van een eigenzinnige uitgeverij. Van J.H. Gottmer, uitgever, tot Gottmer Uitgevers Groep (Haarlem 2020). In 1924 verwierf de katholieke Jan Gottmer de drukkerij Amicitia in de Meester Cornelisstraat in Haarlem en in 1938 kocht hij een slapend Amsterdams uitgeverijtje op. Het was het begin van uitgeverij J.H. Gottmer die op dit moment al lang niet meer in de Meester Cornelisstraat gevestigd is, maar aan de Zijlweg 308.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 15