Zoekplaatje 12 OproepReactieMededelingen Reactie op het artikel over John van Hoolwerff Godfried Bomans herleeft in Bloemendaal www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 32 nr. 2 zomer 2020 nr. 2 zomer 2020 33 Frits van der Veldt Bij het artikel over John van Hoolwerff in Bennebroek, Voorjaarsnummer 2020, ontvingen wij enkele kanttekeningen door Jhr. L.D.A.E. Rutgers van Rozenburg in Bloemendaal. Stichting TijdSparen Bloemendaal wil het contact tussen jongeren en ouderen in Bloemendaal bevorderen. In dit kader is een projectplan ontstaan rond Godfried Bomans. Volgend jaar is het namelijk 50 jaar geleden dat de markante schrijver Godfried Bomans in Bloemendaal is overleden. TijdSparen De familie Rutgers is medio 16e eeuw vanuit Antwerpen vertrokken, en heeft zich via Keulen in Holland gevestigd. Enkele leden trokken rond 1595 eerst naar Haarlem, maar voegden zich een paar jaar later bij de rest van de familie in Amsterdam. In het artikel werd een onjuist migratietraject beschreven. David Rutgers (1629-1707) was een Amsterdamse koopman en fabrikant van zijde en fluweel die in 1697 door de Habsburgse keizer van het Roomse Rijk Leopold I in de Rijksadelstand werd verheven. Op dat moment werd ‘van Rozenburg' aan de familienaam toegevoegd. Deze adellijke verheffing werd David verleend vanwege zijn inzet voor de opvang van doopsgezinde vluchtelingen (vaak wevers) die vervolgd werden in de Rijnlandse Palts. De familie bleef zich echter Rutgers noemen totdat twee nazaten, Louis en Leonard, in 1816 in de Nederlandse adel werden ingelijfd en niet verheven, zoals het artikel aangaf. De nakomelingen van deze heren voerden sindsdien het predikaat jonkheer of jonkvrouw. De Carel August in het artikel is een kleinzoon van Louis Rutgers (1764-1839). Naar aanleiding van het artikel wordt nog nader onderzoek gedaan en is er correspondentie met direct betrokkenen. Veruit de meest uitvoerige reacties op het vorige zoekplaatje kwamen van Wim Burggraaf uit Bloemendaal en Antoinette Schrader-Kleijn uit Haarlem. Alle inzenders vermeldden overigens eensgezind dat de getoonde afbeelding de historische boerderij Bosch en Landzicht laat zien, gelegen bij de rotonde (vanouds staat deze kruising bekend als de Viersprong) van de Boekenroodeweg, Oosterduinweg en de doorgaande Zandvoorterweg in Aerdenhout. Oorspronkelijk behoorde deze 18de-eeuwse pachtboerderij bij de buitenplaats Boekenroode en werd de bewuste ‘huismanswoning' in 1752 in opdracht van de toenmalige eigenaresse van Boekenroode, mevrouw Esther Elisabeth van den Bempden-Tulp (1678-1769) gebouwd op de plek waar al eerder een boerderij had gestaan. Nadien kwam de boerderij in eigendom van de Amsterdamse koopman Hendrik Jacob Koenen (1765-1808) die ook het gelijknamige buitenverblijf en de tegenoverstaande oude herberg d'Haringbuys in bezit had. De boerenhoeve zou daarna nog meerdere malen in andere handen overgaan. Na het overlijden van de laatste bewoners raakte de boerderij in de tweede helft van de vorige eeuw echter buiten gebruik en stond zelfs een aantal keren op de nominatie om te worden gesloopt, ware het niet dat krakers in de jaren tachtig daar hun intrek hadden genomen en zodoende definitieve afbraak van dit monumentale pand wisten te voorkomen. Uiteindelijk werd eind jaren negentig overgegaan tot een grootschalige inpandige verbouwing, waarbij het pand in drie afzonderlijke luxe wooneenheden werd opgesplitst, waarvan er later twee weer zijn samengevoegd. Bij de restauratie van de buitengevels zijn diverse kenmerkende details, zoals de roedeverdeling van sommige ramen, de vensterluiken, de muurankers, de grote dubbele darsdeur aan de zijkant en de schuine strek of (boeren)vlechtingen in het metselwerk van de topgevel bewaard gebleven. Een ander opmerkelijk detail dat intact is gelaten, is de hoge zwart-wit geschilderde plint die op enkele plaatsen wordt onderbroken door een luik naar de onderliggende melkkelder waar vroeger de boter werd bereid. De ambachtelijke bereiding van boter vergde veel ruimte, want de benodigde melk werd in grote platte schalen - de melkaden of melkmouwen - neergezet om op te romen. De melk kwam dan tot rust waardoor de roomdeeltjes kwamen bovendrijven. Als de melk voldoende was opgeroomd werd de room eraf geschept en tot boter gekarnd. Omdat dit proces het beste verloopt in een koele ruimte, vond dat plaats in de kelder. Om die koel te houden werden 's nachts de luiken van de glasloze vensters opengezet. Overdag werden ze weer gesloten om de warmte van de dag buiten te houden. Voor een optimale isolatie van de Boven: de topgevel met de zogeheten schuine strek of (boeren) vlechtingen in het metselwerk. Onder: de geschilderde plint met halverwege een ventilatieluik van de onderliggende melkkelder. In 1975 werd de boerderij door de toenmalige Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) in Zeist, thans de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) in Amersfoort, als rijksmonument aangewezen. Volgens een uiterst summiere redengevende omschrijving geldt de boerderij als een fraai voorbeeld van een groot langhuis- of hallenhuistype met statige topgevel onder een rieten kap. Vooral dankzij de ingrijpende restauratie van deze karakteristieke boerderij is een uniek stukje Aerdenhout bijtijds van de ondergang gered en zal hopelijk nog vele generatieslang voor de toekomst behouden blijven. kelder paste men vaak een systeem met binnen- en buitenluiken toe. Bovendien was iedere vensteropening uit voorzorg voorzien van één of meerdere ijzeren spijlen om nachtelijke indringers te weren. Alleen de hoog opgaande iepen op de eerder afgebeelde foto zijn in de loop der jaren verdwenen en na voltooiing van de restauratie alsnog vervangen door een reeks leilinden. Bloemendaal ziet dit herdenkingsjaar als een mooie aanleiding om jongeren meer bekend te maken met het literaire en kunstzinnige erfgoed van Godfried Bomans. Bovendien willen we ouderen vragen hun waardevolle herinneringen aan Godfried Bomans met jongeren te delen. Daarom zijn wij op zoek naar oudere Bloemendalers die Godfried Bomans hebben gekend, direct of indirect, en die hun verhaal wel met jongeren willen vertellen. Deze interviews worden de komende tijd gepland. Vindt u het leuk om hieraan mee te werken of heeft u nog andere suggesties? Laat ons dit weten door een email te sturen aan Annette@tijdsparen.org of te bellen met 0647239191.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 17