Van de redactie David Eliazer Lioni Bloemendaler op de Joodse Begraafplaats, Overveen Paulanha van den Berg-Diamant De redactie wenst u daarbij sterkte, en een mooie zomer. Op de Joodse Begraafplaats in Overveen liggen twee Bloemendalers begraven namelijk mr. David Eliazer Lioni (Amsterdam 1862 - Bloemendaal 1928) en zijn 24 jaar jongere vrouw Margaretha Jungblut (Amsterdam 1886 - Amsterdam 1978). Wie waren zij en wat heeft vooral hij betekend voor de Bloemendaalse gemeente? Voorjaarsklanken: 'In mijn verbeelding is het lente, want de hyacinthen bloeien en wanneer men de vensters opent, ademt men de bloemengeur in, daar overal langs wegen en binnenpaden de velden prijken met hun prachtige kleurschakeringen'. Dat schreef Anna Rijnierse, wier leven in dit nummer door Teun Schermerhorn belicht wordt. Haar kroniek van Overveen schreef ze in 1946, kort na die eerdere crisis in ons volksbestaan. We bespreken twee publicaties over die periode in Bloemendaal, en daaruit valt onder meer op te maken, dat de vergelijking tussen het huidige ongemak en de ellende van die tijd volledig mank gaat. Laten we vooral onze zegeningen tellen. Anna Rijnierse had veel met bloembollen, en dat gold nog meer voor de Bennebroekse familie Wubbe. Peter van der Werff gunt ons een blik in hun wondere wereld van 'maanwerkers' en 'ziekzoekers' Met bijgeloof had dat niets te maken, anders dan het vreemde gehannes met de huisnummers 11 en 13. Inge de Wilde duikt steeds dieper in deze merkwaardige materie - en dat in 'een gemeente met vele intellectueelen', zoals in het debat hierover werd opgemerkt. De bekende bioloog en publicist Jac. P Thijsse was er zo een, en ook zijn minder bekende zoon, de vooraanstaande waterstaatkundige ir. Jo Thijsse. Frank van den Berg vertelt over zijn belangrijke bijdrage aan de Zuiderzee- en Deltawerken. Nog zo'n Bloemendaals intellectueel was mr. David Lioni, honderd jaar geleden een van de oprichters van het Kennemer Lyceum. Hij en zijn echtgenote zijn de enige Bloemendalers die begraven liggen op de Joodse Begraafplaats bij Overveen. Hij speelde een prominente rol in het dorpsleven, en ook in de Amsterdamse biljartvereniging 'KRAS'. Dat stond voor 'Kijk Rustig Alvorens te Stoten', en dat lijkt een motto dat ons ook goed door deze vreemde tijd heen kan helpen. De redactie Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Dat doet uw redactie ook. Om te beginnen hebben we in de persoon van Annette Koster een nieuwe redacteur gevonden. We konden haar tot dusver alleen via 'Zoom'-vergaderingen verwelkomen, maar dat werkte ondanks onze tamelijk hoge gemiddelde leeftijd redelijk goed. Jammer natuurlijk dat de voorjaarsbijeenkomst en de andere activiteiten van 'Ons Bloemendaal' geen doorgang konden vinden, maar we hopen dat de inhoud van deze aflevering enige compensatie biedt voor dat gemis. 4 5 -1 r’ L'/ WK LJ.-.V! t OX'F. 1' i.i v.! Grafsteen nr. 121 op de Joodse Begraafplaats Overveen van mr. David Eliazer Lioni en nr. 120 van Margaretha Jungblut. (Foto's: David Serphos) www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2020

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 3