“De aanvangsgeschiedenis van elke grote stichting is vol van moeite en zorg” www.onsbloemendaal.nl 6 nr. 2 zomer 2020 Margaretha Lioni-Jungblut (Foto: privébezit) In 1921 is de aanleg van de Zeeweg voltooid en richt B en W zich tot ij studeerde, woonde en werkte in Amsterdam als advocaat en procureur en als plaatsvervangend kantonrechter. Jarenlang werkte hij bovendien als privaatdocent aan de Universiteit van Amsterdam. In 1918 verhuist hij met zijn vrouw van Reguliersgracht 2 naar Bloemendaal en wonen zij met hun twee kinderen Jacques en Lena in huize Delta op de Rijperweg 1. In juridische kringen was hij een grote persoonlijkheid. Van zijn vrouw is helaas verder weinig bekend. Kennemer Lyceum Het was David E. Lioni die ‘tot de oprichting van het Kennemer Lyceum den stoot heeft gegeven, die de voorbereidende stappen heeft gedaan, de onderhandelingen heeft gevoerd, die vanzelfsprekend voorzitter werd van de Vereeniging, toen deze in 1920 werd geconstitueerd. Hij was voorzitter in de moeilijke jaren van het begin, velerlei bezwaren overwinnend, talloze vergaderingen en besprekingen op onderhoudende wijze leidde, geestig, met hartelijk, welgemeende woorden telkens opnieuw bezielend tot voortgaan en moed houden. Hij droeg het Lyceum in zijn hart' aldus rector Dr. A. De Vletter later in een necrologie in het ‘ongeveer maandelijks' verschijnende Mededeelingen Kennemer Lyceum. Vereeniging Bloemendaal's Bloei In de tien jaar dat Lioni voorzitter is van Bloemendaals Bloei, de voorloper van Ons Bloemendaal, heeft hij zich onder andere met grote betrokkenheid ingezet voor het behoud van de Bloemendaalse grenzen. In Het Bloemendaalsch Weekblad van 24 december 1924 staat: ‘Onze plaatsgenoot mr. D.E. Lioni herinnert er aan in De Telegraaf hoe in Maart 1917 als een donderslag uit helderen hemel de annexatie-plannen Het eerste bestuur van de Nederlandse Biljartbond. Staand vanaf links: Jac. Hommes en J.L. Pinto. Zittend vanaf links: mr. J.C, Adrians, mr. D.E. Lioni en P. Vermeulen Grafisch vormgegeven sluitzegel Klein Bloemendaal krachtig zich weert als Groot Haarlem het te grijpen begeert', indertijd gebruikt tegen de annexatie van het Ramplaankwartier van Haarlem bekend werden. Geheel Bloemendaal liep te hoop. Als voorzitter van het ‘Comité van Actie uit Bloemendaal's Burgerij' houdt hij aan de vooravond van de annexatie- beslissing een vurig pleidooi in hotel Van Ouds het Raadhuis voor behoud van het Bloemendaals grondgebied. Helaas werd de annexatie in 1927 een voldongen feit en verrees het Ramplaankwartier, een nieuwe Haarlemse middenstandswijk. Meerdere functies in Bloemendaal Op onderwijsgebied heeft Lioni in de gemeente jarenlang het voorzitterschap bekleed van de ‘Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs'. Ook is hij betrokken geweest bij de ‘Commissie tot viering van den Koninginnedag in Bloemendaal'. Bloemendaal's Bloei om ter gelegenheid hiervan een feestelijke opening te organiseren. Onder het motto ‘Een monumentale weg! Een glorieus feest!' komt er een groots bloemencorso met tevens de bedoeling om Bloemendaal op de kaart te zetten. Ere-voorzitter van het Uitvoerend Comité is burgemeester jhr. A. Bas Backer en de voorzitter wordt mr. D.E. Lioni. Nederlandse Biljart-Bond Zes biljartclubs, waaronder de Amsterdamse club KRAS, richten in 1911 de Nederlandsche Biljart Bond op. mr. D.E. Lioni wordt de eerste voorzitter, een functie die hij tot 1924 bekleedt, waarna hij ere voorzitter wordt. De naam KRAS had overigens niets met hotel Krasnapolsky te maken, al zijn daar veel biljarttoernooien gespeeld. Het is de afkorting van ‘Kijk Rustig Alvorens te Stoten'. Het eerste wereldkampioenschap biljarten vindt plaats in Amsterdam in 1928 in het gebouw van de Maatschappij van den Werkenden Stand aan de Kloveniersburgwal. Prins-gemaal Hendrik, die onverwachts zijn opwachting maakte, hield het na drie kwartier voor gezien en vertrok. In een uitgave van Sport in Beeld in 1928 wordt Lioni na zijn overlijden eervol herdacht met de woorden: 'De biljartsport is mr. Lioni zeer veel verschuldigd, en men zal zich nog lang den gemoedelijken leider herinneren, die evenwel ook op den zetel als president zijn juridische capaciteiten kon doen gelden, ja, moest doen gelden.' Onderscheiding Op 30 augustus 1924 wordt mr. David Eliazer Lioni ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw vanwege al zijn maatschappelijk en juridisch werk in Bloemendaal en in Amsterdam. Hij heeft veertig jaar zijn ‘ambt voortreffelijk vervuld'. Hij is ook 37 jaar bestuurslid van de Amsterdamsche Diamantslijperij- Maatschappij en penningmeester van het Hulp-comité van Joodsche Oorlogsslachtoffers geweest. Mede door zijn goede beheersing van de Franse taal, was hij bovendien twintig jaar secretaris van de Nederlandse afdeling van de Alliance Israélite Universelle, waarvan het Comité Central in Parijs gevestigd is. Op dezelfde 30ste augustus wordt Lioni's broer Alfred Lioni (1864-1928), voorzitter van het Nederlands-Israëlitisch Jongens- weeshuis Megadlé Jethomiem in Amsterdam, ridder in de Orde van Oranje Nassau. David Lioni is overigens commissaris van dit weeshuis. Joodse Begraafplaats Overveen In 1927 neemt Lioni na 42 jaar afscheid van de Amsterdamse Balie. Hij blijft wel als plaatsvervanger kantonrechter nog in functie. Op 28 juli 1928, na 's ochtends een civiele zitting bij het kantongerecht te hebben geleid, overlijdt Lioni onverwachts aan een hartstilstand op het Stationsplein in Haarlem. Hij wordt naar het kantoor van de afdeling Posterijen in het stationsgebouw gebracht en zijn gewaarschuwde huisarts dr. Brongersma uit Overveen kan niet anders dan de dood vaststellen. Op 31 augustus wordt hij begraven op de Joodse Begraafplaats in Overveen (grafsteen nr. 121). Hij is, tot dan toe, de enige Bloemendaler die daar zijn laatste rustplaats heeft gevonden. Het metaheerhuisje is te klein voor het groot aantal belangstellenden dat naar de begrafenis is gekomen. Twee dagen later, op 2 augustus, overlijdt zijn broer Alfred, hij is op de joodse begraafplaats in Muiderberg begraven. Margaretha Lioni-Jungblut overlijdt op 28 juni 1978 op 92-jarige leeftijd, zij overleeft haar man met vijftig jaar, en is naast hem in Overveen begraven. Mr. I. van Crefeld prijst Lioni in Bijdragen en Mededeelingen van het Genootschap voor de Joodse Wetenschap in Nederland om ‘zijn grote veelzijdigheid. Hij was een voortreffelijk jurist maar een even voortreffelijk bedrijfsleider, hetgeen bijzonder bleek in de moeilijke jaren van en na den oorlog'. ‘Steeds kleiner wordt de kring der juristen van den ouden stempel, der mannen, die aan onkreukbaarheid in handel en wandel, aan innerlijke be schaving los van uiterlijk vertoon, een liefde voor de wetenschap in het algemeen en voor de wetenschap hunner keuze in het bijzonder, paren.' De Gemeente Bloemendaal heeft in het kader van de viering van 75 jaar bevrijding en het Kennemer Lyceum heeft in verband met het honderdjarig bestaan toezeggingen gedaan om bij te dragen aan de restauratie van grafsteen nr. 121 van mr. David Eliazer Lioni en van graf nr. 120 van Margaretha Jungblut. Bronnen: Bijdragen en Medeedelingen van het Genootschap voor de Joodse Wetenschap in Nederland nr IV. 1928, pag. 32 Sport in Beeld (jrg 4, nr 32, 31-7-1928) Mededeelingen Kennemer Lyceum, Schooljaar 1928-1929, No. 1, augustus 1928 Haarlemsch Dagblad, 28 juli 1928 H

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 4