HIER WOONDE MR. DAVID ELIAZER LIONI RIJPERWEG 1, BLOEMENDAAL r www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2020 9 Woonhuis van Van den Ban, Kampersingel 70, Haarlem De bekende Droste branderij in Haarlem aan het Spaarne Paulanha van den Berg-Diamant Villa Delta, Rijperweg 1, Bloemendaal (Foto: privébezit) Jacob van den Ban geflankeerd door zijn beide dochters en zijn vrouw Van den Ban bouwt vele villa's, woonhuizen en kantoorgebouwen in Haarlem en omstreken, de villa's zijn veelal opdrachten van rijke Amsterdammers die zich als forens of rentenier in Zuid-Kennemerland vestigen. Voor zijn eigen gezin bouwt hij het zomerhuis De Enk, Lochemse Berg in Laren. Het voormalig Droste gebouw aan het Spaarne (1921) is een van zijn bekende bouwwerken. Hij maakt ook een ontwerp voor het Westerhoutpark, dat tot 1927 deel uitmaakt van de gemeente Heemstede. In dat jaar sluit hij zich met een aantal andere prominente ingezetenen van Haarlem, waaronder mr. David Eliazer Lioni, aan bij een groep van anti-annexionisten. Stijl Van den Ban ontwerpt eclectisch en maakt gebruik van bouwstijlen van de neo-renaissance en het neo classicisme, van Jugendstil en Amsterdamse School. Speciale aandacht geeft hij aan gevelontwerpen. Veel van zijn gebouwen staan op de monumentenlijsten van rijk, provincie of gemeente. Na twee jaar bij de 'Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij' ervaring opgedaan te hebben kiest Van den Ban voor een vrij beroep. In 1891 start hij met Simon Roog de maatschap ‘Roog Van den Ban' op de Nieuwe Gracht 88, Haarlem. Hij woont met zijn vrouw Anna Kater (1859-1911) en hun drie dochters 42 jaar in het door hemzelf ontworpen huis aan de Kampersingel 70. Zijn oudste dochter Elze Frederika van den Ban werd stedenbouwkundige en was de eerste vrouw in Nederland die afstudeerde als civiel-ingenieur in Delft. Acht jaar is Van den Ban lid van het hoofdbestuur der 'Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst', later de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.), en voorzitter van de afdeling Haarlem met als secretaris architect J.B.van Loghem. Van 1922 tot 1925 is hij lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de Vrijheidsbond. Monumentale Rijperweg Aan de Rijperweg is niet alleen 'Delta' op nummer 1 (1903) van de hand van Roos Van den Ban, maar ook rijksmonument 'Villa De Berg' met koetshuis op nummer 15 (1896) en de villa 'Welgelegen' op nummer 5 (1905), dat een provinciaal monument is.«^|^> acob van den Ban (1860-1943) Van1891 tot zijn overlijden op 82-jarige leeftijd woonde Jacob van den Ban in Haarlem. Als 16-jarige schreef hij zich in aan de 'Academie voor Beeldende Kunsten' in Rotterdam. Daarna studeerde hij aan de 'Polytechnische School' onder architect prof. E.H. Gugel (1832-1905), de eerste hoogleraar bouwkunde in Delft. Interieur woonhuis J. van den Ban en zijn gezin Kampersingel 70, Haarlem (foto Librariana) David Eliazer Lioni woonde van 1918 tot zijn dood in 1928 op de Rijperweg 1 in huize ‘Delta’ een pand uit 1903. Zijn vrouw Margaretha Jungblut blijft na zijn dood nog enige tijd in het huis wonen. De architect van het huis was de Haarlemmer Jacob van den Ban. J Ja

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 5