Aldus geschiedt in het jaar 1921 in een gemeente met vele intellectueelen’ www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2020 15 Raadslid C. Schulz (NHA) Raadslid J.G. van Kessel (NHA) Wethouder A.J. de Waal Malefijt (NHA) Jhr. Anthonij Bas Backer (1864-1942) Natuurlijk benaderden we Lieuwe Zoodsma, die de mededeling van Kees van der Linden bevestigde. Volgens hem had Bas Backer die van 1907 tot 1931 burgemeester van Bloemendaal was, deze regel ingevoerd. Dat zou kunnen. De gemeenteraad besliste in die tijd over de straatnamen, B en W over de huisnummering. Intussen vond ik een berichtje in Rooms-Katholieke dagblad De Tijd van 3 mei 1921, dat was ontleend aan de HaagschePost. De krant schreef dat in Bloemendaal ‘enkele nieuwe straten‘ genummerd werden, maar dat 11, 13 en 100 ‘officieel' niet gebruikt mogen worden. En het bericht eindigde met: ‘Aldus geschiedt in het jaar 1921 in een gemeente met vele intellectueelen'. Krap een half jaar later wordt uit een stukje in Het Bloemendaalsch Weekblad duidelijk over welke straten het ging. De Woningbouwvereeniging Bosch en Duin had veertig (er werd ook wel gesproken van 56) middenstandswoningen gerealiseerd in het gebied tussen de Zomerzorgerlaan en de Donkerelaan. Op 22 oktober kon het Weekblad melden dat de huizen en straten gereed waren. Er was nog één probleem: de straatverlichting deed het niet. Dat was ongewenst, want gevaarlijk, en hier moest snel verbetering in komen. En o ja, dan was er nog iets: de huizen waren inmiddels wel genummerd, maar de nummers 11 en 13 waren ‘moedwillig' overgeslagen. ‘Dat we ons in de 20ste eeuw nog zoo bijgeloovig toonen is wel een beetje bar', vond de redactie. m te beginnen kreeg de redactie een email van Kees van der Linden, voormalig verslaggever van het Haarlems Dagblad. Hij herinnerde zich dat Lieuwe Zoodsma, directeur van het Noord-Hollands Archief en gemeentearchivaris van Bloemendaal, hem eens had gezegd dat burgemeester jhr. Anthonij Bas Backer het initiatief had genomen om de huisnummers 11, 13 en 100 over te slaan ofwel te vervangen door 9a, 9b en 98a. Op zich een gek idee dat de plaatselijke overheid mee zou zijn gegaan in dit bijgeloof, maar anderzijds lijkt het toch ook onwaarschijnlijk dat je als particulier op eigen houtje je huisnummer kunt veranderen. Huizen met de nummers 11 en 13 bleven leeg staan Het Bloemendaalsch Weekblad van 21 december geeft meer saillante details van de discussie in de gemeenteraadsvergadering. Het blad schrijft dat Van Kessel had gevraagd hoe B en W ‘er toch toe gekomen is' de nummers 11 en 13 over te slaan en die te vervangen door 10a en 12a. Dit is een duidelijke verwijzing naar het kort daarvoor aangelegde pleintje (het Bosch en Duinplein) waar geen even en oneven huisnummering was aangebracht, maar de huizen werden doorgenummerd: 8, 9, 10, 10a, 12, enz. Van Kessel vond dat de gemeente hierdoor ‘tegenover de buitenwereld belachelijk [is] gemaakt'. Volgens het blad antwoordde de burgemeester Van Kessel dat ‘vele menschen het erg onaangenaam vinden deze nummers op hun huizen te hebben. Er zijn gevallen voorgekomen, dat de menschen in zulke huizen geen dienstboden konden krijgen.(...). En waar men nu de menschen met deze kleinigheid een genoegen kan doen, waarom zou men het dan laten? Er zijn voorbeelden, dat huizen leeg bleven staan, omdat zij deze nummers droegen' Wethouder A.J. de Waal Malefijt voegde er aan toe dat ‘nog onlangs een juffrouw bij B. en W. heeft staan soebatten, om toch vooral geen nummer 13 op haar deur te moeten hebben. Zoo zijn er meer gevallen' De ergernis van raadslid Van Kessel Een paar maanden later op 15 december kwam de huisnummerkwestie ter sprake in de vergadering van de gemeenteraad. Het raadslid J.G. van Kessel vraagt het woord en zegt het belachelijk te vinden dat van overheidswege wordt toegegeven aan het bijgeloof dat aan de nummers 11, 13 en 100 verbonden is. Burgemeester Bas Backer antwoordt - aldus het officiële raadsverslag - dat hij het bijgeloof ook ‘te dwaas' vindt. Maar inderdaad ‘wordt er aan gehecht, en als men de menschen in dit opzicht ter wille kan zijn' ziet hij geen bezwaren. ‘Dat deze nummering in de couranten gehekeld wordt, kan hem in het geheel niet schelen' Van Kessel vindt het spijtig dat hij een niet meer ‘afdoend antwoord' van de tafel van Burgemeester en Wethouders heeft gekregen. SDAP-raadslid Schulz in de maling genomen De antwoorden van B en W verwijzen duidelijk niet alleen naar het nieuwbouwwijkje, maar ook naar bewoners in andere lanen die om nieuwe nummers hadden gevraagd, ja zelfs hadden gesoebat. Dit wordt bevestigd door de opmerking van het SDAP-raadslid C. Schulz, woonachtig op de Duinlustparkweg in een huis dat in 1915 was gebouwd. Het Bloemendaalsch Weekblad meldt in zijn raadsverslag dat Schulz er problemen mee heeft dat zijn buurman huisnummer 11 heeft - dat is op zich prima-, maar dat bij hem nummer 13 in 15 is veranderd. En met deze wijziging wordt hij in de maling genomen. Natuurlijk ben ik op de fiets gestapt om de situatie op het Bosch en Duinplein en de Duinlustparkweg te bekijken. Welnu, die is sinds 1921 onveranderd, met dien verstande dat ook het buurhuis van de heer Schulz is ‘aangepast' en niet meer nummer 11 heeft, maar inmiddels 9a. En die wijziging - zo leert het adresboek van Bloemendaal uit 1923 - werd al snel ingevoerd. Bronnen: Noord- Hollands Archief, Toegangsnummer 2047, Gemeentebestuur Bloemendaal, inv.nr. 520, Raadsverslag Bloemendaal 15 december 1921, p. 234. Inge de Wilde, ‘Huisnummers 11 en 13 werden vervangen door 9a en 9b' in: Ons Bloemendaal, (2019; 3) 26-27. Inge de Wilde, ‘Nogmaals de huisnummering' in: Ons Bloemendaal (2019; 4) 10-11 Kort na 1919 Het lijkt erop dat de huisnummeringskwestie van de nieuwbouw in 1921 de discussie in de gemeenteraad heeft aangewakkerd, maar dat toch al in de aanloop er naar toe B en W door bewoners elders in de gemeente om nieuwe huisnummers waren gevraagd en daarin hadden bewilligd. Bas Backer vond het op zich ‘dwaas' maar maakte er ook geen punt van. In het Jaarboekje voor de Gemeente Bloemendaal uit 1919 doet het fenomeen zich nog niet voor, maar in lanen die daarna werden gebouwd wordt het gangbaar om de nummers te wijzigen. Totdat in 1938 - Bas Backer was toen al een aantal jaren geen burgemeester meer - opnieuw vragen over de kwestie werden gesteld en B en W eind 1939 antwoordden dat de vreemde huisnummering niet meer zou worden toegepast. Althans niet bij nieuwe huizen. O

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 8