Mejuffrouw Anna Rijnierse (1872 - 1964) Een leven tussen aannemers en bloemisten www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2020 17 Teun Schermerhorn wat schreven zij en hoe? Als eerste een portret van mejuffrouw Anna Rijnierse uit Overveen met enkele fragmenten uit haar cahier. Tussen de aannemers Anna Catharina Wilhelmina Rijnierse werd op 10 oktober 1872 geboren aan de Zijlweg in Overveen. Zij was het achtste en jongste kind van Simon Rijnerus Rijnierse (1834-1912) en Catharina van Velsen. De vader van Anna was de derde generatie Rijnierse die aan de Zijlweg het gelijknamige bedrijf runde. Twee jaar geleden besteedde OnsBloemendaal aandacht aan het 225-jarige bestaan van het aannemersbedrijf (Ons Bloemendaal nr. 2, jrg. 42). Anna Rijnierse woonde haar hele leven op Zijlweg 11, naast de ingang van de weg naar het weiland achter de woningen. Op Zijlweg 13 was (en is) het kantoor van het aannemersbedrijf met (destijds) op de bovenste verdiepingen het woonhuis van de dienstdoende directeur. Het hele leven van Anna speelde zich dus af tussen de aannemers en de vele bouwvakkers, die in die tijd nog in dienst waren van aannemer Rijnierse, bijvoorbeeld voor de bouw in 1911 van Rooms-Katholieke Rusthuis Huize Duinrust, het latere Marinehospitaal in Overveen. nna Rijnierse besloot in 1946 ‘na lang aarzelen' en ‘op herhaald verzoek' van Marie Nierhoff haar herinneringen aan het papier toe te vertrouwen. Ze was toen 74 jaar oud. Ze zal er geen spijt van hebben gehad. Haar goed geschreven en informatieve verhaal, dat als een van de eerste cahiers in september 1946 zou verschijnen onder de titel Overveensche Herinneringen, levert haar een plekje op in de Bloemendaalse geschiedenis. Al in het Haerlem Jaarboek 1954 treffen we de integrale tekst van het cahier van mejuffrouw Rijnierse aan met enkele foto's uit haar cahier. Het bewijs dat we hier met een interessante tekst te maken hebben. In 1988 deed Ons Bloemendaal het nog eens dunnetjes over. De in twee afleveringen afgedrukte tekst van het cahier leverde zoveel reacties van lezers op dat historica en bestuurslid van Ons Bloemendaal, Henriëtte van Voorst Vader - Duyckinck Sander, in een volgend nummer er nog een heel artikel aan wijdde. Tussen de bloemisten Het meest directe en dagelijkse contact had Anna Rijnierse echter niet met de bouw, maar met de kleurrijke Overveense bloemenwereld. Het adresboek van Bloemendaal van 1924 laat zien dat het op Zijlweg 11 waarschijnlijk meer is gegaan over de opbrengst van de hyacinten in dat jaar dan over de bouw van weer een grote Bloemendaalse villa door aannemer Rijnierse. Op dit adres wonen in 1924 namelijk Mej. A. C. W. (Anna) en vier broers die ‘Bloemist' zijn en dus handelaar in de door hen gekweekte hyacinten en in de bollen daarvan. We hebben het dan over de broers Toon, Frans, Piet en ten slotte Willem. De vier broers zijn in 1924 eind vijftig en begin zestig en wonen met hun ongetrouwde zuster in het ouderlijk huis Zijlweg 11. Deed Anna het huishouden voor haar broers? Aannemer Rijnierse in de bollen De vader van Anna Rijnierse, de eerder genoemde Simon Rijnerus Rijnierse koopt in 1871 samen met zijn stiefbroer Cornelis Rijnierse bloembollengrond bij de Marcellisvaart op de plek waar nu nog ten zuiden van het Ramplaankwartier de Fablo-tennishal van bollenkweker Thoolen staat. Simon doet -naast de aannemerij- de zakelijke kant van het bedrijf en Cornelis het werk op het land. Waarschijnlijk heeft Simon er zo voor gezorgd dat er voldoende werkgelegenheid wordt gerealiseerd voor de grote gezinnen in zijn Rooms-Katholieke familie. Uit de twee huwelijken van zijn vader Pieter Rijnierse had Simon één broer en drie zussen én drie stiefbroers en twee stiefzussen. Zelf had hij zes zoons en twee dochters, waaronder Anna. We hebben echter gezien dat in de aannemerij steeds één zoon het bedrijf van zijn vader overnam, hetgeen een verstandig beleid genoemd kan worden om onenigheid te voorkomen; geen twee of meer kapiteins op het schip zal de gedachte geweest zijn. Het betekende wel dat er in deze twee generaties voor vier broers en vijf zoons van Simon werk gevonden moest worden. Dat werden verschillende bollenbedrijven. In 1911 richten Anna's broers Toon, Piet en Willem Rijnierse, het bedrijf Gebroeders Rijnierse op, actief in zowel de teelt van bloembollen als in de handel daarvan. Het bedrijf heeft tuinen aan de Rijksstraatweg in Limmen en aan de Marcellisvaart, welke grond Piet en Toon al in 1892 van hun oom Cornelis hadden gekocht. Het bedrijf Gebroeders Rijnierse exporteert naar Scandinavië, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, de Balkan en Rusland. De handel in bloembollen is in die tijd zeer lucratief. Anna maakt het van dichtbij mee op Zijlweg 11 in Overveen. De Zijlweg in Overveen, 1938. Middenin de woning Zijlweg 11 waar Anna Rijnierse vanaf haar geboorte tot haar overlijden 92 jaar later woonde; rechts de ingang tot het achterterrein en de woning Zijlweg 13 waar het kantoor van aannemerij Rijnierse was en is gevestigd (NHA) Direct na de Tweede Wereldoorlog (1940 - 1945) vraagt gemeentearchivaris mejuffrouw Marie Nierhoff verschillende wat oudere Bloemendalers hun herinneringen aan begin vorig eeuw of nog eerder op te schrijven. Een tiental voldoet aan dat verzoek en hun verhalen, vastgelegd in de zogeheten Blauwe cahiers zijn te lezen via de site van het Noord-Hollands Archief. Wie waren deze auteurs en “In mijn verbeelding is het lente, want de hyacinten bloeien en wanneer men de vensters opent, ademt men den bloemengeur in A

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 9