Conrad Jan van Tienhoven en de koepel van Bosch en Hoven V V www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2020 19 De koepel vlak voor de verplaatsing (NHA) Gert de Kruif Conrad Jan van Tienhoven als jong bestuurder (Rijksdienst voor Kunsthistorische Documentatie, RKD) Een maatschappelijk betrokken familie Conrad kwam uit een omvangrijk gezin waarin grote belangstelling voor kunst, geschiedenis, filosofie en natuur bestond. Vader mr. Gijsbert van Tienhoven was op 28-jarige leeftijd hoogleraar Romeins recht; hij werd lid van de Amsterdamse gemeenteraad, wethouder van financiën in Amsterdam, lid van de Tweede Kamer, lid van de Eerste Kamer, burgemeester van Amsterdam, minister van Buitenlandse Zaken, minister president en tenslotte commissaris van de koningin in Noord-Holland. Hij was gehuwd met Anna Sara Maria Hacke. Het paar kreeg negen kinderen, zes jongens en drie meisjes. De jongens worden nogal eens verward, wellicht doordat sommige voornamen meerdere keren voorkomen. De oudste zoon heet naar zijn vader, Gijsbert, de tweede Jan Conrad en de vierde Conrad Jan; de derde draagt de naam Gerrit Pieter en de vijfde Pieter Gerbrand. Pieter Gerbrand studeert rechten, promoveert, richt een assurantiemaatschappij op en wijdt de rest van zijn leven aan de natuur, natuurbehoud en cultureel erfgoed. We kennen hem als een van de redders van het Naardermeer en als een van de oprichters van Natuurmonumenten. Conrad Jan van Tienhoven werd geboren op 8 mei 1874 als het vierde kind van het echtpaar Van Tienhoven-Hacke. Hij treedt op 23 februari onrad Jan van Tienhoven (1874 - 1961) uit Aerdenhout wist raad: hij kocht de koepel van Bosch en Hoven, brak hem af, nam hem mee naar huis en bouwde de koepel in de tuin van zijn landgoed Klein Bentveld weer op. Van twee andere hinderlijk liggende koepels op Heemsteedse buitenplaatsen werd er één gesloopt en één meters achteruit gereden, zodat de verbreding van de Wagenweg/ Herenweg kon plaats vinden. 1899 in het huwelijk met Frederica Catharina Juliana Nienhuys. Het paar krijgt een zoon, ook een Gijsbert. Moeder Frederica is een dochter van Jacobus Nienhuys, tabaksplanter, en Eva Luyten. Jacobus is medeoprichter van de Deli Maatschappij op Oost-Sumatra. De tabakshandel maakte hem zeer welgesteld. Ook Conrad Jan en zijn vrouw hebben geïnvesteerd in de handel in tabak. In 1897 komen we Conrad Jan, dan 23 jaar oud, tegen in het openbaar bestuur. Hij is lid van het bestuur, later voorzitter, van het Hoogheemraadschap Delfland. Daarna bekleedt hij onder andere functies als hoogheemraad en dijkgraaf van Amstelland, voorzitter van het bestuur van de Houtrakpolder en voorzitter van het bestuur van de Vereenigde Zaansche Polders. Het echtpaar Van Tienhoven-Nienhuys laat enkele jaren na hun huwelijk het oog vallen op een fraai gebied aan de voet van het Aerdenhoutse Kopje, waar de Zwarteweg, de Mr. Enschedeweg en de Bentveldsweg samenkomen. Zij verzoeken het architectenduo Jan Stuyt en Joseph Cuypers een villa te ontwerpen aan de Zwarteweg. Het wordt de villa Wenduyne, die tot stand komt in 1903. Een prachtige villa die daar op nr.12 nog staat te pronken. Intussen vergeet Conrad zijn belangen elders niet. Samen met zijn vader verkoopt hij in De Werken (bij Werkendam) hout en riet via de lokale notaris. Het is de geboorteplaats van zijn vader Gijsbert. De familie bezit daar landerijen. Als Conrad Jan van Tienhoven vier jaar aan de Zwarteweg woont, in 1907, wordt in de regionale pers zijn naam genoemd als mogelijke opvolger van burgemeester J.W.A. Immink die met pensioen gaat. Het liep allemaal anders. Jhr. A. Bas Backer werd tot burgemeester benoemd. Het duo Van Tienhoven/Veltman Een man met wie Conrad van Tienhoven met grote regelmaat samen gezien wordt is Eduard August Veltman. Ook hij is gehuwd (in 1903) met een Vaak wordt voor een koepel op een buitenplaats het woord theekoepel gebezigd. Daarin dronk men een kopje thee, bij voorkeur met de pink geheven. Van de koepel van Bosch en Hoven aan de Wagenweg in Haarlem, weten we dat zich onder de koepel een wijnkelder bevond. We houden het dus -neutraal- bij ‘koepel.’ De koepel lag lastig: de ene helft lag op het voetpad van de Wagenweg, de andere helft op het terrein van Bosch en Hoven. Verbreding van de Wagenweg/Herenweg kon door de situering van de koepel niet gerealiseerd worden. ’f "1 C

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 10