www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 24 nr. 3 najaar 2020 nr. 3 najaar 2020 25 Foto t.g.v. het 25-jarig huwelijk van Wytze Voerman en Giltje Schepenaar op 18 mei 1937; op de achterste rij v.l.n.r. Auke, Bep Groeneveld (verloofde van Bote) en Bote; tweede rij v.l.n.r. Leny Timmers (verloofde van Jan), Wytze, Janny, Giltje en Jan; op de voorgrond Willy (Peter Voortman) Het politiebureau aan de Korte Zijlweg met rechts het raadhuis van Zocher; beide gebouwen zijn in 1937 gesloopt. (Uit het cahier van Wytze Voerman; Collectie Nood-Hollands Archief) Bezetting en vervroegd pensioen Het zijn ook voor Wytze Voerman aan het slot van zijn loopbaan bewogen jaren geweest: de Duitse inval op 10 mei 1940, het ontslag van zijn hoogste baas, burgemeester Jhr. mr. C.J.A. den Tex in september 1941 door Rijkscommissaris Seyss-Inquart, en in november 1941 het daarop volgende aantreden van NSB-burgemeester J.W. Zigeler, benoemd door de secretaris-generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. dr. K.J. Frederiks. De vijf loodzware jaren van de Duitse bezetting voor het politiekorps van Bloemendaal, waarin natuurlijk vreselijke opdrachten van NSB- burgemeester Zigeler en de Duitse bezetter moeten worden uitgevoerd, worden een maand voor de bevrijding nog extra zwaar door een nooit opgeloste aanslag. Op 3 april 1945 wordt collega-politieman Bikkel voor het politiebureau in Overveen doodgeschoten, waarbij diens collega Van de Pavert gewond raakt. Van de Pavert verklaart dat ze zijn beschoten door een SS-er in uniform. Na de bevrijding keert burgemeester Den Tex op 7 mei 1945 terug in de gemeente Bloemendaal. Zijn ‘dienders' vormen bij het gemeentehuis een erehaag voor hun baas. Daarna gaat het allemaal snel. Wytze wordt in de loop van 1945 gevraagd zijn herinneringen op te schrijven en gaat aan de slag. In december 1947 wordt Wytze's zoon, Jan Voerman, benoemd tot ‘Hoofd-Inspecteur van Politie-Corpschef' van het Bloemendaalse politiekorps en dus tot superieur van zijn vader. ytze Voerman sluit zijn verhaal over zijn 27-jarige loopbaan in Bloemendaal af met het zelfvertrouwen een politieman eigen. De slotregel van zijn cahier luidt: ‘Hiermede beëindig ik mijn herinneringen en meen aan het verlangen van de gemeente Bloemendaal te hebben voldaan.' In februari 1948 zet hij zijn handtekening onder de op het gemeentehuis uitgetypte versie, die volgens het door gemeentearchivaris Marie Nierhoff bedachte stramien 36 geheel vol getypte bladzijden bevat. Papier is vlak na de bezetting nog schaars, dus moet elk velletje efficiënt gebruikt worden, zal Marie gedacht hebben. Kennelijk is het dunne lichtblauwe karton voor de omslag van de ‘Blauwe cahiers' niet meer te verkrijgen en moet het cahier van Wytze het begin 1948 doen met een kaft van bruin karton. Wytze heeft aan zijn werkstuk een glasheldere titel gegeven: Herinneringen van een politieman over de jaren 1920 t/m 1947 door de oud-brigadier W. Voerman. De klus is geklaard en niet alleen deze. Jan vindt het geen goed idee dat zijn vader zijn ondergeschikte wordt en spreekt met burgemeester Den Tex en Wytze af dat zijn vader met vervroegd pensioen gaat. Een maand later is het al zover. In januari 1948 neemt Wytze Voerman op 59-jarige leeftijd na 27 jaar trouwe dienst afscheid van het korps samen met drie collega's. Weer een maand later, in februari 1948, verschijnt zijn cahier met al zijn herinneringen aan zijn lange loopbaan. Geen Brabander maar een Fries Wytze Voerman is een echte Fries, al zal hij er na zijn vertrek in 1920 naar Bloemendaal nooit meer wonen. Uit zijn cahier blijkt dat echter nergens omdat hij in de titel en bij de ondertekening zichzelf naar het gebruik van die tijd aanduidt als W. Voerman. Verder gaat zijn relaas natuurlijk over Bloemendaal en niet over Friesland. Maar uit de mond van burgemeester Den Tex laat hij het de lezer van het cahier toch even weten. In 1931 was burgemeester Jhr. A. Bas Backer na 24 jaar opgevolgd door burgemeester Jhr. Den Tex. Deze laat bij de kennismaking met het korps weten dat hij hoopt binnen twee maanden het veertig man sterke politiepersoneel te kennen. Met ingehouden trots meldt Wytze Voerman in zijn cahier dat het bij hem niet zo lang duurde. Twee dagen na de kennismaking komt hij de burgemeester bij het strand tegen, die hem - aldus Voerman - het volgende toevoegt: ‘Ik heb je voor een Brabander aangezien, doch je komt uit Friesland en bent geboren te Tzum.' Typerend voor de verhouding tussen de burgemeester en de -in die tijd- mannen van ‘zijn' gemeentepolitie. De burgemeester uit die tijd kent zijn korps, dat nog omvangrijk is. Dat de ene jonkheer de andere opvolgt is trouwens ook typerend Het op 18 september 1937 officieel in gebruik genomen politiebureau aan de Bloemendaalseweg, hoek Tetterodeweg. Tegenwoordig is hier Albert Heijn gevestigd. (Uit het cahier van Wytze Voerman; Collectie Nood-Hollands Archief) Levensloop en loopbaan De burgemeester had het goed. Wytze Voerman zag op 24 mei 1888 in het dorpje Tzum, gemeente Franekeradeel, in het noord-westen van Friesland het levenslicht, als zoon van loonarbeider Bote Voerman en Tjaltje Dijkstra. Als hij 23 jaar oud op 18 mei 1912 in de naastgelegen gemeente Barradeel trouwt met de 26-jarige Giltje Schepenaar, geboren in Oostbierum, gemeente Barradeel, geeft hij net als zijn vader als beroep ‘arbeider' op. Misschien wel werkeloos arbeider, want het zijn na de grote Landbouwcrisis economisch nog steeds zware tijden in Friesland. Veel Friezen emigreren naar de VS en Canada of vertrekken naar Noord- of Zuid-Holland. Als Wytze hoort dat er een vacature is bij de politie in Delft, springt hij op de fiets, trapt twee dagen stevig door, arriveert in Delft en heeft de volgende dag op 28 december 1912 een sollicitatiegesprek. Op 1 januari 1913 begint hij in de gemeente Delft als politieagent 3e klasse. De terugkeer naar Friesland is er ook snel: op 1 januari 1915 de benoeming tot politieagent 2e klasse in Sneek gevolgd door de aanstelling op 1 juli 1919 als veldwachter te Marrum, gemeente Ferweradeel. Omdat deze functie niet bevalt is het vertrek uit Friesland er ook weer snel: op 1 december 1920 wordt Wytze Voerman benoemd als agent van politie 2e klasse in de gemeente Bloemendaal. Hij zal er zijn verdere (lange) leven blijven. voor die tijd: de Nederlandse adel levert nog veel gezagdragers in het openbaar bestuur. Den Tex zou overigens - de jaren van de bezetting meegerekend - bijna 23 jaar burgemeester van Bloemendaal blijven. Bijna net zo lang als Bas Backer, van 1931 tot 1954. Dat is in ieder geval niet meer van deze tijd. W

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 13