op Elswout De familie Romswinckel J 1 «iBWM www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2020 29 Wim Post Jan Janszoon Pas in 1718 wordt door Jan en Willem Hendrik van Marselis, als erfgenamen van hun vader Jan van Marselis en van hun broer Hendrik Tilt van Marselis, de hofstede Elswout met een grootte van 12 morgen en 350 roeden aan hem opgedragen volgens de omschrijving bij de veiling van 19 februari 1703. Verder worden nog aan Romswinckel getransporteerd: de duinen, wildernissen, landerijen, warmoeslanden, lanen, plantagiën, wegen en wateringen, de zandvaart met de daarnaast gelegen weg tot in de Houtvaart, en al het andere, destijds door Romswinckel in veiling gekocht. Tenslotte horen bij de koop ook de zanderijen en het recht dat de verkopers hebben met betrekking tot de zanderskolk (Brouwerskolk) van de stad Haarlem. De koopsom van Abraham Romswinckel (1657- 1738) Vier van de vijf erfgenamen van Jan Romswinckel jr. verkopen in openbare veiling van 3 juni 1720 hun aandeel in Elswout aan de vijfde erfgenaam, Abraham Romswinckel (1657-1738), een broer van Jan sr.. Elswout wordt dan omschreven als: Een hofstede met sijn huijsinge, stallinge, oranjehuijs, koets en tuijnmanswoning, plantagien en landerijen, genaemd Elswout met zijn cingels, slooten en vijvers, de duinen, wildernissen, landerijen, weylanden, warmoeslanden, laanen, plantagien, wegen en wateringen alsmede de Santvaert met de weg daarneevens tot in de Houtvaart met de pacht van de Volmeer en Dalenberg in de grafelijkheids duinen en het land bij de Brouwerskolck, totaal groot 119 morgen 113 roeden (ca. 100 ha) uitgezonderd het laentje van de hofstede (Duinvliet) van Claude Louis de Seurmont tot bij de quackel of bruggetje leggende aan de Santvaert. Net als in 1703 blijft een gedeelte buiten de koop, onder andere: 'Al de beelden met hunne voeten of pedestallen voor zoveel die er nog sijn mitsgaders de kamerbehangsels met de geschilderde schoorsteen stukken. Maar de taxis staande agter de stal en koetshuys als mede bij 't sluisje sijn en blijve buyten deese verkoop'. Wapenschild van Abraham Romswinckel uit 1731 dit alles bedraagt nu 51.600 gulden. Daarmee lag de prijs een stuk hoger dan waarvoor Jan Romswinckel sr. Elswout in 1703 had gekocht. Mogelijk werden de kooppenningen destijds door de voortijdige dood van Romswinckel sr. niet voldaan en bleef dit bedrag staan ten gunste van de erfgenamen van Marselis. In 1718 wordt deze zaak tenslotte geregeld. Jan Romswinckel moet goed bekend zijn geweest in het Bloemendaalse, want sinds 1698 was hij eigenaar van de veertien morgen grote hofstede Leyduin bij Vogelenzang. Die had hij een jaar voor de koop van Elswout verkocht aan de Amsterdamse koopman en regent Adriaan Nicolaaszoon van Loon, wonende aan de Gouden Bocht van de Herengracht te Amsterdam In 1718 ziet Jan Romswinckel Janszoon jr. bovendien kans Elswout te vergroten door van Johan Danser, koopman te Amsterdam, de hofstede Elswoutshoek te kopen. Daarmee werd Elswoutshoek onderdeel van Elswout. Een jaar later, op 14 juli 1719 stierf Jan Romswinckel jr. zonder vrouw of kinderen, waardoor Elswout toeviel aan andere familieleden. p 19 februari 1703 vindt namens de erfgenamen van Jan van Marselis (1641 1702), zoon van Gabriel Marselis (1609-1673), te Amsterdam de veiling plaats van de buitenplaats Elswout. Jan Romswinckel sr. (1652-1703), agent van de koning van Pruisen te Amsterdam en schoonzoon van de overleden Jan van Marselis, brengt het hoogste bod uit en wordt voor 28.600 gulden de eigenaar. Hij is de weduwnaar van de in 1692 vroeg overleden Isabella Maria van Marselis (1669-1692) dochter van Jan van Marselis. Zij was slechts 23 jaar oud geworden. De Romswinckels stamden af van Ds. Johan Romswinckel, die in 1648 omwille van het geloof uit Mühlheim bij Keulen was uitgeweken en in Lisse predikant werd. Zijn zoons en kleinzoons maakten in Amsterdam fortuin met de handel op het oostelijke Middellandse Zeegebied, maar vooral op Rusland. Zo kwamen zij ook in contact met de gebroeders Marselis, die eveneens actief waren in Rusland. Zoon Matthijs (1647 - 1719) verwierf in 1693 de buitenplaats Ruygenhof aan de Vecht. Jan kon niet achterblijven en overtrof zijn broer met de aankoop van Elswout. Hij heeft daar maar kort van kunnen genieten. Nog geen vijf maanden later, op 3 juli 1703, overleed hij en werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam begraven. Zijn huwelijk met Isabella was kinderloos gebleven en zijn gelijknamige neef, Jan Romswinckel Janszoon, kreeg het genot en het gebruik van de buitenplaats Elswout. Wie kent niet de luisterrijke 85 hectaren grote buitenplaats Elswout bij Overveen? Gedurende bijna vier eeuwen was het een plaats waar welgestelden uit Haarlem en Amsterdam de zomers doorbrachten. Elswout is gesticht in 1633 en talrijk zijn de publicaties over de reeks bewoners en eigenaars. Alleen over de periode van 1703 tot 1781, toen de familie Romswinckel de buitenplaats in eigendom had, is weinig geschreven. Tot nu toe. Close-up van de buitenplaats Elswout. Schilderij door Jan van der Heyden circa 1660. In vogelvlucht zien we van onder naar boven: het dak van het bestaande stalgebouw, het pad naar het tweede poortgebouw met daarachter het herenhuis en de duinen. (Frans Hals Museum) I _J 'ibnfhirrn Hikti ;j - ■Sr< O - 7 J t~- Y r .''TïfArjjh« w i t

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 15