I u www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2020 31 In zijn leven was Abraham Romswinckel geheimraad en resident (gevolmachtigde) van de koning van Pruisen te Amsterdam en groothandelaar in Italiaanse, Levantijnse en Oostindische waren in Amsterdam, met als specialiteit zijde en Turks garen. Als zoon van Johannes Romswinckel en Catharina Boddens was hij in 1657 in Lisse geboren. In 1703 trad hij te Abcoude in het huwelijk met Margaretha Romswinckel. Het echtpaar kreeg een dochter, Catharina Margaretha (1704-1750). Na het overlijden van zijn echtgenote ging hij een tweede huwelijk aan met Cornelia Debora Warin in 1706, eveneens te Abcoude. In de periode van de familie Romswinckel aan het begin van de 18de eeuw is de tuin- en parkaanleg uitgebreid op het reeds afgezande deel. In 1725 vond op Elswout een uitruil plaats van drie stukken land en werden de grenzen van de hofstede gewijzigd. De landmeter Maurits Walraven zette de wijzigingen op een kaart waarop delen van de aanleg en de waterlopen te zien zijn. Hieruit blijkt dat de tuinaanleg naar de toen heersende mode gedeeltelijk is uitgebreid in zuidelijke richting met een tweemaal inspringend kanaal. Ook de gracht ten noorden van het huis werd toen waarschijnlijk opnieuw gemodelleerd. Een tekening van Jan de Beyer uit 1746 laat zien dat de zuidelijke vaart in de zichtas van het huis (de Monsterlaan) tot een vijver was verbreed. De huidige lindelanen in de oostelijke tuin zouden ook uit deze tijd kunnen dateren. Op 3 februari 1729 wist Abraham Romswinckel zijn bezit in de omgeving te vergroten met de aankoop van hofstede de Graauwe Olifant voor 820 gulden. Die bestond uit: 'eener plaisante hofstede met de huizing en getimmerte daarin en op staande, van ouds genaamd De Graauwe Olifant, Tetterodebosch of de Wildernis, gelegen in de banne van Tetterode bij Bentveld, groot 2 morgen 494 roeden'. Later werd deze hofstede een herberg. Thans is deze bebouwing gelegen aan de Van Haemstedelaan nr. 2 en 4 te Aerdenhout. Abraham Romswinckel overleed op hoge leeftijd in 1738. Zijn enige erfgenaam was zijn dochter Catharina Margaretha (1704-1750), gehuwd met Gualtherus P Boudaen. Periode Boudaen - Romswinckel Mr. Gualtherus P. Boudaen, geboren op 20 december 1704 als zoon van de welgestelde predikant Petrus Boudaen en Margaretha van der Hell, werd onder meer bewindhebber der Verenigde Oostindische Compagnie en burgemeester van Amsterdam. Hij huwde op 18 april 1730 aldaar met Catharina Margaretha Romswinckel (1704-1750) en het paar ging op Elswout wonen. Het huwelijk zou kinderloos blijven. De familie handelde in zijde en Oost-Indische waren en had schepen in de vaart naar Japan. In 1751 voer er een schip dat de naam Elswout droeg, en dat zou mogelijk door de familie in de vaart zijn gebracht. Ten tijde van het echtpaar Boudaen vonden ook enkele veranderingen en uitbreidingen plaats. Een daarvan was de aankoop in 1739 van de herberg Rockaers of Kraantje Lek. Deze vermaarde herberg aan de Duinlustweg aan de voet van het hoge duin De Blinkert, genoot reeds veel bekendheid en zou nog lang deel uitmaken van het grondgebied van Elswout. In deze periode is van Elswout een schilderij gemaakt van het 17de-eeuwse tweede Abraham Romswinckel (1657 - 1738) miniatuur Het echtpaar Mr. Gualterus Petrus Boudaen (1704 -1781) en Catharina Margaretha Romswinckel (1704 - 1750). Boven de doorgang staan hun familiewapens afgebeeld, links van Boudaen en rechts van Romswinckel. Mevrouw Boudaen draagt een mutsje op haar hoofd, en heeft een horloge in haar rechterhand. Meneer Boudaen zit achter de tafel met een oosters kleed. Schilderij door Jan M. Quinkhard, 1736 (NHA) rechts twee piëdestallen met vazen die voorzien zijn van hun familiewapens. (Links Boudaen en rechts van Romswinckel). Door de poort is de entree naar het herenhuis te zien. Schilderij circa 1776 toegeschreven aan W. Horstink (Frans Hals Museum) poortgebouw, waarschijnlijk midden 18de eeuw geschilderd. Dit tweede poortgebouw diende als oranjerie en kolfbaan en als entree naar het grote huis. Voor deze entree, bij de brug over de gracht zien we op het schilderij twee natuurstenen piedestallen met vazen, waarvan de linker is voorzien van het familiewapen van Boudaen en het rechter van het familiewapen van Romswinckel. Wat opvalt is dat dit tweede poortgebouw, vergeleken met het tweede poortgebouw op het schilderij van J. van der Heyden, nu voorzien is van een klokkentoren op het dak. Dit poortgebouw werd in 1806 bij de grote verbouwing door Willem Borski I afgebroken. De stenen werden opgeslagen en jaren later door Willem Borski II gebruikt voor de bouw van de witgepleisterde rentmeesterswoning tegenover het eerste poortgebouw van Elswout, aan de Elswoutslaan. Gualtherus Boudaen overleefde zijn echtgenote meer dan dertig jaar. Op 16 april 1768 ontving hij stadhouder Willem V op zijn buitenplaats, en dat zegt wat over de staat die hij daar voerde. Met zijn dood in 1781 kwam een eind aan de periode- Romswinckel. Gezicht op Elswoutshoek in 1798 met brug en boerenwoning. Links achter de bomen Elswoutshoek. Tekening door E. van Drielst (NHA) Herberg Kraantje Lek met de Blinkert en de latere bekende 'holle boom' in de 18e eeuw. Tekening door Pieter van Loo (NHA) Gezicht naar het 17e eeuwse tweede poortgebouw ten tijde van de familie Romswinckel en Boudaen. Op het dak staat nu een klokkentoren. Bij de brug staan links en re I d Ei 1 lp ’-J

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 16