Z Plus en Min x Z x >1 www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 34 nr. 3 najaar 2020 nr. 3 najaar 2020 35 Bedverpleging in de tuin (1930) Het uitgaan van de hervormde kerk eind 19e eeuw Kamer in de klasse-afdeling Heren (1920) Links. Koningslinde in 1950 geplant als gedenkteken van de bevrijding tweede wereldoorlog. Rechts. De bevrijdingsboom in 2020 helaas niet meer als bijzondere gedenkplek herkenbaar, een verwijzing ontbreekt. Het graf van Mr. D.E. Lioni vóór (l) en na (r) de restauratie. De banden zijn omhoog gebracht, de grafsteen gereinigd. De oorspronkelike vierkante steentjes zijn tevoorschijn gekomen, schoongemaakt en teruggeplaatst. Alle afbeeldingen zijn van de Collectie van de Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland, Noord Hollands Archief De jaren zestig en zeventig De jaren zestig en zeventig waren een periode van grote maatschappelijke verandering. Ook de visie op de psychiatrie veranderde. Er ontstonden bewegingen als de antipsychiatrie. Er werden vraagtekens gezet bij het begrip ‘gek'. Behandelaars zouden zich meer moeten richten op de re-integratie van patiënten en patiëntenrechten moesten serieus genomen worden. Het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort liep als instelling voorop. Zo werd de therapeutische gemeenschap Amstelland gevormd: artsen en verpleegkundigen zonder witte jassen bespraken samen met de - adolescente - bewoners de gang van zaken. Het einde en een nieuw begin Eind jaren zeventig veranderde het overheidsbeleid. Vanuit afgelegen grootschalige locaties zoals het PZ aan de duinrand konden patiënten moeilijk meedoen in de maatschappij. Ze moesten terug naar de stad. In 1986 viel het besluit om het ziekenhuis gefaseerd te sluiten. Pas in 2002 verliet de laatste groep patiënten het PZ-terrein. Na de sluiting kwam er een periode van leegstand en verval. Gebouwen werden gekraakt en ook werden er tijdelijk bolletjesslikkers in ondergebracht. De provincie verkocht het terrein aan een groep ontwikkelaars en beleggers. Er kwam veel verzet van omwonenden en van monumenten- en natuurorganisaties tegen de plannen voor woningbouw. In 2005 werd een aantal gebouwen aangewezen als rijksmonument. Vanaf 2007 begon de bouw van woningen op het terrein. Door de crisis vanaf 2008 wilde niemand meer investeren in het hoofdgebouw, dat dus verloederde. In 2015 kwamen nieuwe eigenaren met een plan. Dit jaar is het Carré van Zocher voltooid en bewoond. Myriam van den Engel en Ben van der Sluis, Gekken in de kerk (Bloemendaal 2020) Het boek is te verkrijgen door een e-mail te sturen naar info@zocherlounge.nl met als onderwerp ‘Gekken in de kerk'. Vermeld in de mail naam, adres en telefoonnummer. Na betaling wordt het boek thuisbezorgd. Prijs 34,95 de jaren van andere therapieën als creatieve therapie, arbeidstherapie en bosbouwtherapie. Deze geschiedenis, maar dan uitgebreid, met ook andere onderwerpen als de rol van de religie, de drie begraafplaatsen, het hersenonderzoek en het leven van alle dag op de instelling, komt in het boek aan bod. De verhalen van oud-medewerkers en hun kinderen maken duidelijk hoe het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort in het leven van veel mensen een grote rol gespeeld heeft. De vele foto's complementeren het geheel.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 18