Zoekplaatje Bestuur Stand van zaken X 4 wT www.onsbloemendaal.nl 36 nr. 3 najaar 2020 37 Frits van der Veldt Wim Alferink, voorzitter www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2020 Jaarstukken Het is gebruikelijk om in de Voorjaarsbijeenkomst het verslag en de financiële stukken van het afgelopen jaar te presenteren. Dat kon dit keer niet. Op onze website www.onsbloemendaal.nl onder het kopje ‘Over ons', ‘Statuten/KvK/jaarstukken' zijn de verslagen opgenomen en in te zien. Activiteiten in 2020 afgelast In de vorige aflevering van Ons Bloemendaal is aangekondigd dat de Voorjaarsbijeenkomst en andere activiteiten in verband met de coronapandemie zijn afgelast. Helaas acht het bestuur de risico's te groot om in de tweede helft van 2020, activiteiten te ondernemen, temeer daar een groot deel van onze donateurs tot de risicogroep behoort. In 2020 zullen wij dus geen bijeenkomsten organiseren. Wij hopen dat in 2021 de beperkingen zullen zijn opgeheven. Secretaris, ICT en statuten Onze oproep in het vorige nummer voor een nieuwe secretaris heeft geen resultaat opgeleverd. Gelukkig heeft ons bestuurslid Frank Verveld aangegeven dat hij voorlopig de taken van de secretaris op zich wil nemen. Maar wij blijven zoeken naar een nieuwe secretaris. Stefan Schuller is onze ICT-adviseur, hij zorgt ervoor dat onze bestanden veilig zijn opgeslagen en dat onze informatiesystemen aan de huidige eisen voldoen. De statuten van onze stichting waren verouderd en moesten worden herzien. In concept zijn deze nu gereed en worden door een notaris gecontroleerd. Zeeweg honderd jaar Op 25 juni 2021 is het honderd jaar geleden dat de Zeeweg in Overveen werd geopend door de toenmalige burgemeester jhr. Anthonij Bas Backer. Samen met provincie en gemeente wordt bekeken hoe wij hier op feestelijke wijze aandacht aan kunnen geven. Ons boek Zeeweg 100 jaar is in een vergevorderd stadium van voltooiing. Op 25 juni 2021 zal het boek worden gepresenteerd. Donateurs kunnen vooraf tegen een speciale prijs intekenen. Lopende zaken - Nogmaals de Zeeweg De gemeente zoekt samen met de Provincie en PWN naar oplossingen voor de ongelukken met damherten. Er is een voorstel tot het verhogen van de hekken langs de weg. Wij zijn van mening dat het rijgedrag van automobilisten ook te wensen overlaat, daarom zijn wij met de Stichting Vrienden van het Middenduin in overleg over mogelijke aanpassingen van de weg. - Hotel Bloemendaal aan Zee De plannen voor het nieuwe hotel in Bloemendaal aan Zee voldoen niet aan de huidige voorschriften, daarom hebben wij een zienswijze ingediend op de plannen van de projectontwikkelaar. Het gebouw is te groot en de architectonische uitstraling is niet passend. - Biodiversiteit De gemeente heeft een werkgroep samengesteld (waaraan ook Ons Bloemendaal deelneemt), die plannen uitwerkt om te komen tot een grotere biodiversiteit. Wij hechten grote waarde aan de kwaliteit van het groen in de gemeente en zijn dan ook blij, dat de gemeente dit hoog op de agenda plaatst. - Kadernota 2021 In het concept van de Kadernota 2021 zijn vele bezuinigingen opgenomen. Een groot aantal bomen zou worden gekapt, omdat het onderhoud te duur is. Gelukkig is deze beoogde bezuiniging teruggedraaid, nadat wij bezwaar hebben aangetekend. - Onze Stichting draagt bij aan de restauratie van het graf van mevrouw Margaretha Lioni-Jungblut op de Joodse Begraafplaats in Overveen en aan de restauratie van het graf van Dr. Dirk Bakker bij de Hervormde Kerk in Bloemendaal. Evenals vorige keer wensen wij u in deze toch voor allen, maar zeker voor de ouderen onder ons, moeilijke tijden gezondheid en sterkte toe. Naar aanleiding van Zoekplaatje 13 Het vorige zoekplaatje ontlokte een flink aantal reacties onder onze lezers. De meesten gaven terecht aan dat het plakplaatje de villa Varenberg aan de Midden Duin en Daalseweg 12 in Bloemendaal laat zien. Tegenwoordig ontbreekt de welig groeiende klimop tegen de statige buitengevel die op de illustratie Bernard van Vlijmen prijkte. Toch is de bewuste villa duidelijk herkenbaar aan de drie identieke schoorstenen op de nok van het schilddak. De villa werd ontworpen door het architectenduo Jan Stuyt (1868-1934) en Joseph Cuypers (1861-1949), zoon van de befaamde Pierre Cuypers. De beide architecten waren ook verantwoordelijk voor de latere uitbouw aan de zuidzijde. De bouwheer van villa Varenberg was de vermogende effectenhandelaar en bankier Eduard August Veltman (1878-1964). De villa dateert uit 1908 en vertoont opvallende kenmerken van de Nieuw Historiserende stijl, een belangrijke stroming die vooral in de periode 1905-1925 erg populair was en waarbij diverse historische bouwstijlen als inspiratiebron dienden. Naast zijn drukke zakelijke bestaan was Eduard Veltman ook maatschappelijk zeer actief. Hij was nauw betrokken bij de oprichting van zowel de Bloemendaalse Schoolvereniging (BSV) als het Kennemer Lyceum. Zijn echtgenote Elisabeth Nienhuys (1880-1969) zette zich ook met hart en ziel in voor de plaatselijke gemeenschap. Het huishouden liet ze dan ook graag over aan het dienstdoende personeel, getuige de vele advertenties die zij in allerlei dagbladen liet plaatsen. Overigens bieden deze advertenties onbedoeld een mooi tijdsbeeld uit de lang vervlogen jaren 1910-1920. Als overtuigd lid van de Waalse kerk werd bijvoorbeeld de voorkeur gegeven aan personeel van gereformeerd protestante huize. Ook werden onverhulde benamingen als werkmeisje, keuken- en linnenmeid niet geschuwd. Vlak na de Tweede Wereldoorlog verhuisde het echtpaar naar elders en werd Jan M. Rupert (1908-2000) directeur van de rubberfabriek Hollandia in Velsen, de nieuwe bewoner van het pand. Een van de advertenties die de vrouw des huizes in de loop der tijd in diverse dagbladen liet plaatsen voor het werven van huishoudelijk personeel en waarbij de afkorting P.G. staat voor Protestantse Godsdienst De historische schouw met op de achtergrond het bijzondere tegeltableau De statige villa Varenberg gelegen op een hoogte aan de Midden Duin en Daalseweg 12 in Bloemendaal Mevrouw E. VELTMAN, Varen berg, Bloemendaal, vraagt met 1 Augustus a-s- een bekwame Derde Meid-Linnenmeid, 1'. G, goed kunnende tafel dienen, loon IfÓ—98 Naar aanleiding van Zoekplaatje 12 Ik kom graag nog even terug op zoekplaatje 12 (boerderij Bosch en Landzicht, Boekenroodeweg). Bij nader onderzoek bleek dat de getoonde foto uit 1908 dateert en werd gemaakt door de Amsterdamse fotograaf H.W.J. Bickhoff (1866-1933). De geportretteerde heer bij het toegangshek is de gevierde architect Johannes Wolbers (1858-1932). Menig monumentale villa in Bloemendaal en omgeving is gebouwd naar een ontwerp van hem. Ook was hij jarenlang actief bij de Vereniging Bloemendaal's Bloei, in zekere zin de voorloper van de tegenwoordige Stichting Ons Bloemendaal. k HL' 1 J

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 19