Van de redactie ‘We hebben een lief, gezellig, ouderwets dorpshuis te Bloemendaal gevonden' Henriette en Richard Roland Holst - van der Schalk Inge de Wilde Buitengewoon in Bloemendaal Aan buitengewone bewoners heeft het deze omstreken nooit ontbroken. Dat het elegante duo op de omslag, Richard en Henriëtte ('tante Sov-Jet') Roland Holst, een buitengewoon paar vormden, behoeft geen betoog. Ze woonden van 1922 tot 1939 aan de Zomerzorgerlaan in Bloemendaal. Of neem Johan Romswinckel, die in 1703 de luisterrijke buitenplaats Elswout kocht. Zijn vader, een Duitse dominee, was nog als asielzoeker in Holland beland. Of Conrad Jan van Tienhoven, die ter verfraaiing van zijn tuin een complete koepel van de Wagenweg in Haarlem naar zijn buiten 'Klein-Bentveld' liet verslepen. By the way: deze 'unieke woonbeleving' staat te koop, en het schijnt nu het duurste huis van Nederland te zijn. Van Tienhoven kon het goed vinden met zijn even gefortuneerde zwager, de kunstverzamelaar Eduard August Veltman, en die kunt u al zijn tegen gekomen bij Zoekplaatje 13, in ons vorige nummer. Hij bewoonde villa Varenberg aan de Midden Duinendaalseweg. Jonkvrouw Hermine Mock was minder kapitaalkrachtig dan de vorigen, maar zeker niet minder buitengewoon. Ze stamde uit een familie van kosmopolitische aristocraten en had, voordat ze in Bloemendaal terecht kwam, haar exotisch gekleurde jeugdjaren genoten aan de Turkse westkust. De wieg van Wytze Voerman stond iets dichterbij, in het Friese Tzum, vanwaar hij in 1912 naar Delft fietste om te solliciteren naar een baantje als politieman. Later werd hij brigadier bij het corps in Bloemendaal, en als zodanig stelde hij zijn 'Herinneringen' op schrift; dat doet ook niet iedereen. De psychiatrische patiënten van Meerenberg waren per definitie buitengewoon; ons nieuwe redactielid Annette Koster bespreekt een publicatie over de inrichting en haar bewoners. De journaliste Betty van Garrel, zelf in haar nadagen ook een buitengewone Bloemendaalse, klaagde eens dat ze hier alleen maar 'gewone' mensen op ontwaardde. Ze is vorige maand overleden, dus dit welgevulde nummer kan haar helaas niet meer op andere gedachten brengen. Uw (tamelijk gewone) redactie, Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Henriette (‘Jet’) en Richard (‘Rik’) Roland Holst-van der Schalk behoren tot de beroemdste inwoners van Bloemendaal. Jet (1869-1952) was een bekend communiste en een geadoreerde dichteres. Rik (1868-1938) maakte naam als beeldend kunstenaar en hoogleraar-directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Zij zouden een plaats verdienen in de rubriek ‘Hier woonde,’ zij het dat hun huis aan de Zomerzorgerlaan 27, waar ze tussen 1922 en 1939 woonden, in 1971 is afgebroken. Er kwamen vier eengezinswoningen voor in de plaats, wat meteen een goede indicatie geeft van de afmetingen van het pand van Rik en Jet. 4 5 Rik en Jet Roland Holst in hun Bloemendaalse tijd (foto Arthur van Schendel Stichting) Portret van Harpje, oud vijftien jaar, door Richard Roland Holst (1895) www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2020 www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2020

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 3