Zij was de grote Nederlandse vrouwenfiguur in de beweging en ze geloofde heilig in de idealen van de Russische revolutie atesiOÏD www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 6 nr. 3 najaar 2020 nr. 3 najaar 2020 7 De Angorahoeve op het landgoed de Buissche Heide De Heidreef in Laren in 1903 door Berlage gebouwd voor het echtpaar Roland Holst Het atelier van Rik in 1919 gebouwd door Margaret Kropholler enriette en Richard Roland Holst woonden aanvankelijk aan de Drift 21 in Laren in een door Berlage voor hen gebouwd huis. Het was vooral een winterverblijf, want in de zomermaanden waren ze meestal op ‘De Buissche Heide', het landgoed bij Zundert van Jets familie. Zij beschikten er over een romantisch huis, de Angora Hoeve, en Rik over een door Margaret Kropholler in 1919 gebouwd atelier. Henriette schonk de huizen na haar dood aan Natuurmonumenten, die ze verhuurt als vakantieverblijf, zodat elke natuurliefhebber nu de charme kan ondergaan van de rust en sfeer waar de Roland Holsten zo van genoten. Huize Overbosch In de zomer van 1921 nam Henriette nog deel aan een congres in Moskou waar zij Trotzki ontmoette. Rik was not amused over de reis van zijn vrouw en over de manier waarop zij opging in de communistische ideeën. Eind november 1921 gingen beiden van De Buissche Heide naar een pension aan - volgens Henriettes biografe Elsbeth Etty - de Bloemendaalsche Straatweg 167 te Bloemendaal. Een niet bestaand adres. Misschien was het in Santpoort of betrof het de Bloemendaalscheweg 167. Daar woonde de woningtaxateur E.E. Stoel. Mogelijk was hij door het echtpaar benaderd om een huis voor hen te zoeken en bood hij hun aan tijdelijk bij hem en pension te komen. In de loop van 1922 kochten ze de villa Huize Overbosch aan de Zomerzorgerlaan 27, schuin achter de huidige vestiging van Albert Heyn in het centrum van Bloemendaal, dat ze in november 1922 betrokken. Jet noemde het in een brief aan haar jongere vriend uit de CPH dr. Daniël de Lange ‘een lief, gezellig, ouderwetsch dorpshuis, in het dorp gelukkig, niet in de villabuurten, zonder pretentie' Zo pretentieloos was het echter ook weer niet. Het stenen huis met houten buitenbekleding was een groot negentiende-eeuws pand, aanvankelijk particulier bewoond, terwijl tussen 1907 en 1910 Tussen 1907 en 1910 was de Middelbare School voor Meisjes 't Kopje in Villa Overbosch aan de Zomerzorgerlaan 27 gevestigd Religieus Socialisme Villa Overbosch was toch vooral het huis voor de wintermaanden, want De Buissche Heide bleef hun zomerverblijf. Terwijl Rik in die jaren werkte aan korte, melancholische natuurbeschouwingen die in 1923 gebundeld verschenen als Overpeinzingen van een bramenzoeker, werd zijn vrouw in 1922 redactielid van De communistische gids. In Bloemendaal zullen haar politieke voorkeuren niet erg gewaardeerd zijn. Het kinderboek De kinderen. Feestelijk spel in verzen (1922) werd door het Bloemendaalsch Weekblad in ieder geval zeer gereserveerd ontvangen. Op 30 september schreef Henri Bakels, zelf dichter, vernietigend over Jets dichtkunst. Hij noemde Jet ‘een partijgangster tot in haar literairen arbeid toe' en haar werk een ‘metrisch propagandastuk', waarin de Middelbare Meisjesschool 't Kopje' erin was gevestigd. En of het er zo ‘gezellig' was valt ook te bezien. Het huis was in ieder geval nog niet van moderne gemakken voorzien. Voor Henriette was dat eerder een voordeel. Zij was uiterst sober en zuinig en had in tegenstelling tot Rik een enorme afkeer van luxe, maar toch liet het echtpaar nog wel vaste wastafels aanbrengen. In 1926 volgde een telefoonaansluiting en in 1929 zelfs centrale verwarming. Anti 'burgerlijke' intellectuelen In 1918 werd Jet lid van de Communistische Partij Holland (CPH) die zich in 1919 aansloot bij de in Rusland opgerichte Communistische Internationale (Komintern). Zij was de grote Nederlandse vrouwenfiguur in de beweging en ze geloofde heilig in de idealen van de Russische revolutie. In 1919 was zij medeoprichtster van de Bond van Revolutionair-Socialistische Intellectueelen(BVRSI), die ‘burgerlijke' intellectuelen en kunstenaars wilde winnen voor de zegeningen van het communisme. Ook was zij in 1920 een drijvende kracht achter de organisatie van het internationaal communistisch congres in Amsterdam. Richard was een geëngageerd en veelzijdig kunstenaar. Geïnspireerd door de Engelse William Morris maakte hij affiches, toneeldecors, boekomslagen (onder andere voor werk van Jet), en vooral monumentale decoraties van openbare gebouwen, zoals in de Beurs van Berlage en de Hoge Raad. Als overtuigd sociaaldemocraat zag hij de politieke activiteiten van zijn vrouw met lede ogen aan en hij trachtte haar - tevergeefs - uit dit communistische milieu te halen. Toch sloot hij zich nog wel aan bij de BVRSI, evenals zijn zwager Cor Matthijsen. Hij wilde het liefst met Jet definitief gaan wonen op De Buissche Heide, ver van het ‘communistische Westen. Hij kon er rustig werken en zij konden er hun vrienden ontvangen, Rik ook zijn intieme vriendin Ina van Eibergen Santhagens-Waller, een relatie die Jet alleen met veel moeite kon accepteren. In april 1919 vertrokken de Holsten voorgoed uit Laren. Zij verbleven die zomer op hun landgoed en in de wintermaanden in een hotel in Bussum. In april 1920 keerden ze terug naar Zundert. Aanvankelijk leek Jet zich als ‘kluizenaarster van de hei' te voegen naar de wens van Rik, maar uiteindelijk kon zij zich toch niet neerleggen bij het idee afgesloten te zijn van haar politieke connecties in het Westen des lands. H

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 4