Hermine Mock Een onafhankelijke geest V' LA CONDITION HUMAINE www.onsbloemendaal.nl 12 nr. 3 najaar 2020 Hermine met haar moeder en broer voor het huis in Gaziemir Peter van der Werff Het is ruim een eeuw geleden dat Hermine Mock met haar moeder Esther Mock-van Lennep en broer Willem Mock vanuit Turkije in het rustige Bloemendaal arriveren. Waar komen zij vandaan? Wat is hun achtergrond? Hoe verkeert Hermine in de lokale samenleving? En wat heeft de toekomst voor haar in petto? aar deze exemplaren zijn wel heel bijzonder, omdat de handtekening van Malraux erin staat met een opdracht ‘Pour Henriette Roland Holst. Avec le très particulier hommage' in La condition), en ‘Sympathiquement' (in Mépris). Malraux is in Bloemendaal geweest, logeerde er zelfs, tijdens een lezingentournee op uitnodiging van het ‘Genootschap Nederland Frankrijk', maar dat was in december 1930, enkele jaren vóór de verschijning van La condition. Het kan bijna niet anders of Jet moet Malraux toen gesproken of op z'n minst even hebben begroet. Ze kenden elkaar in ieder geval van naam als vooraanstaande figuren in de antifascistische en communistische bewegingen en misschien hebben ze elkaar ontmoet op een van de internationale congressen in de jaren na de Russische revolutie. Het is echter zeer onwaarschijnlijk dat Malraux de romans tussen 1933 en 1935 zelf in Bloemendaal is komen overhandigen. Ze zijn of per post gestuurd, Titelpagina La condition humaine, met opdracht 'Pour Henriette Roland Holst Avec le très particulier hommage, André Malraux' tegelijk of afzonderlijk, of ze zijn aan Henriette gebracht via een tussenpersoon. Misschien was dat Eddy du Perron, groot vriend van Malraux, die de Condition aan hem opdroeg. Du Perron kende Jet, maar woonde in die jaren in Parijs. Dus als koerier ligt hij niet direct voor de hand. In ieder geval kwamen de boeken snel na verschijnen bij Jet want op 8/9 december 1935 schonk zij de exemplaren aan Hein van Wijk en zijn vriendin bij wijze van Sinterklaascadeautje (als ze daar al aan deed). De jonge Hein van Wijk was voorzitter van de Jongeren Vredes Actie, geëngageerd antifascist en zeer bevriend met Henriette. Hij woonde in Bennebroek en was een van de weinigen die haar geregeld in Bloemendaal bezochten. In de Tweede Wereldoorlog zou Hein van Wijk in het verzet gaan en later werd hij een bekend Eerste Kamerlid voor de PSP. Als advocaat maakte hij bovendien naam als verdediger van dienstweigeraars. Onder de opdracht en handtekening van Malraux schreven de ontvangers: ‘Van H.R.H. 8/ 9 Dec. 1935 Jannie Eriks en Hein van Wijk' En via Hein kwamen ze bij Annekoos terecht. Zij is een nichtje van hem. LA CONDITION HUMAlNb AMusi; jhlihi x M I i GALUM JRD

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 7