www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 16 nr. 3 najaar 2020 nr. 3 najaar 2020 17 Hermine Mock 1940 Biodata Hermine Mock Hermine (80) met haar zoon Willem en twee kleinzonen Hermine met haar zoon Willem in Warnsveld 1952.jpg Geboren in Gaziemir, Turkije Reis naar Europa via Genua Vader Mock vermoord in Gaziemir Gezin verhuist naar Rustenburgherweg 9, Bloemendaal Bloemendaalse Schoolvereniging MMS ’t Kopje in Bloemendaal Gezin verhuist naar Potgieterweg 17, Bloemendaal Reis naar Izmir via Brindisi Kostschool in Neuilly, Frankrijk Erft van haar grootvader Gaat naar Engeland Esther koopt huis aan Lage Duinendaalseweg Studeert kunstgeschiedenis aan Sorbonne in Parijs 12 Europese reizen met Groupe d’histoire de l’art Studeert in Haarlem voor staatsexamen gymnasium Esther verhuist naar Duinlustweg 43 in Overveen Studeert geschiedenis in Leiden Woont in Amsterdam Reist door Europa. Overvallen door Duitse invasie Verblijft in Confolens, Frankrijk Keert terug naar Amsterdam Trouwt met Adriaan Stoop Verhuist naar de Obrechtstraat in Den Haag Potgieterweg 17, waar Hermine vanaf 1919 woonde. (Jeroen van der Werff) groep organiseert lezingen, excursies en kunstreizen. Hermine gaat mee naar de Elzas, de Languedoc, Zuid-Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Noord-Italië, Engeland, Zwitserland, Noord- Duitsland, Denemarken, Zweden, Portugal en Noord-Spanje. De Groupe stimuleert Hermine te gaan studeren. Daarvoor moet zij wel eerst gymnasium doen. Ze bereidt zich voor onder begeleiding van Dr. Spoelder, rector van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem. Met Annie Allard, een ander meisje dat Dr. Spoelder onder zijn hoede heeft, raakt zij bevriend. In 1932 doet ze met goed gevolg het staatsexamen gymnasium alfa en schrijft zich in aan de Leidse universiteit om geschiedenis te studeren bij de bekende professor Huizinga. De Leidse universiteit verafschuwt ze, maar de colleges van Huizinga zijn geweldig. Ze haalt haar kandidaatsexamen en twee doctoraaltentamens. Zij woont in die tijd bij haar moeder, tot ruzies hen uiteendrijven en zij in 1936 naar Amsterdam verhuist. Eens en vooral Op 9 mei 1940 vertrekt Hermine met de trein naar Brussel om de Pinksterdagen bij vrienden door te brengen. Door de Duitse invasie kan ze niet terug naar Nederland want de Moerdijkbrug is vernield. Ze vlucht naar het zuiden en eindigt met een stroom vluchtelingen in het plaatsje Confolens, net in de Franse Vichy zone. Daar vindt zij onderdak in een grote boerenschuur. “Het verblijf daar werd de les van mijn leven. Hier kwamen ongeveer honderdvijftig Nederlandse vluchtelingen bijeen uit alle rangen en standen: van de Amsterdamse miljonairsvrouw tot de Limburgse steuntrekker; het waren overigens allebei krengen. Ik heb toen eens en vooral begrepen, dat er geen ‘standen’ zijn, dat aardige mensen en krengen overal voorkomen, dat het niets te maken heeft met stand, afkomst, geboorte, rijkdom, armoede, deftig of niet-deftig, dat het even dom is mensen te veroordelen omdat ze rijk of ‘deftig’ zijn, als om neer te kijken op ‘kleine lieden’. Na een maand halen Den Haag Een jaar later trouwt Hermine met Adriaan (Aad) Stoop (1898-1943), die ze voor de oorlog in Bloemendaal heeft leren kennen. Hij is de zoon van de Adriaan Stoop die de Dordtsche Petroleum Maatschappij oprichtte en Buitenplaats De Rijp in Bloemendaal betrok. Hij was ook de oprichter van de Bloemendaalse Schoolvereniging, bouwer van het Stoops Bad en schenker van de grond van het Kennemer Lyceum. Adriaan Jr. was gepromoveerd in de rechtsgeleerdheid aan de Universiteit van Amsterdam. Hermine en Aad verhuizen naar Den Haag. Hij werkt bij het Ministerie van Justitie. In 1943 krijgt hij een dodelijke hartaanval. Nog geen drie weken later brengt Hermine haar zoon Willem ter wereld. Zij woont met hem in de buurt van het Vredespaleis. Hermine leeft zuinig en heeft geen auto. Wel reist ze regelmatig naar het buitenland en zoekt dan eersteklas hotels uit. Met haar gevoel voor rechtvaardigheid is ze in de jaren zeventig een enthousiast aanhanger van politicus Den Uyl, in contrast met haar familieleden die zij als aardsconservatief beschouwt. Daarmee staat ze ook lijnrecht tegenover haar broer Bim. Als ze met hem belt, praat ze zo kortaf dat haar zoon meteen begrijpt: “Ah, ze belt met haar broer.” Die broer typeert ze als: “Een onmogelijke vent. Hij zit potdicht. Zo hard dat ie je doet sidderen, maar ook gevoelig en verlegen. Eigenlijk een ruwe bolster-blanke pit. En zeker rechtvaardig en liefdevol.” Zijzelf is trouwens ook behoorlijk gesloten. Geschiedenis Willem gaat in 1960 studeren aan Landbouwhogeschool in Wageningen. In Amerika promoveert hij op het onderwerp bodemverbetering. Vervolgens werkt hij internationaal en doet, samen met boeren in Afrika, China en India, onderzoek naar lokale landbouwsystemen en -gewassen om ze meer droogtebestendig te maken. bussen de Nederlandse vluchtelingen terug. 1903 1909 1912 1913 1913-1915 1915-1920 1919 1920 1922-1923 1924 1925 1925 1925-1928 1927-1932 1929-1932 1930 1932-1938 1936-1939 1939-1940 1940 1940 1941 1941 Bronnen: De Nederlands-Turkse betrekkingen - Portretten van een vierhonderdjarige geschiedenis. Redactie: Maurits Van den Boogert en Jan Jonker Roelants. (Verloren, Hilversum, 2012) http://www.levantineheritage.com/banditry.htmhttp://www.levantineheritage.com/note77.htm Van Lennep, Henrick S. Genealogie van de familie van Lennep. (Verloren, Hilversum, 2007) Mock, Hermine, ‘Herinneringen 1903-1985’. Met speciale dank aan Willem Stoop en verdere dank aan Willem Mock en Jacobine Walker. Huizinga is in 1945 overleden en Hermine maakt haar studie geschiedenis niet af. Maar het vak is haar blijven fascineren. Voor onderzoek loopt zij regelmatig en tot op hoge leeftijd naar de Koninklijke Bibliotheek. In het Mauritshuis geeft zij rondleidingen voor Franse bezoekers. Lizzy van Dorp, Dr. Spoelder, Annie Allard en Professor Huizinga zijn voor Hermine van bijzondere betekenis geweest. Met de Groupe d’histoire de l’art onderhield zij levenslang contact. In 1985 overlijdt Hermine Mock, 82 jaar oud.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 9