Martinus Kokkelkoren (1860 - 1952) Bekend en geliefd www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2020 21 Teun Schermerhorn Het gezin Kokkelkoren in 1896 voor de woning Bloemendaalseweg 285; v.l.n.r Christien, Marie, Martinus, Toon, grootvader en grootmoeder Kokkelkoren, Lisette Kokkelkoren-van Mierlo, Truus en Agnes. (Collectie Marlies de Vries-Vessies) artinus Kokkelkoren was in de eerste helft van de vorige eeuw in Bloemendaal een bekende en geliefde brievenbesteller. Anno 2020 kunnen we ons dat niet meer voorstellen aangezien door de komst van e-mail en WhatsApp het beroep van postbode, zoals de brievenbesteller in de tweede helft van de vorige eeuw is gaan heten, nogal is uitgehold. In Overveen zien we de (vooral) mannen van PostNL nog slechts vier keer in de week langs lopen of fietsen. Martinus Kokkelkoren liep elke dag, zeven dagen in de week, 52 weken in het jaar, driemaal per dag door het dorp Overveen of het dorp Bloemendaal. Natuurlijk was het bebouwde deel van Overveen veel kleiner dan nu, maar tot 1 januari 1927 (de bekende annexatie door de gemeente Haarlem) was het buitengebied van het dorp veel groter en omvatte onder meer het huidige Ramplaankwartier tot aan de Houtvaart. De brievenbesteller van die tijd liep dat hele gebied elke dag twee keer door; de avondbestelling beperkte zich tot de dorpskern. De eerste lichting van de slechts twee brievenbussen in het dorp Overveen gebeurde om vijf uur in de ochtend waarna de brieven lopend langs het spoor naar station Haarlem werden gebracht, zodat ze dezelfde dag konden worden bezorgd. Martinus Kokkelkoren bracht niet alleen de post rond, hij nam ook de te verzenden brieven van zijn dorpsgenoten uit het buitengebied mee terug naar het postkantoor en deed zelfs af en toe boodschappen voor hen. Hoe hij en het langzamerhand groeiende aantal collega’s hun werk deden eind negentiende eeuw en in de eerste helft van de vorige eeuw is door Martinus Kokkelkoren op 86-jarige leeftijd prachtig beschreven in zijn ‘Blauwe cahier’ van november 1946 met als titel ‘DE POST in de gemeente Bloemendaal over de jaren 1882-1922’. Een bijzondere brievenbesteller Hoe bekend en geliefd was Martinus (Tinus in de volksmond) Kokkelkoren eigenlijk? Zelf is hij in zijn cahier bescheiden en spreekt alleen over de brievenbesteller in Overveen en Bloemendaal in het algemeen, die volgens Kokkelkoren een ‘welkome gast’ was en bij de burgerij van Overveen en Bloemendaal -van hoog- tot laag goed stond aangeschreven. Maar Kokkelkoren was wel degelijk een bijzondere brievenbesteller, zowel tijdens zijn actieve loopbaan (1882-1922) als de vele jaren daarna (1923-1952). Dat hij in Overveen en Bloemendaal bij iedereen bekend was had natuurlijk in de eerste plaats te maken met zijn beroep en zijn constante aanwezigheid op straat en bij mensen thuis waar hij werd binnengehaald voor een kop koffie of een broodje. Maar er was meer. Kokkelkoren was tegelijkertijd ook correspondent voor Overveen van de Oprechte Haarlemsche Courant en zal op die manier goed op de hoogte geweest zijn van het reilen en zeilen van de Overveense bevolking. Men wist waar men moest zijn met een nieuwtje! Na zijn pensionering eind 1922 werd hij daarbij ook nog eens verslaggever voor het Bloemendaalsch Weekblad. Begin vorige eeuw nam hij bovendien van zijn directeur Van Twisk diens advertentiebureau over toen deze als baas van het postkantoor moest stoppen met zijn onderneming. Wie de naam M. Kokkelkoren intikt in de krantensite www.delpher.nl komt tientallen advertenties tegen in alle landelijke kranten van Advertentiebureau M. Kokkelkoren te Overveen waarin meestal om personeel wordt gevraagd. Afgaande op de foto’s waarin hij met zijn gezin voor zijn woning Bloemendaalseweg 285 zit vlak naast de spoorwegovergang in Overveen, was onze brievenbesteller ook nog agent voor een Amsterdamse stoffenhandel. Of werd deze Direct na de Tweede Wereldoorlog (1940 - 1945) vraagt gemeentearchivaris mejuffrouw Marie Nierhoff verschillende wat oudere Bloemendalers hun herinneringen aan begin vorig eeuw of nog eerder op te schrijven. Een tiental voldoet aan dat verzoek en hun verhalen, vastgelegd in de zogeheten ‘Blauwe cahiers, zijn te lezen via de site van het Noord- Hollands Archief. Wie waren deze auteurs en wat schreven zij en hoe? Als derde in een serie over een aantal van deze schrijvers een kort portret van Martinus Kokkelkoren, veertig jaar brievenbesteller in Overveen, met enkele fragmenten uit zijn cahier. Interieur bijpostkantoor Bloemendaal aan het Kerkplein omstreeks 1895; v.l.n.r Grada Hermans, M. Kokkelkoren, directrice Mej. Van Oordt (Cahier Kokkelkoren; NHA) M

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 11