www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 22 nr. 4 winter 2020 nr. 4 winter 2020 23 Personeel postkantoor Overveen voor het kantoor in het Stationsgebouw omstreeks 1895 Voorste rij v.l.n.r: P v.d. Zande, F. van Twisk, M. Kokkelkoren; Achterste rij v.l.n.r.: H. v.d. Berg, W.J. Jansen, C. Bouwmeester, Sondorp en H. Mense (Cahier Kokkelkoren; NHA) De bij Koninklijk Besluit van 27 augustus 1921 nr 30 aan Martinus Kokkelkoren in zijn hoedanigheid van postbesteller bij de dienst der posterijen en telegrafie te Overveen toegekende Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons. Sinds 1966 zijn de Eremedailles in goud, zilver en brons vervangen door een zesde graad in de Orde van Oranje Nassau, namelijk de graad Lid, en worden de Eremedailles niet meer toegekend. (Kanselarij der Nederlandse Orden te Den Haag) Martinus Kokkelkoren in 1930 tijdens de viering van zijn zeventigste verjaardag met zijn kleinzoon Kees Vessies, de vader van Marlies de Vries-Vessies (die de foto beschikbaar stelde). Met dank aan het Noord-Hollands Archief en Marlies de Vries-Vessies voor de foto’s. Velerlei huldeblijken Dat Martinus Kokkelkoren niet alleen bekend maar ook geliefd was weten we uit de vele publicaties in het Bloemendaalsch Weekblad, de Oprechte Haarlemsche Courant en het Haarlem's Dagblad voorafgaand en (als verslag) na memorabele gebeurtenissen in zijn leven: in 1907 zijn 25-jarig jubileum bij de Posterijen, waarbij een uit de burgerij gevormd comité hem een gouden horloge schonk met inscriptie; zijn 40-jarig jubileum in 1922, waarbij hij de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons ontving; zijn afscheid van de Posterijen aan het einde van dat jaar; zijn 80-ste verjaardag begin 1940 en ten slotte zijn 90-ste verjaardag begin 1950. De journalisten wisten Kokkelkoren te vinden en steeds lezen we zijn uitvoerige verhaal over het bestellen van vele brieven en pakketten in Overveen en Bloemendaal. Zijn goede geheugen wordt daarbij altijd geroemd. Bij de 90-ste verjaardag van Kokkelkoren in 1950 heeft het journaille het eenvoudig gehad: zij hebben zijn ‘Blauwe cahier’ erbij gepakt en citeren daar lustig uit. Na de feestelijke bijeenkomsten wordt in de kranten steeds melding gemaakt van de vele bezoekers en de vele kado’s vanuit de Overveense en Bloemendaalse bevolking. Dan ben je een bekend en geliefd persoon. Uiteraard lezen we ook welke notabelen de jubilaris of de jarige kwamen bezoeken. Het uitgebreide verslag van het feest ter gelegenheid van Kokkelkorens negentigste verjaardag in het Haarlems Dagblad van 6 januari 1950 begint aldus: "Het is bar druk geweest gisteren in het huis van de negentigjarige Tinus Kokkelkoren aan de Bloemendaalseweg in Overveen. De jarige oud-postbesteller heeft bezoek gehad van twee oud-ministers, prof. mr. C.P.M. Romme en mr. dr. PJ. Witteman, van burgemeester jhr. mr. C.J.A. den Tex, van de gemeentesecretaris, de heer G. van Eck, van geestelijken van de parochie, van vele notabelen, zoals dokter C.G.J. Bos en mevrouw J. Bos-Vincent, notaris Roozen en de heer C.D. van der Vliet, van deputaties van post en politie tenslotte, 121 personen bij elkaar.” nering uitgeoefend door zijn echtgenote? Hoe het ook zij, het was gezien zijn baan en bijbanen volstrekt logisch dat mejuffrouw Marie Nierhoff in 1945 bij Martinus Kokkelkoren langskwam om hem te vragen een cahier te schrijven met zijn herinneringen. De man wist veel en de man kon schrijven. Bovendien had hij heel veel te vertellen over de Posterijen. Ook dat wist Marie Nierhoff. Begin en einde Dat Martinus Kokkelkoren brievenbesteller in de gemeente Bloemendaal zou worden lag helemaal niet voor de hand. Hij werd op 5 januari 1860 ‘ten vijf ure’ op de ‘Leijdsevaart’ te Heemstede geboren als zoon van Hendricus Kokkelkoren en Agnes van Maris. Martinus was de oudste in een RK-gezin met vier broers en twee zussen. Bij hun huwelijk waren vader en moeder beiden negentien jaar: hij arbeider, zij dienstbode. Na een korte loopbaan in de bollen solliciteerde Martinus Kokkelkoren op 22-jarige leeftijd bij de Posterijen in Overveen; hij werd uit een groep van 54 sollicitanten gekozen voor de baan en aangesteld per 1 oktober 1882. Hij trouwde op 8 september 1886 met Lizetta Barendina (Lisette) van Mierlo en het stel kreeg vijf kinderen: Maria Geertruida (1887), Antonius (1888), Agnes (1891), Maria Barendina (1893) en Johanna Christina (1894). Ondanks aanbiedingen van postkantoren in den lande gedurende zijn veertigjarige loopbaan bleef hij zijn hele verdere leven Overveen en Bloemendaal trouw en woonde met zijn gezin en later, na het overlijden van zijn vrouw in 1922, met zijn twee ongetrouwde dochters op Bloemendaalseweg 285 te Overveen direct naast de ingang van ‘Huize Duinrust’, het latere Marine Hospitaal. Na een lang en welbesteed leven kwam Martinus Kokkelkoren op 11 februari 1952 op 92-jarige leeftijd te overlijden. Uiteraard besteedde het Haarlems Dagblad in de krant van de volgende dag aandacht aan deze gebeurtenis: ‘De thans overledene kon over de toestanden van vroeger op smakelijke wijze vertellen. Door zijn werk en door zijn persoon was de heer Kokkelkoren een zeer geziene persoonlijkheid’. Ook van de uitvaartdienst in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen te Overveen en de teraardebestelling deed de krant op 15 februari 1952 verslag: ‘De H. Mis en de beaardingsplechtigheden werden verricht door een zoon van de overledene, pastoor A. Kokkelkoren uit Amsterdam’. Bronnen: Bibliotheek en krantenviewer Noord-Hollands Archief Genealogie Kokkelkoren www.wiewaswie.nl www.cbgverzamelingen.nl,www.delpher.nl

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 12