www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 24 nr. 4 winter 2020 nr. 4 winter 2020 25 Fragment 1 "Met deze herinneringen uit mijn veertigjarigen diensttijd bij de posterijen alhier, wil ik trachten een overzicht te geven van den postdienst in de gemeente Bloemendaal, dat wil dan zeggen in de dorpen Overveen en Bloemendaal, want met Aerdenhout en Vogelenzang had het postkantoor van Overveen geen bemoeiingen. De enkele huizen, die destijds in Aerdenhout stonden, werden, naar ik meen, door het postkantoor van Zandvoort verzorgd. Later, toen Aerdenhout zich uitbreidde, werd er een kantoor gevestigd. In het dorp Vogelenzang behartigde een brievengaarder de postzaken, totdat in later jaren ook daar een postkantoor kwam.” Fragment 2 "Toen ik als brievenbesteller alhier werd aangesteld - dat was op 1 October 1882 - was het postkantoor gevestigd in het voorgedeelte van het station Overveen, directeur ervan was de heer J. Buijs. Er waren twee bestellers, beiden al op hoogen leeftijd, n.l. B. Strengers voor Overveen en G.J. Böttger voor Bloemendaal.” Fragment 3 "Al spoedig moest ik alleen gaan bestellen. Mijn eerste route was Elswoutshoek, Duinlustweg naar de villa van Mevrouw Van der Vliet-Borski langs Kraantjelek, Koningshof naar Oosterduin, alwaar het de gewoonte was om bij vrouw Kroon een kopje koffie te drinken. Spiegelenburg was het eindpunt. Ook in deze omgeving was de postman een welkome gast, omdat hij voor de bewoners hun brieven mede nam of soms een boodschap voor hen deed, daar zij te ver van het dorp woonden. De terugweg liep langs de Duinvlietslaan over de Haverkamp naar de Houtvaart. Om de bewoners van de Houtvaart te kunnen bereiken, moest men gebruik maken van een loopplank of een bootje. Dit nam, vooral bij slecht weer, veel tijd in beslag.” Fragment 4 "Aanvankelijk waren er drie bestellingen per dag, daarvan was de avondbestelling alleen maar in de kom van het dorp: den Zijlweg tot even voorbij het huis van Notaris Ter Hoffstede - verder stonden er toen op den Zijlweg weinig woningen - vervolgens "Vaart en Duin” van de familie Van der Vliet en langs "de Novililaan” naar de bloemisterijen van Gebrs. Bijvoet op Schoonoord en Gebrs. Roozen op Rolland. De avondpost, bestemd voor den Rentmeester van Elswout D. Tiemens Eersen en voor den jachtopziener Saarloos werden bij den tolgaarder afgegeven en door een tuinknecht van Elswout daar afgehaald.” Fragment 5 "Aan het Raadhuis stond een brievenbus en later kwam er een in de Ramplaan aan het huis van Hogenstein ten gerieve van de bewoners in die omgeving. De eerste lichting van deze bussen was 's-morgens om 5 uur. De brieven werden eerst gestempeld en dan door een der bestellers naar het station Haarlem gebracht. Van de Nederlandse Spoorwegen hadden wij schriftelijke vergunning om langs de spoorlijn van Overveen naar Haarlem- station Bolwerk te loopen. De brieven voor Haarlem bestemd werden daar dan nog in de eerste bestelling opgenomen. Per spoortrein gingen wij weer naar Overveen terug.” Fragment 6 "Wij kregen per jaar drie verlofdagen en om de 4 weken een vrijen Zondag. Op de Zondagen waren er maar twee bestellingen; een der bestellers had dan dienst tot 's-avonds 10 uur.” Fragment 7 "Onze directeur was dikwijls door ziekte verhinderd om dienst te doen en dan werd "Kokkelkoren” het beheer van het postkantoor opgedragen.” Fragment 8 "Toen onze directeur, de heer Buijs, in 1887 kwam te overlijden, werd in zijn plaats benoemd de heer F. van Twisk uit Den Helder, die commies was en hooger in rang dan zijn voorganger. Door hem kwam er in den postdienst een groote verandering tot stand, mede ten gunste van het publiek. Behalve met de postzaken, belastte de directeur zich ook met het plaatsen van advertenties in dag- en weekbladen en het abonneren op couranten enz. Van "De Spaarnebode had hij het grootste aandeel, n.l. 250 stuks, waarop de bewoners van Bloemendaal en Overveen zich voor zijn rekening geabonneerd hadden. Ook op het Nieuws van den Dag en het Algemeen Handelsblad kon men zich bij hem abonneren, doch van deze bladen was het aantal abonné's niet zoo groot.” Fragment 9 "Reeds lang bleek dat het kantoor in het station te klein was en moest worden vervangen door een, dat meer ruimte bood. Het gelukte den heer Van Twisk om met medewerking van Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal voor het Rijk een perceel grond aan te koopen, gelegen aan den Bloemendaalscheweg-hoek Tetterodeweg. Daarop werd in 1906 een groot kantoor met benedenwoning voor den Directeur gebouwd. Toen kort daarna de pakketpost bij het postbedrijf in werking kwam, bleek het hoe noodig de groote lokalen in het nieuwe postkantoor waren. Want toen Gebrs. Van Velsen hun bloemisterij van den Wagenweg te Haarlem naar den Zijlweg te Overveen overbrachten, kwam van deze firma in den paktijd gewoonlijk tweemaal per week een zending van ruim tweehonderd postpaketten, bestemd voor het buitenland.” Fragment 10 "Over het algemeen stonden de postambtenaren bij de burgerij van Bloemendaal en Overveen - van hoog tot laag - goed aangeschreven. Dit bleek b.v. in den jachttijd, dan kregen directeur en bestellers van Mevrouw Luden-Van der Vliet van "Koningshof” elk jaar heerlijke duinkonijnen cadeau. Om nog Fragment 12 "De directeur Van Twisk maakte zich ook op maatschappelijk gebied zeer verdienstelijk. Mede aan hem is het te danken dat er in Overveen groote verbeteringen op het gebied van arbeiderswoningen tot stand kwamen door den bouw van het z.g. Tuindorp aan de Ramplaan. Te zijner eere werd een der wegen in het Tuindorp het "Van Twiskplein” genoemd. Dit gedeelte van Overveen is later door annexatie gemeente Haarlem geworden, de postbestelling echter bleef Overveen.” Voor het complete cahier ga naar http:// noord-hollandsarchief.nl/bronnen/bibliotheek archiefnummer 23621. even terug te komen op de vriendelijkheid van de ingezetenen, moet ik vermelden, dat ook de villa van den heer Arnold, nu hotel Duin en Daal, een van de beste huizen van Bloemendaal voor den brievenbesteller was. Hij mocht daar in de keuken komen en kreeg, naar gelang het ochtend of avond was, boterhammen, die goed belegd waren of warm eten met een flesch bier erbij.” Fragment 11 "Inmiddels werd aan het postkantoor een telefooncentrale verbonden en werd ik belast met het aansluiten van de abonné's van Overveen en Bloemendaal, zodat ik geen bestellersdiensten meer deed, doch kantoorknecht werd.” Fragment 13 "Ik vond voor mij toen ook de tijd gekomen om den dienst te verlaten. Op mijn verzoek heeft de heer Van Baasbank mijn ontslag aangevraagd, hetwelk ik op 15 December 1922 eervol heb gekregen. Na een gezellig avondje, aan Collega's, Ambtenaren en Mejuffrouw Krieger aangeboden, nam ik van allen afscheid. Overveen, November 1946 w.g. M. Kokkelkoren Bloemendaalscheweg 285

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 13