Johanna Borski, weduwe met een bijzonder zakelijk talent www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2020 27 Johanna Borski (kopie Museum Van Loon). Naar schilderij van Pieneman Lodewijk Petram Johanna Borski stamde uit een familie van textielhandelaren. Ze werd op 26 augustus 1764 in Amsterdam geboren als Johanna Jacoba van de Velde. Haar vader Johannes van de Velde (1732-1787) was koopman in vlas, de grondstof van linnen. Hij verdiende daar goed mee, maar het gezin behoorde zeker niet tot de rijksten van Amsterdam. In december 1790 trouwde Johanna in de Oude Kerk met Willem Borski (geboren 16 januari 1765). Zijn achternaam klinkt exotisch, maar het was alweer anderhalve eeuw geleden dat Willems overgrootvader vanuit Westfalen naar Utrecht was gekomen. Willem Borski werkte op de beurs als makelaar, net als zijn vader, de eerste Borski-telg die zich in Amsterdam had gevestigd. Aanvankelijk was Willem gespecialiseerd in goederenhandel, met name graan en rijst, maar in de laatste jaren van het bestaan van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden schoof hij steeds meer op in de richting van financiële transacties. Hij inder bekend wellicht is dat Johanna Borski zich niet alleen van andere rijke weduwes onderscheidde door de omvang van haar vermogen (naast haar imposante vastgoedportefeuille aan de rand van de Kennemerduinen bezat zij bij haar dood in 1846 geld en effecten ter waarde van ongeveer veertig miljoen euro in hedendaags geld en zes panden in Amsterdam; hiermee was ze een van de rijkste Nederlanders van de negentiende eeuw), maar ook doordat zij haar rijkdom voor een belangrijk deel zelf had vergaard. Niemand had raar opgekeken als Johanna Borski, na de dood van haar man, zich zou hebben teruggetrokken op haar geliefde Elswout. Zij erfde een behoorlijk vermogen, had acht kinderen en was met bijna vijftig jaar ook al aardig op leeftijd. In plaats daarvan zou zij nog dertig jaar lang tonen over groot zakelijk inzicht te beschikken. Goed op de hoogte Johanna Borski was niet openlijk betrokken bij de zaken van haar man. Dat zou in die tijd ook heel ongebruikelijk geweest zijn; getrouwde vrouwen werden geacht zakelijke aangelegenheden aan hun echtgenoten over te laten. Maar uit brieven die Willem Borski begin 1813 tijdens een reis naar Engeland aan zijn vrouw schreef, blijkt dat Johanna heel goed op de hoogte was van de beurstransacties van haar man. Tussen de keuvelende zinnen door over zijn nachtrust en het eten op reis brengt Willem allerlei investeringen ter sprake. Het was duidelijk de bedoeling dat Johanna deze zaken vervolgens zou bespreken met Johannes Stoop, een medewerker van Borski die gemachtigd was om namens de firma transacties te doen. Zonder hem zou Johanna de zaken van haar man niet hebben kunnen waarnemen. Als getrouwde vrouw kon zij geen rechtsgeldige overeenkomsten sluiten en alleen als toeschouwer op de beurs aanwezig zijn. groeide uit tot een voorname Amsterdamse commissionair (tussenhandelaar) in effecten en vaste beurspartner van het vooraanstaande handels- en bankiershuis Hope Co. Samen waren zij betrokken bij de plaatsing van grote buitenlandse staatsleningen op de Amsterdamse kapitaalmarkt, in deze periode nog altijd hét internationale financiële centrum voor overheidsleningen. Het succes van Willem Borski was opvallend, zeker tegen de achtergrond van de economische moeilijkheden van de Franse Tijd. Bij de aanslag voor de inkomstenbelasting van 1813 was hij de Amsterdammer met het op een na hoogste inkomen, en waarschijnlijk was er sprake van een onderschatting. De snelheid waarmee hij was opgeklommen deed de economische elite van de stad beseffen hoe wankel (en tijdelijk) haar positie was. Er werd gezegd dat de familie van Pools-joodse afkomst was, wat haar snelle welvaartsgroei kennelijk zou verklaren. Deze bewering was onjuist, maar zou tot het einde van de negentiende eeuw blijven rondzingen. Johanna Borski-Van de Velde is voor de lezers van Ons Bloemendaal geen onbekende. Haar man Willem kocht in 1805 landgoed Elswout en na zijn dood, in 1814, breidde zijn weduwe het bezit aan buitenplaatsen bij Bloemendaal uit met Duinlust, De Beek en Vaart en Duin. M

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 14