Reacties zoekplaatje 14 w A www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2020 33 Frits van der Veldt Radiaalstenen voorzien van perforaties De archiefcommissie was verheugd over het aantal binnengekomen reacties op het vorige zoekplaatje. Een van de meer uitgebreide reacties kwam van Maurits van Tol die samen met zijn echtgenote een fraai gelegen bungalow aan de Graaf Willemlaan 7 te Vogelenzang bewoont. Aan de rand van dit perceel blijkt zich namelijk de eerder in Ons Bloemendaal getoonde schoorsteen te bevinden. Oorspronkelijk behoorde de schoorsteen met aanbouwen tot de buitenplaats Duinzicht dat aan de Vogelenzangseweg lag. Begin vorige eeuw was Vogelenzang nog niet op het elektriciteitsnet aangesloten. Om het landhuis en de bijbehorende dienstwoningen toch van stroom te kunnen voorzien, besloot de toenmalige eigenaar, de plantagehouder Sebastiaan Thomassen a Thuessink van der Hoop (1839-1925), om na de koop in 1910 een stoommachine met een generator te laten plaatsen. Ofschoon het landhuis inmiddels heeft plaatsgemaakt voor een tweetal luxe appartementencomplexen is het ensemble, bestaande uit het ketelhuis plus de behuizing voor de generator en de bewuste schoorsteen, redelijk ongeschonden behouden gebleven. De taps toelopende schoorsteen meet in totaal een hoogte van ruim acht meter. Het onderste gedeelte wordt gevormd door een gepleisterde sokkel van 3,25 meter hoog met een vierhoekig grondvlak. De sokkel of voet bevat aan de voorzijde een langwerpig verzonken vlak dat aan beide korte uiteinden door afgeschuinde, donkerbruin geglazuurde stenen wordt begrensd. Daarnaast zijn zowel aan de boven- als onderzijde van dit vlak ter versiering een tweetal afzonderlijke streklagen aangebracht. Helemaal onder aan de voet - ter hoogte van het maaiveld - is een opening gelaten. Deze monding was bestemd voor het verwijderen van de onder in de schoorsteenschacht opgehoopte roetdeeltjes. Bovendien maakte de desbetreffende opening het mogelijk om de schoorsteenschacht van tijd tot tijd vanaf de grond te inspecteren. Deze mondingen werden afgesloten met een gietijzeren roet- of veegluik om valse De schoorsteen met een gedeelte van de aanbouw gezien vanuit het zuiden (Foto: Frits van der Veldt) De schoorsteen met een deel van het bijgebouw gezien vanuit het zuidwesten (Foto: Frits van der Veldt) De schoorsteen met een deel van het bijgebouw gezien vanuit het zuidwesten (Foto: Frits van der Veldt) trek te voorkomen. De schoorsteenpijp zelf is opgetrokken uit metselwerk van roodgebakken vuurvaste radiaalstenen. Dergelijke licht gebogen stenen hebben grofweg de vorm van een sterk ingekorte taartpunt en zijn voorzien van verticale perforaties. De hoogte van de toegepaste radiaalstenen bedraagt 9 cm, terwijl de (gekromde) lengte van de steen varieert tussen de 18 en 19 cm. De bovenkant van de schoorsteen - de zogeheten kop - is voorzien van een decoratieve uitkragende band met verder daaronder een uitspringende streklaag. De schoorsteen heeft onderaan een diameter van 80 cm die aan de bovenzijde verloopt naar een doorsnede van 60 cm. Een deel van de aangebouwde ketel- annex generatorruimte loopt door tot onder het talud van een grotendeels afgegraven duintop. Deze opstallen zijn momenteel in gebruik als opslag- en werkruimte. In 1987 werd een compleet nummer van het tijdschrift Ons Bloemendaal gewijd aan zogeheten ‘kleine monumenten'. De opgestelde lijst kwam destijds tot stand na een maandenlange inventarisatie, uitgevoerd door een groep vrijwilligers en vond plaats op initiatief van de gemeente. De lijst bevat een keur aan karakteristieke objecten die de nodige aandacht en zorg verdienen. Veel van deze voorwerpen, ornamenten en kleinschalige bouwwerken zijn particulier eigendom en genieten bovendien geen wettelijk beschermde status ondanks de cultuurhistorische betekenis ervan. Reden om destijds tot registratie van dergelijke kleine monumenten over te gaan ter behoud dan wel herstel van deze waardevolle cultuurhistorische pareltjes die onze gemeente rijk is en die eventueel door sloop of verval worden bedreigd. Ook de bovenvermelde schoorsteen komt op de voornoemde lijst voor, zijnde een schoorsteen met stookhuis behorende bij de voormalige moestuin van de familie Dentz, latere bewoners van huize Duinzicht. De huidige eigenaar van dit ‘kleine monument' is voornemens om deze historische schoorsteen door een deskundige aannemer te laten restaureren.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 17