Inhoud I I r Liefdesverklaring www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2020 3 Jan Greshoff (1888-1971) In: Bij feestelijke gelegenheden (1930) Bijschrift foto cover: Het Vogelmeer in Nationaal Park Zuid- Kennemerland (Foto: Berbel Kraan) 4 20 30 31 32 35 15 ‘Gelukkig in het kleine en lieflijke Bloemendaal’ De componist en dirigent Johannes Verhulst De in hun tijd bekende componisten zijn vaak vergeten. Johannes Verhulst, die geregeld in Bloemendaal verbleef, wordt in dit stuk uit de vergetelheid gehaald. Sabine Lichtenstein 26 Johanna Borski: weduwe met een bijzonder zakelijk talent Johanna Borski-Van de Velde is voor de lezers van Ons Bloemendaal geen onbekende. Haar man Willem kocht in 1805 landgoed Elswout en na zijn dood, in 1814, breidde zijn weduwe het bezit aan buitenplaatsen bij Bloemendaal uit met Duinlust, De Beek en Vaart en Duin. Lodewijk Petram 5 De directeur van het postkantoor, de burgemeester en Jac. P. Thijsse waren lid van het Kennemer Leesgezelschap In de negentiende eeuw waren leesgezelschappen bijzonder populair. Ook Bloemendaal kende er een: het Kennemer Leesgezelschap. Inge de Wilde Ik houd zo van die donkre burgerheren Die langzaam wandlen over ‘t Velperplein In deze koele winterzonneschijn: De dominee, de dokter, de notaris En ‘t klerkje dat vandaag wat vroeger klaar is. Maar ‘t kan verkeren. Zo onmiskenbaar ziet men aan hun kleren Dat zij rechtvaardig zijn, terwijl de plicht Die eedle lijnen groefde in hun gezicht: De dominee, de dokter, de notaris, Drievuldig beeld van al wat wijs en waar is. Maar ‘t kan verkeren. Zij gaan zich nu voorzichtig laten scheren, Om daarna, met ervaring en verstand, Een glas te drinken op het heil van ‘t land: De dominee, de dokter, de notaris. ‘k Weet geen probleem dat hun na zes te zwaar is. Maar ‘t kan verkeren. Ik houd zo van die zindelijke heren, Levende monumenten op het plein In deze veel te heldre winterschijn: De dominee, de dokter, de notaris, Die denken dat uw dichter niet goed gaar is. Maar ‘t kan verkeren! Verder in dit nummer Van de redactie Martinus Kokkelkoren (1860-1952) Bekend en geliefd, Teun Schermerhorn Stand van Zaken, Wim Alferink ORM Zoekplaatje, Frits van der Veldt Colofon 9 De architect Martin Jacques Muylaert (1890-1984) Over architect Muylaert is weinig bekend. Dat hij het Sportfondsenbad in Haarlem heeft getekend is zijn voornaamste wapenfeit, maar hij heeft ook opmerkelijke woonhuizen ontworpen. Veel van deze huizen zijn in onze gemeente te vinden. Guido van Rijn Gert Jan van Setten Op aarde valt voor hen niets meer te leren, Zij zijn volkomen gaaf en afgerond, Oud-liberaal, wantrouwend en gezond: De dominee, de dokter, de notaris, Voor wie de liefde zelfs zonder gevaar is. Maar ‘t kan verkeren. •t*

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 2