De architect Martin Jacques Muylaert (I890-1984) www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 8 nr. 4 winter 2020 nr. 4 winter 2020 9 Zonnebloemlaan 9 en 11 te Aerdenhout (1928). Aquarel van Siebe Rinkema. Guido van Rijn Gert Jan van Setten Van Bulwer tot Busken Huet Twee jaar na de oprichting begonnen de heren ook boeken aan te schaffen. Voor elk wat wils. Een keuze uit het werk van de destijds gevierde, maar vergeten schrijvers Gustave Aimard, bekend van wilde avonturenromans en de Engelse E. Bulwer. Van Jacob van Lennep kochten de leden Holland. Almanak voor 1865 en zij tekenden in op De lotgevallen van Klaasje Zevenster, dat in 1865 begon te verschijnen en een enorm schandaal zou veroorzaken. Maar gevoel voor serieuze literatuur kon de leden niet ontzegd worden. In 1885 schaften ze Het Land van Rembrandt van Conrad Busken Huet aan, in 1901 de socialistische roman BartholdMeryan van Cornelie Huygens en de Fabels van La Fontaine. In 1912 stond Nederlandsch Indië van H. Colijn op het aankooplijstje en daarnaast ook in 1913 Petite Madame van André Lichtenberger. Wie zal dat geweest zijn? In 1917 tot slot werd, niet verrassend, het anti-oorlogsboek Le feu van Henri Barbusse gekocht. Damesleden In het laatste deel van de negentiende eeuw begon de vrouw haar plaats in het culturele leven op te eisen. Het Kennemer Leesgezelschap was hierbij geen koploper. In 1869 viel de beslissing dat damesleden ‘zich op de vergadering kunnen laten vertegenwoordigen’. Voorlopig had alleen mejuffrouw Van Sprang daar belangstelling voor. Het was niet de bedoeling dat zij ter vergadering verscheen, maar ze kon aan een van de leden vragen iets voor haar te bestellen. In 1882 volgde de volgende stap toen de weduwe Sara J.C. Huijghens Backer-Roëll het lidmaatschap kreeg aangeboden als dank voor het vele dat haar pas gestorven man voor de club had gedaan. Zo had hij 25 gulden bijgedragen voor de aanschaf van een kast waar het gezelschap boeken in kon plaatsen. Bijna veertig jaar later was het echt zover. In 1920 waren vrouwelijke leden welkom en als eerste meldde zich mevrouw S. Poutsma-Tigler Wybrandi. Snel volgden er meer en de vergaderingen werden meteen een stuk levendiger. Op de najaarsbijeenkomst van 1921 waren veertien leden onder wie zes dames. Mevrouw Poutsma had ook een cadeau. Zij was bestuurslid geweest van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht, die inmiddels was opgeheven omdat het kiesrecht in 1919 was ingevoerd. Zij schonk het Kennemer Leesgezelschap de boeken en tijdschriften van de afdeling. De geschiedenis vertelt niet of het geschenk in goede aarde viel. De Kultuurkamer In 1938 bestaat het Kennemer Leesgezelschap 75 jaar. Vorige jubilea werden gevierd, nu is er geen behoefte aan. Waarschijnlijk, meent Marie Nierhoff, omdat de leden elkaar nu minder goed kenden, want er waren nieuwe woonwijken gekomen met veel nieuwe inwoners. Op 23 november 1940 komen zeventien van de vierentwintig leden bijeen in Hotel Vreeburg om drie uur ‘s middags. Wegens verduisteringsvoorschriften is een avondvergadering niet meer mogelijk. Veel buitenlandse tijdschriften verschijnen al niet meer, ook enkele Nederlandse bladen stoppen noodgedwongen. In november 1942 is er nog een opkomst van tweeëntwintig leden. Ondanks de moeilijke tijden hoopt het bestuur in het komend jaar nog veertien periodieken te kunnen laten circuleren. De vergadering van 27 november 1943 met negentien aanwezigen zal de laatste blijken te zijn. De secretaris, de heer IJzerman, die vanaf januari wegens evacuatie in Nunspeet verbleef was speciaal uitgenodigd, maar durfde de reis niet aan. Wel was zijn vrouw, mevrouw IJzerman-Schoevaart, aanwezig. Al in december 1942 was het gezelschap door de bezettingsautoriteiten gemaand zich aan te sluiten bij de Kultuurkamer, waar het bestuur niet op in was gegaan. Mocht de toestand zich wijzigen, zo verklaarde de voorzitter, de classicus en conrector van het Kennemer Lyceum Dr. W.H.C. van Esveld, dan zou het bestuur ‘alle gewenste stappen’ doen, ‘vertrouwende dat de leden dit aan het bestuur willen overlaten’. Onbekend is of er alsnog getekend is of dat het gezelschap stilzwijgend werd ontbonden. Op 19 september 1944 eiste de bezetter dat een groot deel van de huizen in het dorp binnen drie dagen ontruimd zou worden. Deze evacuatie van achtduizend mensen en de ontreddering van het laatste oorlogsjaar betekenden in ieder geval het einde van het Kennemer Leesgezelschap. Tot een herstart is het na de oorlog niet meer gekomen. De tijd van het Kennemer Leesgezelschap was voorgoed voorbij. Literatuur A.M.G. Nierhoff, ‘Het Kennemer Leesgezelschap in Bloemendaal 1863-1943’(Bloemendaal 1967) Bernt Luger, ‘Voor 5 cent in de week’. Haarlemse winkelbibliotheken in de negentiende eeuw’, in: Bernt Luger, Wie las wat in de negentiende eeuw (Utrecht 1997) 65-77. Over architect Muylaert is weinig bekend. Dat hij het Sportfondsenbad in Haarlem heeft getekend is zijn voornaamste wapenfeit, maar hij heeft ook opmerkelijke woonhuizen ontworpen. Dit artikel richt zich vooral op zijn huizen in Overveen en Aerdenhout, prachtige voorbeelden van de ‘balansstijl’ van de jaren 1925-1935.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 5