DUBBELE VILLA, TE KOOP: PRACHTIG GELEGEN www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2020 11 www.onsbloemendaal.nl 10 nr. 4 winter 2020 4 Prins Mauritslaan 121, Overveen, c.a.1943. Foto: Mw. Nikki D'Huy. Gevelsteen uit 1928 van Prins Mauritslaan 91. Betekenis onbekend. Foto: Guido van Rijn. Op 17 oktober 1918 trouwde Muylaert met Johanna Wilhelmina Helena van der Veen. Ze kregen een zoon: Robbert Alfred (1920 2006). In 1939 kwam het tot een echtscheiding. Van 1927 tot 1936 was hij geassocieerd met Adolf Jacobus Johannes Verspoor (1887-1967). In de tijd vlak voor de grote depressie ontwierp hij tenminste twaalf huizen in Overveen en Aerdenhout. De aannemer waar hij mee samenwerkte was Siebe Rinkema (1888-1965). Muylaert was er ook zo een. Het Haarlemse Sportfondsenbad, dat hij in 1934 met J.B. van Loghem ontwierp, vertoonde (het is helaas gesloopt in 1994) alle kenmerken van de ‘modernistische’ of zijn andere werk nauwelijks terug te vinden is. Dat verraadt eerder invloeden van het uitbundige ‘expressionisme’ van de ‘Amsterdamse School', en ook van de meer sobere en strakke variant die bekend staat als de ‘Haagse School' sterk beïnvloed door de ook in architect Frank Lloyd Wright. Mede door dat eclecticisme vielen de ontwerpen van Muylaert en zijn tijdgenoten in de smaak, en dat zijn ze onverminderd blijven doen - zodanig zelfs, dat er tegenwoordig op grote schaal pastiches uit de grond worden gestampt die als warme broodjes over de toonbank gaan. Balansstijl Maar wat is dan het geheim van de blijvende populariteit van de echte ‘jaren dertig huizen' zoals ze meestal worden aangeduid? Dat is om te beginnen hun bouwkundige kwaliteit. Er werden goede materialen gebruikt, en bij de afwerking werden kosten noch moeite gespaard. Arbeid was goedkoop en er waren voldoende bekwame vaklieden. Door de scherpe concurrentie waren de huizen in die tijd redelijk betaalbaar. Maar dat ze nog steeds zo in trek zijn, laat zich vooral verklaren door een bijzonder stijlkenmerk van deze architectuur: de ‘balansstijl’. De bouwmeesters zochten een evenwicht tussen het Wat al die tienduizenden, opvallend vaak goed onderhouden dus liefdevol bewoonde huizen in alle diversiteit met elkaar gemeen hebben, is het toegewijde vakmanschap dat spreekt uit de afwerking, van buiten en van binnen: creatief metselwerk, ambachtelijk timmerwerk met veel oog voor detail, doordacht schilderwerk, en overal dat stedelijke en het dorpse, tussen moderne dynamiek en rustige landelijkheid, en daarmee tussen de moderne functionele stijl en de fantasievolle vormenrijkdom van het expressionisme. Die hang naar evenwicht duikt steeds op: de individualiteit van het afzonderlijke huis tegenover de eenheid van het straatbeeld, de openbare groenvoorzieningen tegenover de privé-tuinen, het exterieur tegenover het interieur. Juwelen Waar vinden we die juwelen? Vijf staan er aan de Overveense Prins Mauritslaan. De nummers 121 en 123 werden onder een kap getekend in november 1925 en gebouwd in 1926 naast de conciërge-woning van het Kennemer Lyceum. Het Kennemer was een schepping van de bekende Amsterdamse architect Eduard Cuypers (1925). Van nummer 121 bestaat een foto uit de Tweede Wereldoorlog, toen het huis bewoond werd door mw. Nikki D’Huy. Toen Muylaert in 1928 twee huizen moest ontwerpen in Aerdenhout, Zonnebloemlaan 9 en 11, koos hij hetzelfde ontwerp. Deze huizen zijn dus identiek. kwetsbare maar o zo mooie glas- in-lood. Alles klopt aan huizen zoals die van Muylaert. Ze zijn mooi en functioneel, praktisch en gerieflijk, sober en toch gezellig. Aannemer Siebe Rinkema, c.a. 1933. Foto: Herman Rinkema. artin Jacques Muylaert werd geboren op 2 december 1890 in Haarlem. Hij volgde een opleiding aan de Haarlemse School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten en was enig tijd in dienst als tekenaar bij ir. J.B. van Loghem. Advertentie in het Haarlem's Dagblad 14 juni 1926, betreft Prins Mauritslaan 121 -123 Lokale architecten Muylaert maakte deel uit van een groep architecten die in de periode 1925-1940 in belangrijke mate hebben bijgedragen aan de vormgeving van gemeenten als de onze. Tuindorpen en gegoede buitenwijken werden toen voor het grootste deel ontworpen door lokale ‘functionalistische’ stijl, die in bouwmeesters. De meesten van hen waren geen Delftse ingenieurs, maar degelijk opgeleid en gepokt en gemazeld in de praktijk. Ze hoorden niet tot de avant-garde, maar waren goed op de hoogte van de stromingen en ontwikkelingen in de nationale en internationale bouwkunde. Met de technieken en stijlkenmerken die ze daar ontdekten, Nederland toonaangevende gingen ze vrijmoedig om: ze pikten eruit wat van hun gading was, of van die van hun opdrachtgevers. Zo werkten in Bloemendaal en omstreken succesvolle architecten als Mulder en Van Asdonk, Van Kempen en Tuninga. aan de Prins .Maisrïtslaan te Overveen. gem. Bloem en daal, nabij iramllake Kennemer Lyceum en STOOP S Bad. Voor-. zij- en achtertuin met gc mets,. Men schuur, eventueel garage, zes kamers, marmeren vestibule, m^r-ic gang en keuken, clicnsibotlekntiicr en grooten zolder. Gas en water aan- en afvoer naar boven. Voorgevel, erker en loggia; achtergevel groot baken met mooi uitzicht over speelterrein van het Keane- mer Lyceum. Bijrta gereed. Koopprijs 14.000 per perceel, Tc bevragen b, d. bouwondernemer S. RINKEMA, Rolland slaan 33, Qwrvceii, Teler. 14458. 80 M Ctcv1,

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 6