www.onsbloemendaal.nl 10 nr. 1 voorjaar 2021 Bim Mock (1920) Bim in het midden en Dop rechts, op het Meertje van Caprera (Eind jaren '20; archief fam. van der Werff) Mock (1837-1923), was in zijn tijd al actief in de paardensport, onder meer als fokker en jurylid bij harddraverijen zoals in de Haarlemmerhout. Samen met zijn vrouw Hermine Leembruggen kocht hij in 1864 percelen bouw en weiland bij Nieuw-Vennep in de nieuwe polder. Het echtpaar bewoonde toentertijd het buiten Wildlust in Lisse, om later te verhuizen naar het nabije Hof van Hillegom. Op de Cecilia Helena Hoeve is Dirk de Vlieger van 1908 tot 1958 de pachter. Hij en zijn gezin hebben veel contact met Bim, Hermine en haar zoon Willem Stoop, die er vanaf vijfjarige leeftijd veel vakanties doorbrengt en er zijn interesse voor landbouw ontwikkelt. Tijdens de oorlog zorgt Dirk dat Bims zuster Hermine en moeder Esther steeds voldoende te eten hebben, wat tot een dierbare band tussen de familie Mock en de pachters geleid heeft. Bim doet voor zijn dienstplicht de officiersopleiding bij de cavalerie in Amersfoort. Ongetwijfeld zal Oom Jo, die een gepensioneerd beroepscavalerist was, hem daartoe gestimuleerd hebben. Voor een man Hockey Op zijn twaalfde begint Bim met hockeyen. In de competitie ontpopt hij zich als een snelle, bedreven aanvaller met, net zoals bij de jacht, een scherp schot. Op zijn zestiende speelt hij al in het eerste van Bloemendaal. Tussen 15 september 1924 en 16 juli 1926, als hij studeert aan de tropische landbouwschool in Deventer, speelt hij voor de Deventer Hockey Vereniging (DHV) en tegen Amsterdam voor het Nederlandse kampioenschap. Hij maakt dan ook deel uit van de selectie voor het Nederlands elftal, maar vanwege zijn diensttijd en naderend vertrek naar Indië, bedankt hij voor de eer om aan verdere selecties mee te doen. Op zoek naar informatie over Bim bij DHV kom ik uit bij hockeyarchivaris Jan Willem Blom. Hij duikt in de historie en vindt adressen in de uit zijn milieu met generaties van beroepsmilitairen lag dat voor de hand. Boezemvriend Dop Jurjans, met een grootvader als generaal bij de huzaren in Den Haag, gaat ook bij de cavalerie. Eruditie Daarnaast is Mock een gepassioneerd lezer, vooral Franse literatuur. Dat heeft hij van huis uit meegekregen: in Turkije sprak de familie Frans en Grieks met het personeel. Hij is vooral geïnteresseerd in de Franse klassieken: zoals Molière, Racine en Corneille. Voltaire staat bij hem in hoog aanzien, met name zijn Essai sur les moeurs et l'esprit des nations. In de zestiger jaren verdiept hij zich in het existentialisme zoals gepredikt door Albert Camus en beschouwt dit als een filosofische dwaling. Zijn interesse ligt eerder bij Alain Peyrefitte en de controversiële Roger Peyrefitte, beiden diplomaat en schrijver. Ook heeft Bim belangstelling voor de strategieën van veldheren als Alexander de Grote, Hannibal, Deventer binnenstad waar Bim heeft gewoond, en opstellingen en foto’s van elftallen waar Bim deel van uitmaakte. Hij beschrijft competities, kampioenswedstrijden en feesten in Bloemendaal, Amsterdam en de oostelijke steden.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 10