www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021 11 Bim in het eerste elftal van Hockeyteam Bloemendaal (1923-1924) Zware tropenjaren Na de Bloemendaalse Schoolvereniging en de vijfjarige HBS in Haarlem, gaat Bim tropische landbouw in Deventer studeren, met als doel een loopbaan in de cultures. Via Oom Jo’s buurman J.T. Cremer van Duin en Kruidberg krijgt Bim een aanstelling bij de Delimaatschappij van Cremer en vertrekt in 1928 naar Sumatra om daar op een theeplantage te gaan werken. Gedurende zijn hele carrière blijft hij in de thee actief. Op Sumatra beleeft hij jachtavonturen in de wildernis, waarmee hij in de voetsporen van Romeinse legeraanvoerders, Napoleon, Churchill, Hitler en Eisenhower. Vanuit zijn jeugd blijven Griekse gedichten hem boeien en hij kan ze uit het hoofd citeren. Hij is een fervent aanhanger van Churchill en De Gaulle en heeft de volledige werken van Churchill in zijn bibliotheek. Hoewel atheïst is hij bijbelvast en vaak beter geïnformeerd dan actief gelovigen. zijn vader treedt die in tropisch Afrika op jacht ging. Tijdens zijn groot verlof in 1933 reist Bim door Oost- Azië en via Hawaii en Noord-Amerika terug naar Europa. Eenmaal terug in Nederlands-Indië, krijgt hij in 1940 de leiding over theeplantage Boekit Daoen in de buurt van het Tobameer op Sumatra. Bij het toenemen van de dreiging van een Japanse invasie neemt Bim Mock als eerste luitenant dienst in het Nederlandse Indische leger. Na de inval in 1942 is hij krijgsgevangene in Bandung, Tjilaptjap en Tjimahi op Java. In de periode 1943-1945 zit hij in de mensonterende Changi Prison in Singapore. Willem Mock schrijft over zijn vader: “Na de bevrijding stuurt hij een brief naar zijn zuster in Holland, ten bewijze dat hij nog leeft. Hij meldt zich weer aan voor het Nederlandse leger en neemt deel aan de politionele acties. "Changi en de acties slopen zijn fysieke en geestelijke gezondheid en hij zal de rest van zijn leven last van blijven houden. Karakter Zoon Willem beschrijft zijn vader als volgt: “Hij was van nature een lieve Vader en volgens verhalen van anderen een intelligente, vrolijke maar uiterst gesloten man, die zeer charmant kon zijn. De 6% jaar gevangenschap en politionele acties hebben hem emotioneel zwaar beschadigd. Zijn grote wens was terug te keren naar de cultures, daar lag zijn hart. Dat was echter niet meer mogelijk. Dit heeft een wissel op hem getrokken en hij was, denk ik, diep teleurgesteld dat de koloniale Indië tijd definitief voorbij was. Op dat vlak was hij enigszins naïef. Hij bleef standsbewust en rechtlijnig in zijn denken, kon niet tegen gezeur en was gauw geïrriteerd, wat zich uitte in een krachtig en kernachtig taalgebruik. Niettemin was hij een groot voorbeeld voor me in zijn kennis van natuur, geschiedenis en talen" Neef Willem Stoop bevestigt dit en denkt aan zijn oom terug als een markant en dierbaar persoon. Het eerste van Bloemendal in het setzoen 1923-7924 Staand, van links ah Cavel Geyl. Wim Westermann. Jan van Breemen, August Kop, Dik van Wagenburg. Wim Mock, Do Evekink en Lex Drijver. Zittend; Bok Bianke voort, John van Beugen Bik en Jan Hul,

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 11