www.onsbloemendaal.nl 12 nr. 1 voorjaar 2021 Bim Mock kort na terugkeer in Nederland (1949) Bim Mock met zoon Willem Terug naar de natuur Na zijn terugkeer in 1949, herstelt Bim bij zijn vriend en achterneef Jan van Spengler in Aerdenhout. Ze gaan weer golfspelen. Dat spel hadden ze geleerd op de oude Kennemer golfclub naast het huis van oom Jo. Inmiddels was dat in 1929 de Kennemer Golf Country Club geworden en verhuisd naar het duingebied van de familie Quarles van Ufford bij Zandvoort. Bim blijft zijn hele leven lid van de Kennemer en gaat maandelijks naar het eetgezelschap 'De Kegel’ op de club. Zijn trouw aan de Kennemer is ingegeven door de vriendschap met de familie Quarles en zijn liefde voor hun duin waar de familie hem ’s winters uitnodigt voor de jacht. Vanaf 1949 is hij lid van het jachtgilde St. Hubert te Haarlem. Als 44-jarige trekt hij zich terug in de Achterhoek, nabij Warnsveld en ver van de bewoonde wereld, waar hij een huis koopt met zeven hectare grond. Professioneel werk wil hij niet meer doen. Hij kan het zich permitteren, want samen met zijn zuster Hermine heeft hij geld en goederen geërfd van de ooms Jo en Herman Mock. Maar zijn scherpe, markante geest en uitgesproken talenten laat hij daarmee gedeeltelijk onbenut. Voor zijn gevoel is er maar één manier om de ellendige oorlogservaringen uit te wissen en dat is leven in de vrije natuur. Zijn onbeschadigde kant wijdt zich aan het planten van bos, smaakvol aanleggen en beheren van park, vijver en moestuin, het kweken van druiven in een kas die hij zelf bouwt. In 1950 trouwt hij met Willemien Barnaart uit Vogelenzang en zij krijgen een zoon, Willem. Bim ontwikkelt over de jaren een warme band met Willemiens drie kinderen uit haar eerdere huwelijk met Carel. F. Cohen Tervaert. Ook houdt hij op zijn manier veel van zijn neefje Willem Stoop, waarvoor hij duidelijk een vaderlijke verantwoordelijkheid voelt en die regelmatig met zijn moeder Hermine in Warnsveld logeert. Naast zijn passie voor bos en tuin blijft Bim een fervent jager en hij is jarenlang bestuurslid in de jachthondenwereld. Zijn gezondheid gaat langzaam achteruit. Oorlogstrauma’s blijven onverwerkt en zijn maagklachten worden ernstiger. Op 22 december 1971 overlijdt hij in Warnsveld, 66 jaar oud. Een buitenman par excellence is niet meer. Op zijn verzoek wordt zijn as uitgestrooid in zijn geliefde 'Quarlesduin’, naast de backtee van de vierde hole op de Kennemer Golfclub. Sindsdienheet deze plek de 'Berg van Mock’ Met speciale dank aan Willem Mock, Willem Stoop en Jan Willem Blom. Foto’s uit het archief van de familie Mock. Bronnen: Blom, Jan Willem, John Hendriks, Mariëtte van Gelein Vitringa, Moniek Wessel. Deventer Hockey Vereniging 1913-2013. (DHV, 2013) Boogert, Maurits van den, en Jan Jonker Roelants, red. De Nederlands- Turkse betrekkingen - Portretten van een vierhonderdjarige geschiedenis. (Verloren, Hilversum, 2012) Mock, Jo, Paardensport, Jan Feith, et al. Het boek der sporten. (Van Holkema Warendorf, Amsterdam, 1900) Mock, Bim, Hermine Stoop-Mock en Willem Mock. Brieven en documenten Mock, Bim. Brieven aan Hermine vanuit Singapore, 1945 Mock, Hermine. Herinneringen 1903-1985 Mock, Willem. Mannelijke voorouders Mock. Mimeo http://www.levantineheritage.com/ banditry.htm

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 12