De locatie in het dynamische landschap vereist ’lichtheid’ in de architectuur www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021 15 e eigenaar van het vakantiepark ‘Qurios’ bij Bloemendaal aan Zee is tevens de ontwikkelaar van het nieuwe hotel op de plaats van het voormalige restaurant ‘Tropen aan Zee’ De huidige bebouwing is al jaren verwaarloosd en biedt een desolate aanblik. Een aantal jaar geleden heeft de gemeente een ‘Ontwikkelingsvisie Bloemendaal aan Zee 2012 2020’ laten maken waarin onder andere de bouw van een hotel op deze plek op haalbaarheid werd onderzocht. Op basis van dit onderzoek vond men een hotel op deze plek een goede aanvulling en is om dat mogelijk te maken bij de actualisering van het bestemmingsplan in 2013 het toegestane bouwvolume, de goothoogte en het bouwoppervlak vergroot. Van deze maatvoering mag onder voorwaarden worden afgeweken. Voor de beeldkwaliteit van de bebouwing werd een ‘Beeldkwaliteitplan Bloemendaal aan Zee’ gemaakt. Wij vinden het een prima Beeldkwaliteitplan dat ruimte biedt om iets moois op de betreffende plek te realiseren. In het gedeelte dat specifiek is gewijd aan de bouw van een hotel lezen we: "Het hotel ligt op de meest beeldbepalende plek van de Kop van de Zeeweg. Het hotel mag geen kopie worden van het recent gebouwde koperen appartementengebouw. Inspelend op het duinlandschap moet het een geheel eigen, zelfstandige, identiteit krijgen. In de materialisering en de vormgeving van de gevels en het dak zal een combinatie van hout en metalen de relatie moeten zoeken met de schaal van het duinlandschap. De materialen en de toepassing ervan moeten zo zijn dat in een mooi verouderingsproces wordt voorzien. De locatie in het dynamische landschap vereist ’lichtheid’ in de architectuur. Dus niet ‘uit steen gehouwen’ of ’in beton gegoten’ maar bijvoorbeeld vakkundig ’latje voor latje’ opgebouwd." Kwaliteitsteam De gemeenteraad heeft indertijd bedongen dat voor de ontwikkeling van het hotel een zogenoemd ‘kwaliteitsteam’ werd samengesteld. De gedachte Geen 'lichtheid', hout en metalen Wij missen een aantal belangrijke onderwerpen die in het beeldkwaliteitplan worden aangegeven als eisen waaraan het ontwerp zou moeten voldoen. Zo ontbreekt naar onze mening in het ontwerp ‘het inspelen op de natuur’ de ‘lichtheid’ was dat de ruimtelijke kwaliteit van het plan dan beter gewaarborgd zou zijn. In een kwaliteitsteam werken verschillende partijen samen om tot een goed ruimtelijk plan te komen. Ons Bloemendaal heeft niet eerder met een ‘kwaliteitsteam’ te maken gehad en wij zien als nadeel dat de vorderingen van het team niet te volgen zijn. Er worden geen verslagen van de bijeenkomsten gemaakt. Zoals dit wel gebeurt bij de Commissie Ruimtelijke Kwaliteit. Pas als het ontwerp helemaal klaar is worden de gegevens van het project gepubliceerd, in dit geval in de vorm van een ‘wijzigingsplan’, en dan zijn de plannen al in beton gegoten. Eventueel gewenste aanpassingen zijn niet meer bespreekbaar. Aldus werden we middels het ‘Wijzigingsplan Zeeweg 80’ uiteindelijk geconfronteerd met een plan waarbij de ontwikkelaar gebruik heeft gemaakt van alle afwijkingsmogelijkheden die het bestemmingsplan qua maatvoering biedt, waardoor het volume van het hotel veel groter wordt dan indertijd bedoeld is. De noodzaak van de overschrijdingen wordt niet nader gemotiveerd en ook ontbreekt de ruimtelijke onderbouwing. Er moet immers aantoonbaar sprake zijn van een ruimtelijke verbetering. De reden voor de afwijkingen kunnen wij niet anders herleiden dan naar de wens zoveel mogelijk kubieke meters te realiseren om daarmee zoveel mogelijk kamers in het hotel kwijt te kunnen. Maar nog belangrijker vinden wij dat de architectuur niet overeenkomt met de uitgangspunten in het beeldkwaliteitplan. Ook hier ontbreekt een goede ruimtelijke onderbouwing voor het gepresenteerde ontwerp. Het gaat hier om een omvangrijk bouwwerk in een fraai en kwetsbaar kustlandschap op steenworp afstand een Natura 2000 gebied. D

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 15