www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021 19 J ohanna E.Th. Schouwenburg werd op 20 mei 1866 in Amsterdam geboren. Haar vader Johan E.Th. Schouwenburg heeft ze nooit gekend. Hij stierf twee maanden voor haar geboorte, 34 jaar oud. 'Slechts 10 maanden mogt ik door een gelukkigen echt met hem vereenigd zijn', schreef zijn vrouw Catharina E. Schouwenburg-de Marez Oyens in de rouwadvertentie. De weduwe bleef niet armlastig achter, want zowel zij als haar man kwamen uit zeer vermogende Amsterdamse families. In 1883, zeventien jaar na haar mans dood, liet zij in Bloemendaal een zomerhuis bouwen door architect Constantijn Muysken, die ook verantwoordelijk was voor Duinlust en Elswout. Het was de eerste villa in het nieuw te ontwikkelen Bloemendaalsche Park, gelegen op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Parkweg. Het huis kreeg de naam 'Duin-Ouwe'(= duingrond), een naam die Nicolaas Beets bij een bezoek aan mevrouw Schouwenburg had gesuggereerd. Huwelijk met Pieter Th. van Hoorn Dochter Johanna Schouwenburg huwde in 1887 in Amsterdam met Pieter Th. van Hoorn, ook een telg uit een rijke Amsterdamse familie. Ten tijde van de huwelijkssluiting was hij 'commies bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij', wat nog tamelijk bescheiden klinkt. Maar dat Thérèse Schwartze een portret schilderde van de bruid duidt op een huwelijk van standing. Restauratie door Jacob van den Ban Rond 1911 verhuisden Pieter en Johanna van Hoorn- Schouwenburg vanuit Amsterdam naar het buitenhuis 'Duin-Ouwe' van haar moeder samen met hun twee kinderen, Lucien Gerard (1888) en Catharina Elisabeth (1891). Architect Jacob van den Ban werd gevraagd enkele aanpassingen en verbouwingen aan de villa uit te voeren en in de tuin een biljartkamer te bouwen, een houten gebouwtje in chalet-stijl, waarschijnlijk in de eerste plaats bedoeld voor de heer des huizes Pieter van Hoorn en zijn zoon Lucien. Er kwam in de tuin ook een vierkant houten kippenhok in dezelfde stijl. Lucien trouwde in Amerika, werd diplomaat en mocht zich in 1938 buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H.M. de Koningin aan het Hof te Boekarest en te Belgrado noemen. Dochter Catharina trouwde niet en bleef haar leven lang in 'Duin-Ouwe' wonen, aanvankelijk samen met haar ouders. Haar vader Pieter van Hoorn overleed in 1922, haar moeder veel later in 1950 op 84-jarige leeftijd. De oude dame was in het dorp lang een bekende verschijning geweest, niet in de laatste plaats door haar 'fraaie equipages' (rijtuigen en trouwe koetsier. Rond 1935 stopte zij als laatste Bloemendaler met het uit rijden gaan met rijtuig wegens het toegenomen autoverkeer. Dochter Catharina bleef met het personeel op 'Duin- Ouwe' en kreeg daar gezelschap van haar in 1942 gescheiden broer Lucien die zijn diplomatieke carrière had afgerond. Zij overleden kort na elkaar in 1970. Er waren geen opvolgers van de familie Schouwenburg die het huis bijna een eeuw in bezit had gehad. Pastoraal Centrum In 1972 werd de villa eigendom van het Pastoraal Centrum Bloemendaal, dat er de zogeheten Radiogemeente van dominee Gerrit Toornvliet in vestigde. Hij was uit de gereformeerde kerk ontslagen wegens opvattingen die de kerk onwelgevallig waren en hij zette zijn pastorale werk voort met preekbeurten in het land en via de radio, waarmee hij een zekere populariteit verwierf. Radio Bloemendaal bestaat nog steeds, maar de villa werd in 1992 verkocht en in 1998 gesplitst in twee wooneenheden. Nieuwe vleugel van Heiko Hulsker In de biljartkamer van Jacob van den Ban werd al lang niet meer gebiljart. Na de dood van mevrouw Van Hoorn in 1950 was het huisje als apart kavel afgesplitst van het hoofdhuis en midden jaren negentig kreeg het een bescheiden uitbouw. Recent zijn het gebouwtje en het vogelhuis, beide inmiddels rijksmonumenten, grondig gerestaureerd. Architect Heiko Hulsker voegde er ook een nieuwe vleugel aan toe met hoge ramen waarmee het pand een volwaardige woonfunctie heeft gekregen en de biljartkamer toch bewaard is gebleven. Johanna E. Th. van Hoorn-Schouwenburg Tuin van Leonard Springer Ook het hoofdhuis gaat een goede toekomst tegemoet. Sinds enkele jaren is het weer in bezit van één eigenaar die het huis in oude glorie heeft hersteld en het oorspronkelijke tuinontwerp van Leonard Springer heeft teruggebracht.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 19