www.onsbloemendaal.nl 26 nr. 1 voorjaar 2021 Jan Voerman aan het schieten in het front van de schietgang december 1971. Links Tjaard de Haan, rechts Charles Reinders Folmer. (Foto: familiearchief Voerman) Groepsfoto januari 1976 Op mijn bureau staat al meer dan twintig jaar een foto van de Schietclub (zie pag. 20) die voor mij haast net zo intrigerend is als het schilderij. Hij is gemaakt op woensdagavond 14 januari 1976. Er zijn dan vijfentwintig jaren verstreken en de mutaties hebben het aantal schutters teruggebracht tot een ploegje van negen heren. Slechts vier staan zowel op het schilderij als op de foto: Immink, Fischer, Reinders Folmer en Voerman. De samenstelling van de groep op het moment van de foto, moet naar mijn schatting globaal hetzelfde zijn gebleven gedurende een daaraan voorafgaande periode van om en nabij tien jaar. Hun bedoeling was om dat zo te houden. Ze hadden besloten om openvallende plaatsen niet meer op te vullen in de wetenschap dat ze dan langzaam zouden uitsterven. Het is de laatst bekende foto waar de hele groep op staat. Deze keer niet in hotel Roozendaal maar in café restaurant De Rusthoek. Het is niet per ongeluk dat de foto iets weg heeft van een staatsiefoto voor een bijzondere gelegenheid. Drie weken daarvoor was mijn vader, op zijn Mijn vader was er zeer aan gehecht. Uit de contacten met werkelijk alle nazaten van de schutters die ik geschreven of gesproken heb, is duidelijk geworden dat dat voor de anderen net zo gold. Laatste jaren De Schietclub heeft daarna waarschijnlijk nog een jaar of zes bestaan. Na zijn pensionering had mijn vader als ambteloos burger formeel geen vrije toegang meer tot het politiebureau, laat staan tot de schietkelder. Het staat voor mij echter als een paal boven water dat zijn opvolger, commissaris Brinkman, expliciet toestemming heeft gegeven om die oude mannen met hun pistooltjes hun gang te laten gaan. Ook nadat mijn vader in 1978 onverwacht overleed. Niet zo lang geleden vertelde een betrokkene mij dat zestigste verjaardag, met pensioen gegaan na een politieloopbaan van veertig jaar waarvan bijna dertig jaar in Bloemendaal. Het gemeentebestuur had hem ter gelegenheid daarvan een breed opgetuigde afscheidsbijeenkomst aangeboden in het gemeentehuis. Op de lijst van de genodigden van wie wel een toespraak verwacht kon worden stond zeker ook de Schietclub, maar mijn vader realiseerde zich, zoals hij mij vertelde, dat die officiële gelegenheid geen recht kon doen aan de werkelijke betekenis van de club. Dat gevoel werd door de anderen gedeeld. Ze besloten het los te koppelen en een paar weken later uitsluitend als Schietclub aandacht te geven aan dit feestelijke afscheid. Het was natuurlijk ook veel leuker om het onderling te vieren. De deur naar de schietgang zoals hij er al tachtig jaarongewijzigd uitziet. (Foto: Peter Voerman)

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 26