www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021 29 Arie IJzerman op hogere leeftijd. (Foto: Haerlem Jaarboek 1950) Een zware slag Arie IJzerman werd op 6 december 1866 geboren in Leerdam als zoon van Abraham IJzerman en Maria Bastiana de Kok. Arie trouwde op 14 april 1892 te Leerbroek met Arendje Albertina van der Esch en zij kregen twee kinderen: Johanna Maria Goverdina (Diemen 1893) en Pieter Bastiaan (Diemen 1896). Pieter trouwde met de dochter van een ondernemer in het oosten van het land en werd al snel in de directie van diens bedrijf opgenomen. Het stel kreeg vier kinderen, waarvan de oudste zoon Abram Arie IJzerman op 10 juli 1925 in Nunspeet werd geboren. Vader en zoon zaten in de Tweede Wereldoorlog zwaar in het verzet. Op 18 januari 1945 worden het echtpaar IJzerman en zoon Bram door de Duitsers in de vroege ochtend in hun woning gearresteerd. Vader en zoon worden gevangen gezet. Na een aanslag van het verzet, waarbij vier Duitsers omkomen, worden zij op 2 maart 1945 met 44 medegevangenen uit hun cel Een lichtpuntje Uiteraard was Arie IJzerman net als (bijna) elke Nederlander geschokt door het binnenvallen van de Duitsers in ons land op 10 mei 1940. Hij wist net als iedereen niet wat er nog zou komen, maar de eerste maanden leek het bezettingsregime van de Duitsers mee te vallen. Er was voor vader IJzerman zelfs een lichtpuntje, die eerste maanden van de oorlog. Dochter Johanna IJzerman was uitzonderlijk getalenteerd als zangeres en werd in de eerste helft van de vorige eeuw een beroemd operazangeres, die in alle bekende operahuizen over de hele wereld zong, en over de hele wereld woonde. Al snel nam zij een artiestennaam aan: Joy MacArden. Na twee mislukte huwelijken trouwde zij voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog met een Engelsman en het echtpaar Cooper-IJzerman ging in Londen wonen. De in mei 1940 naar Londen uitgeweken Nederlandse regering besloot 'Radio Oranje’ in het leven te roepen om het moreel in het vaderland hoog te houden en tijdens de eerste uitzending van de omroep op 28 juli 1940 met een toespraak van Koningin Wilhelmina zong Joy MacArden het zesde couplet van het Wilhelmus: “Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God mijn Heer". Wie het wil beluisteren: https:// nl.wikipedia.org/wiki/Radio_Oranje Of Arie IJzerman de uitzending zelf gehoord heeft is niet bekend, maar zo niet, dan zal het hem ongetwijfeld zijn verteld. Wel iets om met enige trots door het dorp Bloemendaal ij haar keuze van de auteurs van de 'Blauwe cahiers’ direct na de Tweede Wereldoorlog ging mejuffrouw Marie Nierhoff planmatig te werk. Zagen we in deel 1 van deze serie dat Anna Rijnierse werd gevraagd om een fictieve wandeling te maken in haar jeugd aan het einde van de negentiende eeuw door haar dorp Overveen, een dergelijke fictieve wandeling moest er natuurlijk ook komen met een beschrijving van het dorp Bloemendaal vlak voor de eeuwwisseling. Voor die klus viel de keus van de gemeentearchivaris op de oud-hoofdonderwijzer van de Openbare School en oud-hoofd van de MULO, Arie IJzerman. Een begrijpelijke keuze, een oud-hoofdonderwijzer kan meestal wel schrijven, maar Marie en Arie hadden elkaar ongetwijfeld goed leren kennen nu laatstgenoemde na zijn pensionering in 1931 zich vooral had beziggehouden met zijn lievelingsvak geschiedenis. En wie dat deed in Bloemendaal kon niet om mejuffrouw Nierhoff heen. In januari 1947 leverde Arie IJzerman, tachtig jaar oud, zijn werkstuk op het gemeentehuis af dat de titel kreeg "BLOEMENDAAL VÓÓR 50 JAAR". Toch was het een wonderbaarlijke prestatie dat Arie IJzerman er in slaagde dit verhaal op te schrijven. Of zorgde het juist voor wat afleiding? gehaald en als represaille op het Rademakersbroek bij Varseveld in een weiland gefusilleerd: 49 en 19 jaar oud. Twee maanden voor de bevrijding! Er is veel groot leed geweest in en direct na de Tweede Wereldoorlog. Voor een ouder is dit wel het meest rampzalige: om je eigen kind en je oudste kleinkind te overleven! In een necrologie na het overlijden van Arie IJzerman op 20 mei 1950 op 83-jarige leeftijd in het Haerlem Jaarboek 1950 schrijft D. Kuiper aan het eind van zijn beschouwing: "Het getuigt van zijn geweldige geestkracht en zijn onverwoestbaar geloof in Gods genade, dat hij deze zware slag nog vijf jaren heeft overleefd" Vrij snel na de bevrijding en dus kort na de zware slag kwam mejuffrouw Nierhoff met haar verzoek. Ondanks al het leed, ging Arie aan het werk. De oorlog was overigens heel anders voor Arie begonnen. B

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 29