Algemeen Handelsblad 22 mei 1950. (Foto: www.delpher.nl) Openbare School hoek Boslaan en Genestetweg; gebouwd in 1903 en gesloopt in 1937 (Foto: Cahier Arie IJzerman) Hoofdonderwijzer en bouwer van scholen Terug naar het werkzame leven van Arie IJzerman. Na de lagere school in Leerdam, doorliep hij de HBS in Rotterdam en Amsterdam. Daarna wilde Arie het leger in, maar dat ging niet door. Hij werd onderwijzer in Amsterdam van 1886 tot 1892 en vervolgens hoofdonderwijzer in Diemen tot 1 oktober 1896. Op die datum ging zijn benoeming in als hoofonderwijzer aan de in 1867 gestichte Openbare School in Bloemendaal. Aanvankelijk in een veel te klein schooltje met twee lokalen op de hoek van de Donkerelaan en het Kerkplein met 45 leerlingen, waarvan 29 uit de gemeente Schoten, het huidige Haarlem-Noord. Arie ging met zijn gezin in het ‘meestershuis’ met kleine tuin aan de Donkerelaan naast Maranatha wonen. Al snel kwam er een geheel nieuw en veel groter gebouw met vier lokalen op de hoek Boslaan en De Genestetweg. De school wordt op 7 januari 1903 feestelijk geopend en groeit snel: in 1908 zijn er zeven klassen en een voorbereidende klas. In 1914 besluit de gemeenteraad van Bloemendaal om het landgoed Hartenlust te verkavelen. Er worden villa’s gebouwd en een MULO in combinatie met een Openbare Lagere School aan de Vijverweg. Arie IJzerman is ook bij dit bouwproject betrokken en wordt hoofd van beide scholen. De Openbare Lagere School wordt in 1935 als Bornwaterschool afgesplitst. In het gebouw blijft een MULO aanwezig, de latere Hartenlust. Tot zijn pensionering in 1931 zal Arie IJzerman 35 jaar verbonden blijven aan het Bloemendaalse onderwijs. Ook is hij in die jaren en na zijn pensionering als secretaris actief in verschillende organisaties in het onderwijs en in de gezondheidszorg. te lopen ondanks de Duitse bezetting. Joy MacArden zou tijdens de oorlog in Londen nog vaker zingen voor de koningin, op Radio Oranje en in Londense concertzalen. Jubileum en nieuw geluk Gestart als onderwijzer in Amsterdam op 1januari 1886 viert Arie IJzerman op 1 januari 1926 in Bloemendaal zijn veertigjarig jubileum in het onderwijs. Over de feestelijke bijeenkomst hangt echter de wolk van de ziekte van de vrouw van Arie. Zij overlijdt op 25 oktober van hetzelfde jaar. Maar al snel is er nieuw geluk in het leven van de 61-jarige Arie IJzerman. Hij trouwt op 18 juli 1928 in Bloemendaal met de twintig jaar jongere Cornelia Alida Schoevaart uit Haarlem. Met dank aan het Noord-Hollands Archief en Frits van der Veldt voor de foto’s. Bronnen: Bibliotheek, beeldbank en krantenviewer Noord-Hollands Archief Genealogie IJzerman www.wiewaswie.nl www. cbgverzamelingen.nl www.delpher.nl Over Pieter en Bram IJzerman https://doetinchemherdenkt.nl/ woii-onderwerpen/46-rademakersbroek Ons Bloemendaal, 28-ste Jaargang, nummer 4, winter 2004 Zijn betekenis Om de betekenis van Arie IJzerman voor het onderwijs in Bloemendaal te schetsen citeren we een klein deel van de uitvoerige voorbeschouwing in het Haarlemsch Dagblad van 9 januari 1926 op de viering van zijn veertig-jarig jubileum enkele dagen later: “Waar zijn de vele honderden meisjes en jongens, nu vrouwen en mannen, die, vroeger naar meester, later naar mijnheer IJzerman, hebben geluisterd, die op zoo’n prettige wijze onderwezen zijn in allerlei nuttige kennis, maar ook opgevoed tot flinke menschen, werkzame, plichtsgetrouwe, eerlijke menschen bovenal? Zij zijn uitgezwermd, de wijde wereld in. Zij bekleeden voorname posities in de maatschappij, in Holland, in Indië. Maar waar zij mogen zijn, zij zullen met dankbaarheid en hoogachting aan hun onderwijzer terugdenken, bovenal omdat de heer IJzerman een kindervriend is, de kinderziel begrijpt, die weet te vatten en vast te houden” Enige en algemene kennisgeving. Heden ging vredig van one heen onze beste man, vader, behuwd, en groet en overgrootvader Arie IJzerman op de leeftijd van 83 jaar. C. A. IJzerman Schoevaart Joy MacArden E. B. IJzerman— van Waveren klein- en achterklein kinderen Bloemendaal. 20 Mei 1950 lepenlaan 26. Verzoeke geen bloemen, geen bezoek, geen toe spraken. De teraardebestelling aal plaats hebben op Woens dag 24 Mei as, te 11.30 uur op da Algemene Be graafplaats te Bloemen daal (Bergweg).

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 30