www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021 31 Arie IJzerman omstreeks 1910 op ongeveer 44-jarige leeftijd. (Foto: Ons Bloemendaal Openbare school voor M.U.L.O, later genoemd de Hartenlustschool. De school werd in 1914 gebouwd naar een ontwerp van de Haarlemse architect C.L.M.RobbersVoor de school rechts onderaan de heer A. IJzerman, hoofd van de school. (Foto: NHA) Fragmenten In zijn cahier beschrijft Arie IJzerman een wandeling door het dorp Bloemendaal aan het einde van de negentiende eeuw en het begin van de vorige eeuw met prachtige foto’s. Enkele fragmenten daaruit kiezen doet geen recht aan het doorlopende verhaal. Vandaar deze keer anders dan tot nu toe in deze serie slechts twee fragmenten: de eerste en laatste alinea van het verhaal van Arie IJzerman. Beide ook zeer de moeite waard. Over het openbaar vervoer van destijds. Over het dorp Bloemendaal dat zo niet meer bestaat. Over feesten die zo niet meer bestaan. Met een verrassend slot met de raadselachtige uitroep “o, Kampen!”. Wie het complete cahier wil lezen, gaat naar https://noord-hollandsarchief.nl/bronnen/bibliotheek en toetst archiefnummer 23623 in. Dat het cahier de moeite van het lezen waard is, blijkt wel uit het feit dat in Ons Bloemendaal, 28-ste Jaargang, nummer 4, winter 2004 een groot deel van de tekst is overgenomen. Fragment 1: de opening van het cahier “In 1896 bezocht ik voor het eerst het dorp, waar ik me zou vestigen. De reis erheen maakte ik per tram-omnibus, een zwaar vehikel met impériale, getrokken door een span zware paarden. De route liep van station Haarlem langs den Kruisweg naar de groote Markt en na een rondje om het bekende standbeeld van “Loutje” over de Zijlweg naar Overveen, een schitterende weg, aan beide zijden omzoomd door prachtige hyacinten- en tulpenvelden. Van het oude dorpje Overveen voerde de weg Noord-Oostwaarts langs een vrij smallen, hier en daar glooienden weg naar Bloemendaal. Aan den hoogen kant lagen fraaie buitenplaatsen, aan den oostelijken, lagen kant uitgestrekte bleekerijen. Even voorbij de Dompvloedslaan of “Schans” begon het eigenlijke Bloemendaal. Het kleine dorp was de woonplaats van eenvoudige menschen, die ’s zomers hun woningen verhuurden aan vele Amsterdammers, die in hun “optrekjes” rust kwamen zoeken in de vrije natuur. Verder woonden er de gewone ambachtslieden en neringdoenden, die hun bedrijf uitoefenden ten gerieve van de bewoners van de groote buitenplaatsen “Hartenlust”en “Wildhoef”, die in alle opzichten het dorpje beheerschten.” Fragment 2: het slot van het cahier “Behalve van genoemd bloemencorso willen we ten slotte het groote feest herdenken, gehouden ter gelegenheid van de troonsbestijging van onze Koningin Wilhelmina in 1898. Groote sommen waren door de gemeentenaren bijeengebracht. Op het weiland van Duin en Daal verzamelde zich de geheele Bloemendaalsche jeugd eensgezind!; de kleine Vogelenzangers werden met boerenwagens aangevoerd. Een geheelen dag was er volop tractatie en feest. De Haarlemsche muziek van Kriens (de latere H.O.V.) zorgde voor de vroolijkheid, de gebroeders Martin te Haarlem leidden allerlei afwisselende spelen en ’s avonds genoot ieder van de romantische verlichting door “vetpotjes” langs de zig-zag oploopende paden tusschen het lage kreupelhout. Na het goed geslaagde traditionele vuurwerk kwam de clou: het met verlangen verbeide concert in de mooie muziektent. Heel Bloemendaal en een aanzienlijk deel van Haarlem’s bevolking was samengestroomd. Helaas, de uitvoering kon niet doorgaan; men had in de muziektent vergeten verlichting aan te brengen. o, Kampen! Zoo eindigde dus de vroolijkheid als de bekende nachtkaars. w.g A. IJzerman Bloemendaal, Januari 1947 Iepenlaan 26” pl^**** Mi i

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 31