www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021 33 Richard Roland Holst Het oude Raadhuis aan de Korte Zijlweg 2 Overveen ichard (‘Rik’ voor intimi) Roland Holst was een veelzijdig kunstenaar: schilder, tekenaar, boekbandontwerper en ontwerper van glas-in-lood ramen. Hij maakte ramen voor veel openbare gebouwen, zoals het postkantoor van Haarlem. In 1923 kreeg Rik de bijzonder eervolle en belangrijke opdracht voor twee grote ramen voor de Domkerk in Utrecht, die hij misschien mede te danken had aan het feit dat de voorzitter van het initiatiefcomité Ds. Pieter Veen (grootvader van voormalig directeur van De Nieuwe Kerk en de Hermitage Amsterdam Ernst W. Veen) een goede vriend van hem was. Zomermaanden op de Buissche Heide Aan het eerste raam met afbeeldingen van de vier evangelisten uit het Nieuwe Testament werkte hij vanaf 1923 in de zomermaanden veel op landgoed de Buissche Heide bij Zundert dat eigendom was van de familie van zijn vrouw en waar hij door architecte Margaret Kropholler voor zichzelf een atelier had laten bouwen. De glazenier Willem Bogtman uit Haarlem die de glasstukken brandde, onderhield nauw contact met hem. Sinds 1918 was Rik verbonden aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam, eerst als buitengewoon hoogleraar, later als directeur en het is aannemelijk dat hij daar ook een atelierruimte had, waar hij in de wintermaanden terecht kon. In 1926 was het Evangelistenraam gereed. Parkeerplaats van Loetje Pas in 1934 kon hij beginnen aan het tweede raam met afbeeldingen van vier profeten uit het Oude Testament. Zijn situatie veranderde in dat jaar. Hij kon nog wel terecht op de Buissche Heide, maar had ontslag genomen op de Rijksacademie, zodat hij daar geen werkruimte meer had. Het oude Bloemendaalse raadhuis bood uitkomst. Het gebouw aan de Korte Zijlweg 2 te Overveen, op de plaats waar nu het parkeerterrein van Loetje is, was in 1846 gebouwd door Jan David Zocher jr. Het was bescheiden van afmeting. Beneden, een hal, bodekamer en een bewaarplaats voor de brandspuit. Boven de kamer van de burgemeester en de raadzaal. In 1933 verhuisde het gemeentebestuur naar Villa de Nagtegaal aan de Bloemendaalseweg 247. Het oude raadhuis zou vier jaar later worden afgebroken. In de tussentijd kon Roland Holst er gebruik van maken. In januari 1934 stelden B&W aan de gemeenteraad voor de voormalige raadzaal gedurende een jaar aan Prof. R. N. Roland Holst te verhuren voor 25 gulden per maand en tweehonderd gulden per jaar ten behoeve van licht, schoonmaak- en stookkosten. Het Bloemendaalsch Weekblad wenste Roland Holst ‘een lang en ongestoord verblijf en vruchtdragende inspiratie’ toe. Gedeputeerde Staten, die er kennelijk ook iets over te zeggen hadden, aarzelden in maart nog of ze de beslissing van Bloemendaal wel konden onderschrijven, wat kennelijk toch gebeurd is. Ik kon niet achterhalen of de huur in 1935 werd verlengd. Het ligt voor de hand, want pas in 1936 had Rik het Profetenraam voltooid. R

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 33