OproepReactieMededelingen www.onsbloemendaal.nl 40 nr. 1 voorjaar 2021 Ingezonden reacties op het artikel ‘Martinus Kokkelkoren' door Teun Schermerhorn (Ons Bloemendaal nr. 4 winter 2020) Roel Dekker: Vandaag ontving ik ‘Ons Bloemendaal’ Ik viel bijkans van mijn stoel toen ik het artikel van Martinus Kokkelkoren las. Nog geen twee weken geleden verzocht ik het Noord Hollands Archief wat speurwerk te verrichten naar mijn grootvader Jac. Dekker architect, wonende aan de Bloemendaalseweg 283 te Overveen. Dit is het buurhuis van deze Martinus Kokkelkoren. Ik bezit nog kopieën van de aankoop van deze twee percelen. Postbode Kokkelkoren en zijn collega H. van den Berg lieten daar deze twee huizen onder één kap bouwen in 1896. Dit was ook mijn ouderlijk huis van 1962 tot 1990. Reactie Teun Schermerhoorn op Roel Dekker: Zelf woon ik toevallig tegenover de woning Bloemendaalseweg 283 aan de andere kant van het spoor aan de Ernst Casimirlaan. Vanuit onze tuin kijken we zo op jouw ouderlijk huis in de tweede helft van de vorige eeuw, zo begrijp ik. Ik heb ook (email-) contact met de huidige bewoners van no 283 en no 285 en zal jouw reactie ook aan hen doorsturen. De huidige bewoner van no 283 vertelde mij onlangs dat hij in het bezit is van een boekwerk of schrift waarin vermeld staat aan welke vakantiegangers het huis begin van de vorige eeuw werd verhuurd. Dat zal dan door brievenbesteller H. van den Berg geweest zijn. Mocht het nog eens tot een artikel over deze 2 onder 1 kap komen dan is dat ook weer aardige informatie. Dat Kokkelkoren en Van den Berg een huis(je) konden laten zetten, zegt mogelijk iets over de sociale status van brievenbestellers eind 19e eeuw. Of had Van den Berg net zo veel bijbanen als Kokkelkoren? Ongetwijfeld hadden ze allebei goede connecties. Ten slotte ben ik wel benieuwd of het Noord-Hollands Archief (NHA) voor jou speurwerk gaat verrichten. Dat opent dan namelijk bijzondere perspectieven voor onderzoekers zoals ik ;-) Ik weet niet beter dan dat archieven de onderzoeker het werk graag zelf laten doen. Dat is via Internet en met name via de krantenviewer van het NHA en via www.delpher.nl alsmede via de bekende genealogische sites (vermeld bij mijn artikel over Kokkelkoren) ook heel goed mogelijk via Internet zonder de deur uit te hoeven. Maar wellicht heb je aan het NHA iets specifieks gevraagd. Ik deed ook (vluchtig) wat onderzoek naar jouw grootvader Jac Dekker Jzn, de architect, en kwam al leuke dingen tegen. Is hij de zoon van Jac Dekker, de koetsier van landgoed Nagtegaal in Overveen, het latere gemeentehuis? Wim de Bruijn: Ik heb een abonnement op “ons Bloemendaal” en had ook het artikel gelezen van Teun Schermerhorn, ik zelf woon nu op Bloemendaalseweg 283 waar Roel Dekker heeft gewoond, ik vond het een leuk artikel en ik vind het ook leuk dat ons huisjes nu een keer de aandacht kreeg. Ik had het huisje gekocht van Wout Dekker de broer van Roel, toentertijd had ik bij de overdracht een gastenboekje gekregen, van het verhuren van hun huisje aan mensen die op vakantie gingen in Overveen het gasten boek is vanaf 1900.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 40