Reacties zoekplaatje 15 Frits van der Veldt www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021 41 Trapopgang naar de opkamer Boerderij de Oase gezien vanuit het noordwesten met links de nader beschreven kopgevel Het met pannen gedekte zadeldak is bij de kopgevel voorzien van een decoratieve windveer met in de nok een zogeheten gevelmakelaar. Op de bovenverdieping bevinden zich twee identieke vier-ruits draaivensters. Tussen deze beide vensters in wijkt het metselwerk iets naar binnen in de vorm van een verticaal georiënteerd rechthoekig vlak. Het heeft er alle schijn van dat daar aanvankelijk een hooiluik heeft gezeten, dat is verwijderd nadat de hooizolder kennelijk buiten gebruik was geraakt. Het is niet onaannemelijk om te veronderstellen dat vervolgens de gapende opening in de gevel - gelijktijdig met het aanbrengen van de twee voornoemde draaivensters - is dichtgemetseld om zodoende extra woonruimte te realiseren. Voorts bevinden zich op de begane grond twee symmetrische geplaatste zes-ruits schuifvensters. De onderkant van de buitengevel is voorzien van een circa zestig cm hoge gevelplint. De hoogte van de borstwering van de twee laatstgenoemde vensters wordt geschat op zo’n tachtig cm, hetgeen dus aanzienlijk afwijkt van de maatvoering die geldt voor de boerderij De Oase. het voornoemde pannenkoekenrestaurant, beaamde hij dat ook hij de boerderij op het zoekplaatje geenszins als de (woon)boerderij De Oase herkent. Enkele andere onderzochte suggesties leidden evenmin tot een eensluidend resultaat. Niettemin hopen we de onbekende boerderij alsnog met uw hulp te kunnen traceren. Daarom volgen hieronder enkele aanvullende aanwijzingen die mogelijk behulpzaam zijn bij het definitief ophelderen van dit vraagstuk. klampdeur links van de trap verschaft toegang tot deze kelder. Een stenen trap van fraaie IJsselsteentjes voert naar de grote kelderruimte met een vloer bestaande uit ongeglazuurde rode plavuizen. Leuk detail vormt de ouderwetse koperen deurbel die zich rechtsboven de trapopgang bevindt. Tijdens een telefonisch Het kon natuurlijk niet uitblijven of eens zouden we het antwoord op een zoekplaatje schuldig moeten blijven. U voelt de bui waarschijnlijk al hangen. Inderdaad, ondanks enkele reacties op het vorige zoekplaatje hebben we tot dusverre de locatie van de afgebeelde boerderij helaas niet weten te achterhalen. Aanvankelijk ging de gedachte uit naar de boerderij De Oase, gelegen onderhoud met Gert Kol, tot voor kort de uitbater van aan de 1e Leyweg 9a te Vogelenzang. Het voorste deel van deze boerderij fungeerde vanaf 1947 als theehuis en is sinds 1983 vooral bekend als het gelijknamige pannenkoekenrestaurant De Oase, nabij de ingang van de Amsterdamse Waterleidingduinen (AWD). Een bezoek aan deze (woon)boerderij leerde al snel dat er sprake was van diverse verschillen in vergelijking met de afbeelding uit de vorige rubriek. Mariel van Oostendorp, de gastvrije bewoonster van het achterste deel van dit rustiek gelegen pand, twijfelde dan ook sterk aan de veronderstelling dat op het zoekplaatje van de laatste keer de voornoemde boerderij staat weergegeven. Zo blijkt dat de kopgevel van de door haar al jarenlang bewoonde boerderij zichtbaar afwijkt van de getoonde afbeelding uit de vorige aflevering. In tegenstelling tot de boerderij op de oude foto is de gevel rondom voorzien van blokbepleistering. Deze pleisterlaag kan weliswaar na het fotomoment van de gepubliceerde opname zijn aangebracht, maar daar blijft het niet bij. Zo toont de indeling van de beide kopgevels aantoonbare verschillen. Bij de boerderij De Oase ontbreekt links op de begane grond het venster en is bovendien de borstwering van het venster aan de rechterzijde aanzienlijk hoger (tot zo’n 120 cm boven het omringende maaiveld) dan de beide vensters van de benedenverdieping op het zoekplaatje. De oorzaak van deze afwijkende gevelindeling is de aanwezigheid van een opkamer aldaar. Deze opkamer is vanuit de hal via een korte trap bereikbaar. Het hoogteverschil tussen de geheel onderkelderde opkamer en de begane grond bedraagt ruim negentig cm. De mintgroene

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 41