Van de redactie Een schutterij zoals Speenhoff die bezong, met optochten en vaandels, heeft Bloemendaal niet gekend. Wel was er vóór de oorlog de weerbaarheidsvereniging 'Bloemendaal-Commando', en daarna de 'Schietclub Bloemendaal', een 'gewapende vriendschap’ van dertien heren van aanzien, die zich in de schietkunst bekwaamden in de nog steeds bestaande schietgang onder het politiebureau in Overveen (thans Albert Heijn). Daarna verdiepten ze zich in de ballistische theorie bij Hotel Roozendaal, en daar lieten ze zich door kunstschilder Eppo Doeve vereeuwigen in de trant van een zeventiende-eeuws schutterstuk. Peter Voerman, zoon van een van de aldus onsterfelijke schutters, maakt ons deelgenoot van hun nooit beschreven wederwaardigheden. Jonkheer Willem ('Bim') Mock zou goed gepast hebben in dit curieuze gezelschap. Hij was van stand, en schieten kon hij als de beste. Maar Richard Roland Holst, de kunstenaar die in het voormalige raadhuisje in Overveen zijn glas-in-loodramen voor de Utrechtse Dom ontwierp, zou vast niet door de ballotage gekomen zijn, al was het maar wegens zijn huwelijk met een communistische dichteres. Dat gold waarschijnlijk ook voor Arie IJzerman, een man van een geheel ander, maar beslist niet geringer kaliber. Hij was hoofdonderwijzer en later hoofd van de school voor MULO die nu de Hartenlust heet, en leverde een bijdrage aan de reeks 'blauwe cahiers’ van Marie Nierhoff. Schutters of niet, het waren wel allemaal witte mannen. Dit is, zonder opzet, geen inclusief nummer geworden. Wel komt mevrouw Johanna Schouwenburg nog even ten tonele, maar alleen omdat ze een biljarthuisje liet bouwen bij haar huis Duin-Ouwe ten gerieve van de heer des huizes en hun zoon. Maar gelukkig kunnen we u berichten, dat ons bestuur versterkt is door de toetreding van een vrouw van formaat, Annemieke Schep, die velen onzer zich herinneren als wethouder. Helaas kunt u niet met haar kennismaken op onze jaarvergadering, want die is weer uitgesteld; onnodig te zeggen om welke reden. Wel vindt u het jaarverslag in dit dikke nummer, waaraan u hopelijk plezier zult beleven, ondanks het exclusieve karakter. De redactie: Paulanha van den Berg - Diamant, Annette Koster, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde 4 Vilk www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 4