www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2021 9 Bim Mock (1913) Bevoorrecht Oom Jo Mock (1862-1929) ontfermt zich als plaatsvervangende vader over zijn neefje Bim. Oom Jo en zijn vrouw Caro van Limburg Stirum wonen op hun kleine buitenplaats Valckenhoef, Roos en Beeklaan 37 in Santpoort-Noord. Jo kan het zich permitteren een auto aan te schaffen en met regelmaat in zijn Ford op de Bloemendaalse dreven te verschijnen, een uitzonderlijk schouwspel in die dagen. De familietraditie van tuinieren en kweken van rozen brengt hij over op Bim, net als zijn sportieve en militaire interesses. Hij gaat mee op jacht, leert paardrijden, hockeyen en golfen. Zodoende integreert hij, veel meer dan Hermine, in de bevoorrechte kringen in en rond Bloemendaal. Daarbij is hij minder sociaal kritisch dan zijn zuster en gaat hij meer mee in de toen gangbare gewoonten van dat milieu. Hij ontwikkelt er zijn vriendschappen: met Dop Jurjans, niet van adel maar wel heel rijk en wonend op de Bloemendaalse buitenplaats Caprera, met Piet en Willy Quarles van Ufford wonend in het duingebied bij Zandvoort, met Bob Dorhout Mees van Leyduin in Vogelenzang, met Adrien de Muralt en zijn achterneef Jan van Spengler. Dop Jurjans (1905-1973) zal een levenslange boezemvriend blijven: Bim kort van stuk en Dop heel lang. Mijn grootvader Piet van der Werff, rentmeester van Caprera, vergelijkt hen bij gelegenheid met Anthony Fokker en diens lange boezemvriend Frits Cremer van Duin en Kruidberg die hij ook samen heeft meegemaakt. Eenden boven Duin en Daal Bim ging in Turkije al mee op jacht met zijn vader. Zo gauw hij een geweer kon vasthouden, mocht hij schieten. Eenmaal in Bloemendaal schiet hij eenden boven de vijver van Duin en Daal. Van zijn moeder moet hij die eenden, met excuses, bij de burgemeester thuis gaan inleveren. Bij de koninklijke jachtvereniging Nimrod in Haarlem leert Bim kleiduiven schieten en op Caprera ontvangt oals beschreven in het artikel over Hermine, groeiden Bim en zijn zuster op in de heuvels boven de Turkse havenstad Smyrna, nu Izmir. Op 16 november 1912, Bim is zeven jaar oud, slaat het noodlot, of preciezer gezegd slaat een bende rovers toe. In een gevecht met vader Tip Mock raken zij hem dodelijk in het hart. Tips broer Jo Mock uit Santpoort brengt Bim, Hermine en hun moeder Esther van Lennep naar Nederland waar zij gaan wonen in Bloemendaal Dop Jurjans zijn jagersvrienden Bim Mock, Adrien de Muralt en Bob Dorhout Mees. Hier organiseert rentmeester Van der Werff jachtpartijen; zelf een excellent jager, steekt hij zijn bewondering voor het scherpe schot van Bim niet onder stoelen of banken. Een groter compliment kan hij niet maken. Tegelijk staat hij erop dat drinkgelag alleen na afloop van de jacht plaatsvindt. Hippische en militaire tradities Bim en zijn zuster Hermine leren paardrijden op oom Jo’s stoeterij Cecilia Helena Hoeve in de Haarlemmermeerpolder. Jo fokt daar paarden voor draverijen en rennen. Zijn pachter Dirk de Vlieger en diens broer Jan behoren tot een familie van vermaarde pikeurs en fokkers van respectievelijk bonte paarden (voor werk op het land) en drafpaarden. De hoeve is vernoemd naar Cecilia Helena Mock (1866-1900), een zuster van Tip Mock en een tante van Hermine en Bim. Als kind legde zij in 1878 de eerste steen nadat een eerdere boerderij was afgebrand. De vader van Cecilia en Tip, Willem Anne Lodewijk Z

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 9