www.onsbloemendaal.nl 10 nr. 2 zomer 2021 Esther Jansen met 'De Mona Lisa van Bloemendaal' Schilderij (padvinder en kabouter) Lief en leed "Simon en Derkje kwamen in 1921 terug in Nederland, na in Londen te hebben gewoond. Ze waren net getrouwd en Derkje was in London zwanger geraakt en voelde zich regelmatig onwel. Zij had heimwee en beiden verlangden naar een behaaglijk, huiselijk gezinsleven”, vertelt Esther. Via vrienden die al in Bloemendaal woonden, kwamen zij in 1925 hier terecht. Ze kregen drie kinderen: Corry (1921-1945), Hanne (1926-2013, de oma van Esther) en Kees (1931- 2008). Toen kwamen oorlog en bezettingstijd. In 1944 zijn Corry, de oudste dochter, samen met haar echtgenoot Cees Meyer en hun dochtertje Dickje uit Amsterdam gevlucht en bij haar ouders in Bloemendaal ingetrokken. Enkele weken voor de bevrijding slaat het noodlot toe. (zie Ons Bloemendaal nr 2, zomer 2016, het artikel 'Alleen in een boze wereld’ van Lisa van de Bunt en pagina 23-24 van dit blad). Per vergissing bombarderen de geallieerden de Duinwijckweg. Corry, vijf maanden zwanger van haar tweede kind, overlijdt aan haar verwondingen evenals de baby. Simon was, op het moment van de aanval, op nauwelijks honderd meter afstand, de boerderij van Huis te Bloemendaal aan het schilderen. De moeder van Esther is naar de omgekomen Corry vernoemd. De tragiek van deze plek, deze genius loci, zou een reden te meer zijn om op deze plaats ooit een memoriaal voor een gedenkwaardige Bloemendaalse kunstenaar op te richten. Schilderij padvinder en kabouter Dat zou ook onderdak kunnen bieden aan de meest recente aanwinst van de Stichting Simon de Heer: bovenstaand intrigerend dubbelportret van een padvinder (of verkenner, er waren in de verzuilde beweging verschillende termen in omloop) en een 'kabouter' (de vrouwelijke variant). De jongen en het meisje waren waarschijnlijk in of om Bloemendaal woonachtig. Wij doen bij deze, namens Esther, een oproep aan onze lezers. Wie herkent deze twee kinderen? Reactie te sturen naar: esthersimonejansen@ gmail.com Stichting Simon de Heer Wordt u nu donateur van de Stichting dan ontvangt u een set met ansichtkaarten van Simon de Heer 'Schilderachtig Bloemendaal' cadeau. Na uw aanmelding kunt u deze ophalen bij Papyrium te Bloemendaal. Deze actie is geldig tot en met 31 juli 2021. U kunt zich aanmelden via www.simondeheer.nl of een aanmeldingsformulier ophalen bij Papyrium. Kunstroute In 2022 zullen de Gemeente Bloemendaal en de Stichting Simon de Heer een Kunstroute door Bloemendaal organiseren. Reproducties van schilderijen van Simon de Heer zullen op grote borden herkenbaar langs deze wandel- en fietsroute te zien en te bezoeken zijn.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 10