Maria Gehrels heeft een geweldige historische bron afgeleverd ij haar zoektocht naar auteurs van de ‘Blauwe cahiers’ betrok mejuffrouw Marie Nierhoff ook vrouwen, die volgens haar een verhaal over het verleden hadden te vertellen. Hoeveel vrouwen er door Marie benaderd zijn weten we niet. En dus ook niet hoeveel er voor de eer bedankt hebben. We weten alleen dat drie vrouwen bereid zijn geweest om hun herinneringen aan het papier toe te vertrouwen. Is het toevallig dat zowel mejuffrouw Anna Rijnierse, die we in het eerste deel van deze serie hebben gezien, als mejuffrouw Maria Gehrels, die in dit verhaal optreedt, hun verhaal beginnen met te melden dat ze “na lang geaarzeld te hebben” (Rijnierse) en “na veel aarzelen” (Gehrels) aan de slag zijn gegaan? Met het opschrijven van herinneringen - al was het van meer dan vijftig jaar geleden - stak je tegenover alle dorpsgenoten toch je nek uit. Dat deden in die tijd nog niet veel vrouwen. Het zal dan ook niet toevallig zijn dat twee van de vrouwelijke auteurs hun hele leven ongetrouwd zijn gebleven en een zelfstandig bestaan hebben geleid. De getrouwde vrouw was in ons land tot 1 januari 1957 handelingsonbekwaam en zorgde - generaliserend - voor haar man en de kinderen. In ieder geval bleef ze maatschappelijk meestal wat op de achtergrond. de verhoudingen op zo’n bedrijf waren met seizoenarbeiders uit Brabant, hoe de schone was door het land bij de klanten werd bezorgd met paard en wagen, waarbij de vuile was weer naar Overveen werd meegenomen, hoe het gezinsleven was in die tijd in een dorp als Overveen (bij het ontbreken van een rijk sociaal leven) en met name hoe jonge kinderen in 1884 in Overveen leefden en zich vermaakten. Omdat zij dit laatste heeft meegemaakt als jong meisje geboren in 1875 vraagt zij haar jongere broer Johannes Christiaan om iets te schrijven over het leven in die tijd in Overveen van een opgroeiende jongen. Hij levert vier bladzijden af voor het cahier met in totaal 27 dichtbeschreven bladzijden en verschijnt direct op het titelblad alsof het gehele cahier door twee auteurs is geschreven. Weer doet Maria hier zichzelf te kort. Het zal haar wellicht een veilig gevoel hebben gegeven. De eerste twee generaties Gehrels in Overveen Aan het begin van haar cahier meldt Maria Gehrels dat haar overgrootvader Oltman Gehrels zich in 1813 vestigde ‘als bleker te Overveen’ en eigenaar werd van een blekerij, die zou dateren uit het jaar 1584, ‘met weilanden vóór, opzij en achter het huis gelegen, die zich uitstrekten tot de Delft bij Haarlem.’ De blekerij omvatte vrijwel het gehele gebied van de eind jaren dertig van de vorige eeuw aangelegde Overveense wijk ten noorden van de in 1910 aangelegde Julianalaan. Het ontwerp voor die nieuwe wijk werd dan ook na aankoop van het bedrijf in 1932 door de gemeente Bloemendaal het ‘plan-Gehrels’ genoemd. Oltman Gehrels, geboren op 2 september 1759 in Westerscheps, niet ver over de Duitse grens bij Groningen in Oost-Friesland kwam via Amsterdam naar Overveen en werd op zijn 54ste bleker. De eerste generatie Gehrels in Overveen. Het zal niet zijn oorspronkelijke plan geweest zijn. Op jonge leeftijd overleed in Amsterdam zijn vrouw en de moeder van hun vier jonge kinderen. Oltman hertrouwde met de weduwe van Cornelis Malefijt, die eigenaar was van de blekerij. Zo kwam Oltman in Overveen terecht en werd hij bleker. Hij overleed op 26 januari 1829, 69 Maria Gehrels doet zichzelf te kort Om aan te geven welke drempel zij over moest om ‘ja’ te zeggen tegen mejuffrouw Nierhoff meldt mejuffrouw Maria Gehrels aan het begin van haar cahier niet alleen dat zij veel geaarzeld heeft maar ook dat zij zich bewust is “van haar weinige talenten als schrijfster.” Zij excuseert zich bij voorbaat voor haar “tekort in deze". Ten onrechte. Zij heeft in haar cahier van januari 1949 in de ik-vorm met als titel JEUGDHERINNERINGEN ANNO 1884 op de gezegende leeftijd van 73 jaar met vlotte pen een aardig, informatief en interessant verhaal opgeschreven met verschillende foto’s. Daarmee heeft Maria Gehrels een geweldige historische bron afgeleverd waarin we kunnen lezen (en zien) hoe een blekerij werkte, hoe -na de opheffing van de blekerij - de wasserij functioneerde, hoe Leden van de familie Gehrels hiernaast op de foto: op de voorgrond links moeder Alida Cornelia Gehrels-Vervooren, de weduwe J.C. Gehrels, eigenaar van het bedrijf (55 jaar oud), rechts van haar aan de voorste kleine vouwtafel dochter mejuffrouw Johanna Frederica (26), helemaal rechts aan de mangelrol dochter mejuffrouw Alida Cornelia (20) en aan de mangel zoon Johannes Christiaan (24), midden achter zoon Willem George Frederik (32) en links van hem achterin aan de eerste strijktafel dochter mejuffrouw Maria Gehrels (30). De overige onbekende aanwezigen zullen personeelsleden zijn. (NHA B

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 17