www.onsbloemendaal.nl 18 nr. 2 zomer 2021 Johannes Christiaan Gehrels (tweede generatie; 1806-1869) Bron: Nederlands Openluchtmuseum Arnhem De blekerij en na 1845 was- en strijkinrichting vanuit het noorden gezien: v.l.n.r. woonhuis en wasserij; wagenschuur en twee enorme gebouwen met droogkamers. Foto ongedateerd. (NHA) Het zogeheten “Laantje van Gehrels", een eigen weg van het Binnenpad naar het bedrijf. De foto is van 1936 vlak voor de sloop van de gebouwen. De bollenvelden rechts liggen er verwilderd bij.(NHA) jaar oud, vijftien jaar na zijn komst naar Overveen. Zijn oudste zoon Johannes Christiaan, op 4 oktober 1806 Nederlands-hervormd gedoopt in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, nam de blekerij over als de tweede generatie Gehrels in Overveen en stopte in 1845 als een van de laatste blekerijen in de regio met het bleken van grote lappen linnen uit Engeland en Twente op het grasland rond het bedrijf. Ook kwam er een einde aan de garenblekerij. Het bedrijf werd een ‘was- en strijkinrichting’ voor grote klanten zoals ziekenhuizen. Het grasland rond de gebouwen werd hierna gebruikt als bollengrond. De derde generatie Gehrels in Overveen Als Johannes Christiaan Gehrels op 63-jarige leeftijd overlijdt gaat de zaak over naar zijn zoon en naamgenoot Johannes Christiaan, in Overveen geboren op 9 juli 1842. Hij trouwt een jaar na het overlijden van zijn vader op 27-jarige leeftijd met de twintigjarige Alida Cornelia Vervooren uit Haarlem. De in die tijd nog steeds ernstige kindersterfte treft het echtpaar op vreselijke wijze: de in 1871 geboren eerste zoon, Johannes Christiaan, overlijdt nog hetzelfde jaar en dit gebeurt ook met de in 1872 geboren tweede zoon met dezelfde naam. In 1884 overlijden door ziekte een dag na elkaar een zoon van ruim een jaar (Jacobus) en een dochter van zeven jaar (Alida Cornelia). Uiteindelijk zit er veertien jaar tussen hun eerste en hun laatste kind en het gezin bestaat uit zes kinderen: de tweeling Willem George Frederik en Geertruida Maria (6-8 1873), Maria, de hoofdpersoon in dit verhaal (27-5 1875), Johanna Frederica (26-10-1878), Johannes Christiaan, de auteur van vier bladzijden in het cahier (29-4-1881) en Alida Cornelia (23-6-1885). Vader Johannes Christiaan zal niet lang van zijn kinderen kunnen genieten. Hij overlijdt op 12 maart 1893 op de jonge leeftijd van vijftig jaar. De oudste tweeling is dan negentien jaar en de jongste dochter pas zeven jaar. De weduwe J.C. Gehrels, op dat moment 44 jaar, wordt de nieuwe eigenaar van het bedrijf. Is de getrouwde vrouw in ons land, zoals we al zagen, in deze tijd en tot 1957 handelingsonbekwaam, na het overlijden van de echtgenoot treedt deze bekwaamheid onmiddellijk weer in en veel bedrijven in Nederland staan in de 19e en de eerste helft van de 20ste eeuw in Nederland dan ook op naam van een weduwe. Bekendste voorbeeld: de Weduwe Van Nelle. In de eerste helft van de vorige eeuw staan in de Adresboeken van Bloemendaal op het adres Binnenpad 1 in Overveen steeds drie leden van de familie Gehrels vermeld: de weduwe Gehrels als ‘kleerbleekster’ haar zoon Willem George Frederik als ‘kleerbleeker’ en haar zoon Johannes Christiaan

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 18