□7 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2021 19 Het familiebedrijf Gehrels De foto aan het begin van dit artikel laat het familiebedrijf in actie zien in 1905 in de strijk en vouwzaal. Naast de weduwe zijn - op de al uitgevlogen Geertruida Maria na - alle kinderen aanwezig. De tweeling is inmiddels 32 en de jongste dochter twintig jaar. Opmerkelijk is dat slechts twee van de zes kinderen in het huwelijk zullen treden en voor nageslacht zullen zorgen: de oudste dochter, helft van de tweeling, Geertruida Maria, in 1897 getrouwd met de Haarlemse bloembollenkweker Pieter Willem Voet (dit echtpaar verliest ook eind 19e-eeuw de eerste drie kinderen door kindersterfte), en de jongste dochter Alida Cornelia in 1914 in het huwelijk getreden met onderwijzer Teunis Messchaert uit Nibbixwoud. Blijven de andere vier kinderen als vrijgezel in het ouderlijk huis wonen, om moeder trouw te blijven het bedrijf draaiende te houden? Of heeft het verdriet van hun ouders (en van hun oudste zuster) over de kindersterfte ook een rol gespeeld bij hun - in dat geval - keuze voor een vrijgezellenbestaan? Of kwam de ware liefde bij geen van vieren langs? Wij zullen het nooit weten. Na het overlijden van moeder op 82-jarige leeftijd, wordt Willem George Frederik formeel eigenaar van het bedrijf, waarvan hij de grond en de opstallen enkele maanden later aan de gemeente Bloemendaal verkoopt. Nog een jaar of vijf huurt de familie de gebouwen om de wasserij voort te zetten. In maart 1937 besluit de gemeenteraad van Bloemendaal de opstallen van de blekerij van Gehrels af te breken en deels over te laten brengen naar het Openluchtmuseum in Arnhem. Het leven van mejuffrouw Maria Gehrels Afgaande op haar herinneringen in het cahier heeft Maria Gehrels een gelukkige jeugd en een mooi leven gehad. Ze schrijft er in ieder geval enthousiast over. In de vele archieven die tegenwoordig via internet te raadplegen zijn, waaronder miljoenen krantenpagina's, komt Maria Gehrels niet voor anders dan bij haar geboorte en haar overlijden. We moeten er dus vanuit gaan dat zij het grootste deel van haar leven heeft doorgebracht op het adres Binnenpad 1 te Overveen, waar ze geboren is in 1875 en vertrokken is eind jaren dertig van de vorige eeuw. In het bedrijf met vader, daarna met moeder en daarna met twee broers en een zus. als 'bloemkweeker' Met zijn hyacinten wint hij regelmatig prijzen. In 1961 komt hij als laatste lid van de familie Gehrels in Overveen te overlijden en laat hij onder meer schilderijen, documenten en zijn prijzen aan de gemeente Bloemendaal na. Johannes Christiaan Gehrels (derde generatie;1842-1893) Schilderij van Pieter Adrianus (Piet) Schipperus (1840 1929), getrouwd met de tante van Maria Gehrels, Johanna Maria Gehrels (1834-1909), in eigendom van de gemeente Bloemendaal. De was- en strijkinrichting van Gehrels met bollenvelden in de plaats van bleekvelden, gezien vanaf het Binnenpad. (NHA) Het officiële onderschrift van deze foto luidt: “1935 Mejuffrouw Gehrels op weg naar de wasserij”. Het kan mejuffrouw Maria Gehrels voor het woonhuis zijn, maar het kan ook haar zuster mejuffrouw Johanna Frederica Gehrels zijn (NHA)

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 19