www.onsbloemendaal.nl 22 nr. 2 zomer 2021 Potloodtekening van Piet Schipperus in eigendom van gemeente Bloemendaal. Bijschrift bij deze tekening als voorplaat van Ons Bloemendaal van 1 oktober 1996: “De blekerij en wasserij van de familie Gehrels te Overveen circa 1864. Links het oude, 18de eeuwse gedeelte met het koepeltje, rechts het drooghuis uit 1847. De wasserij werd in 1937 afgebroken en opgebouwd in het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem. Sinds 1992 schuimt daar weer het zeepsop in de kuipen.” Fragment 7 "Overveen telde veel goede zangers, wat tot gevolg had dat het Overveens Mannenkoor werd opgericht, onder leiding van de dirigent de Heer W. Wiegant, organist en koorleider der R.K. kerk. De uitvoeringen werden in de dorpsschool gegeven, waarbij natuurlijk alle dorpsgenoten present waren. Wanneer dan aan het eind ons Overveens Volkslied weerklonk, getoonzet door W. Wiegant en naar ik meen, gedicht door de bovenmeester Van der Stok, met het laatste couplet de uitvoering besluitend, uit met de knechts - natuurlijk was er verschil van stand, patroon bleef patroon -, maar toch juist door dat met elkander werken, kreeg je een ander inzicht in het leven van je medearbeiders en hun gezinnen. Kwam bv een jongen van school, dan werd hij bij dezelfde patroon loopjongen en trouwde je dienstbode, dan had die altijd wel een zusje, nichtje of buurmeisje als remplacante, dus bleef je in de familie. Dat alles was wel heel gemoedelijk, het hele dorp leefde met elkaars lief en leed mede en wij werden daarin al vroeg groot gebracht.” Fragment 6 "In Overveen was alleen de gemeente- of dorpsschool, waar alle jongens tot 12 jaar lager onderwijs genoten, voor hoger onderwijs gingen zij later naar Haarlem of moesten door privaatlessen hun kennis verrijken. Naast het oude Raadhuis bij de tol was de particuliere jongedamesschool van de dames Loomeyer gevestigd, die door de burgerdochters werd bezocht. Overveen was overwegend Rooms-katholiek, Bloemendaal daarentegen Ned. Hervormd en omdat wij kerkelijk tot Bloemendaal behoorden, doch in Overveen op school gingen, hadden wij het voorrecht in beide dorpen onze vrienden en kennissen te hebben.” Wel hem, die in 's-levens lengkt Vroolijk aan zijn jeugd gedenckt. Poot volle borst gezongen werd: Nijv're mannen, werkt met eere, Schrander 't hoofd, met jeugdig vuur, Om uw roem steeds te vermeeren, Kunst vergezelle steeds natuur! Dan zal 't schoone hier beklijven, Dan zal - dat wenschen wij - Overveen het schoonste blijven In de Ken'mer dorpenrij. waren naar het applaus te oordelen, alle Overveners het met die wens volkomen eens. Jammer was het dat het koor maar 1 of 2 jaar heeft bestaan, maar de bloemisten breidden zich uit, de zoons gingen het buitenland bereizen, waardoor zij 6 a 8 weken op reis waren en eerst tegen Pasen weer thuis kwamen.” Fragment 8 "Ten slotte wil ik U nog iets vertellen van het oude gebruik op Oudejaarsavond. Dan ging ieder manlijk lid van het gezin met zijn geweer of buks het land in, om precies 5 minuten vóór 12 het eerste schot te lossen, om alzo het oude jaar uit en het nieuwe jaar in te schieten. En wanneer dan vanaf Bloemendaal tot aan de uiterste grens van Overveen hun schoten knalden, wist iedere Overvener dat het Oudejaar voorbij en het Nieuwejaar gekomen was. Met dit einde neem ik afscheid van U en hoop ik nog iets naar voren te hebben gebracht van enige oude gewoonten en gebruiken van ons mooie dorpje Overveen. Overveen, Januari 1949 w.g. M. Gehrels en J.C. Gehrels” gr

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 22