Ik vraag me nog af: sommige mensen in het dorp zullen toch geraden hebben dat de familie Went zorgden voor een joodse baby. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2021 25 bij een familie in Emmer-Compascuum in Drenthe. De heer en mevrouw Katan was verteld dat het in Zuid-Drenthe relatief veilig was met onbaatzuchtige streng gereformeerde mensen die je niet gauw zouden verraden. Na verblijf op een aantal onderduikadressen waar ze steeds liefdevol werden ontvangen, werden ze toch verraden. Mevrouw Katan werd opgepakt door de Landwacht, een paramilitaire hulpdienst van de Duitse bezetter, voornamelijk bestaande uit NSB’ers. Vervolgens gedwongen onder politiebegeleiding naar Emmen te fietsen waar ze in een cel belandde. Via de gevangenis in Assen werd ze op 9 januari 1945 naar kamp Westerbork gebracht. Hoewel ook daar een angstige tijd aanbrak, ging het haar redelijk goed. Mevrouw Katan genas van een heel pijnlijke ontsteking aan haar vinger en ontmoette veel oude kennissen. 12 April 1945 werd het kamp bevrijd door het Canadese leger en kon mevrouw Katan terugkeren naar bekenden in het Westen. Hoe verging het de heer Katan? Hij had zich verstopt in een kast, toen zijn vrouw werd gearresteerd in Emmer-Compascuum. Later is hij uit zijn onderduikhuis gevlucht. Gelukkig werd hij snel opgepikt door betrouwbare mensen, die hem naar een kelder brachten waar meer onderduikers zaten. Een heel moeilijke situatie, maar hij bracht het er levend af en in april 1945 werd het echtpaar Katan herenigd. Hier volgt een tweede fragment uit het boek van Jochebed Katan: "De familie Went herinnert zich de aankomst van de baby als de dag van gisteren. Papa en mama Went vertelden de jongens dat haar ouders waren gestorven bij het Duitse bombardement op Rotterdam van mei 1940. Dat kon dus niet waar zijn. Maar de jongens waren jong en accepteerden het verhaal zonder vragen. De ouders drukten hen op het hart niemand te vertellen over de komst van de nieuwe baby. Maar Veel gevaarlijker was dat kleine Aad, vierde van links op de foto, mensen in het dorp vertelde dat hij een joods zusje had. Gelukkig was hij zo jong dat niemand hem geloofde. Het was een wonder dat hij überhaupt wist dat zijn nieuwe zusje joods was; misschien had hij staan luisteren aan de deur van de kamer van zijn ouders. Ik vraag me nog af: sommige mensen in het dorp zullen toch geraden hebben dat de familie Went zorgde voor een joodse baby. Toch schijnt iedereen het geheim te hebben gehouden: heel speciaal. Omdat de jongens het zo moeilijk vonden om geheimen te bewaren, besloten meneer en mevrouw Went haar naam te veranderen in Anneke van Duin. De jongens hielden van de naam Anneke vanwege het rijmpje ‘Anneke, Tanneke, Toverheks’ waar ze veel plezier om hadden". Tot zover een tweede citaat uit het boek van Jochebed Katan. Dik, derde van links op de foto aan het begin van het artikel, was zo opgewonden dat hij de volgende dag op school prompt iedereen in zijn klas vertelde dat hij thuis het liefste baby’tje in de wereld had. De onderwijzers moeten beter geweten hebben dan te geloven dat haar ouders waren gestorven bij het bombardement op Rotterdam, maar zeiden niets. Referentie Katan, Jochebed You're not allowed to shoot me! Ontario (2014). De citaten uit dit boek zijn voor dit artikel uit het Engels vertaald. De gelukkigste tijd uit haar leven Recent heb ik nog weer contact met Jochebed Katan gehad. Zij herinnert zich de periode bij de familie Went, hoe klein ze ook was, als de gelukkigste tijd in haar leven.

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 25