J.D. Bierens de Haan, Denker des Vaderlands avant la lettre P HEER WOONDE SLINGERWEG 2 AERDENHOUT Inge de Wilde Slingerweg 2 in Aerdenhout (Annette Koster) Initiatiefnemer en geboren voorzitter Johannes Diderik Bierens de Haan (Amsterdam 14 oktober 1866 - Haarlem 27 september 1943) was zoals veel filosofen in die tijd opgeleid als theoloog. Hij promoveerde in 1891 cum laude in Utrecht en werkte als predikant in Ootmarsum, Hoogland en Rozendaal (Gld). Toen hij in 1906 gepasseerd werd voor een hoogleraarsbenoeming in Utrecht, was dat een grote desillusie voor hem. Hij besloot het predikambt eraan te geven en hij verhuisde met zijn vrouw Leonardine W.C. Bervoets (1869-1942) en vier kinderen naar de Pentislaan 1 in Aerdenhout. Rond 1914 liet hij aan de Slingerweg 2 een grote villa bouwen, Huis Duinhage, een van de eerste stenen huizen in deze buurt. Hij kon zich deze luxe waarschijnlijk permitteren omdat hij uit een welgestelde familie kwam. De keuze viel op Aerdenhout, omdat het dicht bij Haarlem was, de stad waar hij een groot deel van zijn jeugd had doorgebracht en ook de duinen trokken hem. Hij zou de Slingerweg niet meer verlaten. Hij was een groot plantenkenner, maar bekend werd hij als wijsgeer, als veel gevraagd lezingengever, een initiator van culturele instellingen en als een geboren voorzitter. Zo presideerde hij het curatorium van het p zijn zeventigste verjaardag op 14 oktober 1936 kwam de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen persoonlijk bij hem langs op de Slingerweg 2 in Aerdenhout. J. D. Bierens de Haan was dan ook niet de eerste de beste. Hij was een vermaard filosoof, die vooral bekendheid genoot vanwege zijn populariteit onder het grote publiek. Een Denker des Vaderlands avant la lettre. De minister kwam niet met lege handen. De jarige werd Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. En er was meer. Een huldigingscomité bood een feestbundel aan, burgemeester Den Tex kwam op bezoek en in het Amsterdamse American Hotel volgde nog een aparte huldiging. En dat was nog niet alles. De Universiteit van Amsterdam maakte hem doctor honoris causa en in december kwam de Belgische gezant de Kroonorde van België brengen. Kennemer Lyceum, de Vereeniging Het Spinozahuis, de Nederlandse afdeling van het Kant-Gesellschaft en de Penclub Nederland. Zijn lijst publicaties is schier eindeloos. Hij schreef artikelen, de gedichtenbundel Perspectieven (1939) en meer dan dertig boeken. Van Levensleer naar de beginselen van Spinoza (1900), De weg tot inzicht (1909; vierde druk 1928) en Dante's mystische reis (1914) tot Plato's levensleer (1935) en Het rijk van den geest (1938). Hij hield van Plato, Kant en Hegel en vooral van Spinoza om zijn mystisch-religieuze levens- en wereldbeschouwing. Gevierd lezingengever De Winkler Prins van 1949 zegt dat er ‘waarschijnlijk geen tweede Nederlandse wijsgeer [is], die zó grote groepen in woord en geschrift heeft bereikt’. Hij reisde het hele land door en ook in Bloemendaal waren zijn lezingen in de Hotels ‘Welgelegen’ en ‘Hartenlust’ over Plato en Socrates altijd snel volgeboekt. Het O

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 26