>jskW www.onsbloemendaal.nl 28 nr. 2 zomer 2021 Graf van J. D. Bierens de Haan en zijn vrouw op de Algemene Begraafplaats in Boemendaal een redactiesecretaris die nationaalsocialistische sympathieën koesterde. Bierens de Haan weigerde artikelen met een nationaalsocialistische tendens, maar stemde in met het voorstel van de secretaris en de uitgever Van Gorcum om de joodse redactieleden Herman de Wolf en Leo Polak te verzoeken uit eigener beweging terug te treden, in de hoop daarmee goede sier bij de bezetter te maken. Het voortbestaan van het ANTW mocht onder geen beding in de waagschaal worden gesteld. Daar moesten de twee redacteuren maar voor aan de kant worden gezet. Op het moment dat de brief met dit verzoek bij de echtgenote van Polak werd bezorgd, was Polak al gearresteerd. Hij verbleef in Sachsenhausen, waar hij in december 1941 aan ontberingen en mishandeling overleed. Als in april 1942 de redactiesecretaris aan Bierens de Haan een brief van een abonnee overlegt, waarin deze zich erover beklaagt dat Polak en Wolf uit de redactie zijn verwijderd en dat er geen in memoriam over Polak is verschenen, schrijft Bierens de Haan aan de secretaris: ‘Want al zijn wij ertoe genoodzaakt, het is toch een onrecht’. Frans Jacobs die dit in 1993 uitzocht, ziet de uitspraak van Bierens de Haan als bewijs dat hij met de kwestie wel in zijn maag zat, maar het voortbestaan van het tijdschrift toch van alles overheersend belang vond. Honderdste geboortedag In oktober 1966 werd in de School voor Wijsbegeerte de honderdste geboortedag van Bierens de Haan breed herdacht met een tweedaags symposium, een door zijn zoon Leonard Willem ingerichte tentoonstelling en de bloemlezing Innerlijk Perspectief. Om de herinnering aan Bierens de Haan levend te houden werd bovendien een stichting opgericht, die echter in 1985 een stille dood stierf. De tijd van de eens zo populaire filosoof was voorbij. Willem Otterspeer formuleerde het in 1996 nog pregnanter en zei dat zijn werken geschreven leken te zijn door ‘een wat geëxalteerde douairière’. Alleen in de School voor Wijsbegeerte herinnert nog een bescheiden ‘Bierens de Haan Zaal’ aan hem met plaats voor maximaal 25 toehoorders. Voor de Aerdenhoutse filosoof zou dat te weinig zijn geweest. ‘Het vuur verlangt op te stijgen' Zijn gezondheid liet in de oorlogsjaren te wensen over en hij lag veel in bed. Bovendien stierf zijn lievelingsbroer, de psychiater Dr. Pieter Bierens de Haan, in 1941 in Bloemendaal en op 26 juni 1942 mevrouw Bierens de Haan. Zelf overleed hij op 27 september 1943 in het Haarlemse Diaconessen Ziekenhuis en hij werd op 2 oktober op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal bij zijn vrouw begraven. ’Ignis ascendere gestit’ staat op zijn grafsteen, een zin uit waarschijnlijk een middeleeuwse hymne, die verder luidt: ’et tendere ad coeli atria. Haec mea patria’ (Het vuur verlangt op te stijgen en naar de atria van de hemel te gaan. Dit is mijn vaderland). Zijn enige dochter Lucie, een vertaalster Italiaans, bleef in de oorlog nog enige tijd in Huis Duinhage op de Slingerweg wonen. Literatuur Frans Jacobs, ‘”Want al zijn wij ertoe genoodzaakt, het is toch een onrecht” Hoe tijdens de oorlog de joodse redactieleden het ANTW moesten verlaten', in: Algemeen Nederlands Tijdschrift voor Wijsbegeerte juli 1993) 209-231. J.G. van der Bend, Bierens de Haan, Johannes Diderik (1866-1943), in: Biografisch Woordenboek van Nederland (Den haag 1994). Willem Otterspeer, Bolland. Een biografie (Amsterdam 1996) 392. Met dank aan Harm Noordhof en Irene von Oven. ■-Ai? 'r j i J r jj.U i 1 Awb'd

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 28