Johannes Verhuist was niet de componist van ‘Zie de maan schijnt. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2021 31 Sabine Lichtenstein n het decembernummer van vorig jaar wijdde ik een artikel aan Johannes Verhuist, de componist naar wie in Bloemendaal een weg is genoemd, omdat hij hier een aantal malen geruime tijd verbleef. Daarbij maakte ik een fout, waarvoor ik mij excuseer: ik liet de lezers van Ons Bloemendaal een half jaar in de blijde veronderstelling verkeren dat Verhulst componist zou zijn van ‘Er zaten zeven kikkertjes' en ‘De Maan schijnt door de bomen' Onlangs ontdekte ik echter dat ik een onbetrouwbare bron heb vertrouwd, waarbij de wens dat Bloemendaal een componist heeft geherbergd die bekende liedjes schreef, de vader was van de gedachte. Weliswaar was J.P. Heije de liedtekstdichter van de meeste liederen van Verhulst, maar zijn 'Kikkertjes' is alleen diverse malen door onbekende componisten op muziek gezet - de ons nu bekende melodie is van T. Steenhuis - en J.J. Viotta was de toonzetter van Heije's 'De maan' Er is ook ander nieuws. De meeste bronnen beweren dat het echtpaar Verhulst vier kinderen had, namelijk de vier met wie hij zich in 1866 in Bloemendaal liet inschrijven. Ik schreef al dat een (eveneens niet erg betrouwbare) bron stelde dat ze er zes hadden. Ik ging in de archieven naar die twee op zoek en kon nog in mijn artikel vermelden dat er in elk geval een vijfde kind is geweest, een dochter die in een krankzinnigengesticht in Zutphen overleed. Intussen is mij gebleken dat Verhulst minstens zelfs zeven kinderen moet hebben gehad. Misschien kan ik u ooit meedelen waarom ook deze (jongste) kinderen in de literatuur onvermeld zijn gebleven. Johannes Josephus Viotta (1814 -1859) (Tekening Collectie Collectie Stadsarchief Amsterdam) I

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 31