Reacties zoekplaatje 16 Frits van der Veldt www.onsbloemendaal.nl 36 nr. 2 zomer 2021 De dubbele villa gelegen aan de Zandvoorterweg 41-43 te Aerdenhout (2021) Villa Duinoord Ondanks het feit dat het verstilde duinlandschap op de ansichtkaart van het vorige zoekplaatje anders doet vermoeden, bevindt het destijds diep verscholen gelegen pand zich vandaag de dag binnen de bebouwde kom van Aerdenhout. Diverse lezers van deze fotorubriek brachten ons op het juiste spoor en meldden terecht dat het hier gaat om de villa Duinoord aan de Zandvoorterweg 41- 43. Deze enigszins robuust ogende villa ligt ingeklemd tussen de voornoemde wegverbinding naar Zandvoort en het voormalige tracé van de tramlijn Haarlem-Zandvoort. Deze tramverbinding, geëxploreerd door de N.V. Electrische Spoorweg Maatschappij, werd in 1957 opgeheven en heeft daarna bij Aerdenhout grotendeels plaatsgemaakt voor een vrijliggend fietspad. De uit 1900 daterende dubbele villa telt twee woonverdiepingen met een zadeldak, gedekt met rode kruispannen. Dergelijke dakpannen vertonen midden-onderaan een karakteristieke bolling en zijn bovenal herkenbaar aan het verspringende legpatroon dat daken met dit soort kruispannen siert. De opmerkelijke symmetrie van het pand laat zich eenvoudig verklaren door het feit dat het een gespiegelde dubbele villa betreft. De opgemetselde gevels zijn op zo’n vier meter hoogte rondom voorzien van een uitspringende waterlijst om het regenwater van de onderliggende gevel te weren. Het geheel is destijds in opdracht van de ijzerhandelaar Th. M. Blom gebouwd naar een ontwerp van de bekende Haarlemse architect Jacob van den Ban (1860-1943). In Bloemendaal zijn tientallen villa’s van zijn hand verrezen, waaronder de omstreeks 1920 gesloopte imposante villa Kennemerheuvel aan de Bloemendaalseweg 164, en villa Aardenburg langs de Militairenweg 16. Veel van zijn architectonische creaties bezitten intussen met recht een monumentale status. Dat geldt evenwel niet voor de bewuste dubbele villa in Aerdenhout. Door de jaren heen hebben er diverse verbouwingen plaatsgehad die de oorspronkelijke symmetrie van het ontwerp in zekere mate hebben verstoord, welk aspect bovendien door het onderlinge verschil in kleurgebruik visueel wordt versterkt. Blauwdruk van vooraanzicht dubbele villa bij Aerdenhout naar ontwerp van de Haarlemse architect Jacob van den Ban (1900).

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 36