Nieuw zoekplaatje 17 I www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2021 37 Een prachtig olieverf van enkele karakteristieke arbeidswoningen in wintertooi die naar verluidt ooit in de omgeving van Bloemendaal zouden hebben gestaan (1942). De archiefcommissie ontving enige tijd geleden via een mail een afbeelding van een schilderij met de prangende vraag waar precies in Bloemendaal de weergegeven arbeiderswoningen zouden hebben gestaan. Het bewuste doek meet 35,5 bij 61 cm en betreft een werk in olieverf van Otto B. de Kat (1907 1995) dat dateert uit 1942. Deze bijzonder talentvolle kunstschilder, journalistiek recensent en hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, woonde en werkte lange tijd in Haarlem, waar hij een atelier had aan het Rollandspad in het Ramplaankwatier, dat voor de annexatie in 1927 nog onder Overveen viel. Dit impressionistische kunstwerk is met vlotte toets geschilderd en heeft door het sobere kleurgebruik, met een zekere nadruk op grijs- en andere donkere herfsttinten, veel weg van het werk van de Haagse School (1860-1900), dat om die reden aanvankelijk ook wel de 'grijze school’ werd genoemd. De archiefcommissie heeft zich onlangs veel moeite getroost om de precieze locatie van de in 1942 door voornoemde Otto B. de Kat vereeuwigde arbeiderswoningen te achterhalen. De bestaande reeks woningen aan het nog resterende Rollandspad vertonen weliswaar enige gelijkenis met het schilderij maar daarentegen ook een aantal onoverkomelijke verschillen. Hetzelfde geldt voor het in 1967 gesloopte complex volkswoningen aan de Dompvloedslaan dat plaats moest maken voor de bouw van het bejaardenhuis De Oldenhove. Ook de vroegere huisjes aan de zuidzijde van de Zijlweg bij Overveen, welk gedeelte lokaal bekend stond als 'het Dijkje’ en waar onder meer de bloemist Frans van Velsen jr. met zijn echtgenote Antje van der Veldt woonden, viel bij nader inzien als mogelijke kanshebber af. Wij roepen u daarom nadrukkelijk op te reageren op dit zoekplaatje in de hoop dat alsnog het verlossende antwoord zal worden gevonden. Uw suggesties zijn uiteraard weer van harte welkom via het e-mailadres fvdveldt50@ outlookcom. Dus aarzel niet en laat het ons weten als u enig vermoeden heeft welke locatie deze vermaarde kunstschilder in de winter van 1942 zo treffend op doek wist vast te leggen. F X

Ons Bloemendaal | 2021 | | pagina 37